Kočku nebo psa? Chcete si pořídit nového člena rodiny?

10.6.2020 00:00   |   Zvířata
Také se nemůžete rozhodnout, jestli si pořídit kočku nebo psa? Abychom vám usnadnili rozhodování, přinášíme několik rad a tipů, které vám s výběrem mohou pomoci.

pes a kočka

Především je potřeba si uvědomit, že kočka ani pes nejsou „věci“, které odložíte, když vás přestanou bavit. Vždycky je to závazek na několik let. Odmítněte lehkomyslné rozhodnutí, rodina si pořizuje živého tvora, který se stane součástí vašich životů a který bude vyžadovat vaši péči.

Důkladně proto promyslete, jestli máte na zvíře dostatek volného času a finančních prostředků. V rodině by rovněž měla panovat na pořízení psa nebo kočky shoda, jinak bude vždy někdo trpět.

Co hovoří spíše pro kočku

 • trávíte hodně času v práci
 • chcete přítulného společníka
 • jste spíše introvertní
 • nemáte čas na dlouhé procházky a výcvik
 • nebude rušit sousedy
 • roční výdaje zhruba 9 000 Kč

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Uvažujete o psovi? Vítejte do nejpočetnější rodiny!
Jaký šampón je pro pejsky nejvhodnější?
Chraňte svého pejska, nezapomeňte na očkování!

Co spíše bude chtít pes

 • chcete trávit volný čas nejen doma, ale i venku
 • máte dostatek času na výchovu a výcvik
 • jste spíše extrovertní
 • hledáte věrného přítele
 • chcete mít pocit, že jste chráněn/a
 • preferujete zvířecí poslušnost
 • roční výdaje zhruba 13 000 Kč

Pes potřebuje prostor a péči

Pokud jste se rozhodli pro psa, zřejmě hledáte především věrnost, přátelství, ale také třeba parťáka na výlety. To vše vám pes dá, pokud mu i vy na oplátku budete věnovat svůj volný čas, vycvičíte ho a poskytnete mu dostatek prostoru a pohybu.

Důležité je uvědomit si, že není plemeno jako plemeno. Každý pes potřebuje pravidelné vycházky, ale je jasné z povahy plemene i ze stavby těla, že například teriéři a jiná lovecká plemena potřebují více pohybu než čivavy.

Proto si u výběru plemene dejte záležet a zjistěte si, co který pes vyžaduje a v jakém prostředí se bude cítit nejlépe.

Průkaz původu: ano, či ne?

Výběrem plemene to nekončí. „Zpočátku by si měl každý budoucí chovatel ujasnit, zda chce psa s průkazem původu nebo třeba z útulku.

„Říká se, že štěně s rodokmenem si většinou pořizují lidé, kteří touží se psem chodit na výstavy nebo či soutěže. Opak je ale pravdou. Lidé spíše chtějí mít doma štěně, které vyroste v typického jedince dané rasy,“ říká MVDr. Dominika Kališová z Royal Canin.

Vybrat si ho můžete podle jeho předků a díky tomu lze předvídat vzhled, povahu a také možné nemoci či nedostatky. Na druhou stranu vám nikdy průkaz původu nezaručí 100% zdraví zvířete.

A důležitou stránkou je také ta finanční. Pes s průkazem původu vyjde na tisícové, často i desetitisícové položky.

Chovatel by s vámi měl podepsat řádnou kupní smlouvu, případně dát štěněti malý „startovací balíček“ – granule, na které je zvyklé a oblíbenou hračku. Měl by vám také poradit s prvními kroky ve výchově zvířete a upozornit vás na další očkování, odčervení a celkovou zdravotní péči.

U psů bez průkazu původu je důležité znát rodiče a prostředí, ve kterém štěně vyrůstá.

„Hned zpočátku byste se měli domluvit s chovatelem, zda upřednostňujete fenku nebo pejska. Pes je mohutnější, má stabilní povahu a může být tvrdohlavější. Oproti tomu fenu snadněji vychováte, v dospívání se však může povaha měnit, ale stále je mírnější než u psa,“ vysvětluje Kališová.

Kočka potřebuje prostor

Kočka na vás nebude zdaleka tak závislá jako pes. Pro někoho je tato vlastnost předností, pro někoho naopak důvod, proč si vybere psa.

Zároveň kočka potřebuje prostor, pokud bude zavřená v jedné místnosti a čekat, až se vrátíte z práce, bude strádat. Proto, než se rozhodnete si kočku pořídit, všechno dobře promyslete.

KOČIČÍ SERIÁL

Mývalí kočkopes, který aportuje

Kráska se smaragdovýma očima

Chcete britku nebo siamku?

Mňoukající plyšový medvídek

Šelma ze skandinávských lesů

Kočku doma, či venku?

Mícu, anebo šlechtičnu?

Přítulní a upovídaní Marťánci

Malý levhart ve vašem pokoji Milá číča, co vypadá jako sova

Tipy pro správnou volbu kotěte

S výběrem kočky to není tak složité jako se psem. Avšak i mezi různými plemeny koček můžou být velké rozdíly. Zřejmě největší rozdíl je v délce srsti.

O krátkosrsté kotě se musíte starat jinak než o dlouhosrsté, a to ještě existuje bezsrsté plemeno sphynx, které má svá specifika. Stejně jako u psů tedy platí, že jednotlivá kočičí plemena mají své požadavky, které byste si měli před pořízením pečlivě nastudovat.

 1. První podstatné rozhodnutí se týká výběru původu či rasy kočky. Chcete-li kočku, která s vámi bude trávit večery na gauči, pak je jasnou volbou kočka domácí. Jestliže ale toužíte po účasti na výstavách, pak je na místě vyhledání chovatelské stanice.
 2. Bydlíte-li v domě se zahradou a chcete, aby vaše kočka pobývala většinu času venku, důkladně popřemýšlejte, jestli si pořídíte kočku s rodokmenem, protože ji může nakrýt cizí kočka a můžete mít nechtěná koťata.
 3. Pokud chcete, aby vám kočka věnovala co nejvíce pozornosti, zvolte kočku siamskou nebo orientální.
 4. Říká se, že kocouři jsou mazlivější a oddanější než kočky, cože je do jisté míry dáno i kastrací, které se doporučuje, pokud neplánujete vrh. S kocourem vám odpadnou starosti se značkováním a u kočky se vyhnete mrouskání či nečekanému narození koťat.

Výběr chovatele pečlivě zvažujte

Kotě si můžete pořídit ze specializované chovatelské stanice, kde dostanete průkaz původu, který dokládá seznam předků zvířete. Díky tomu se můžete účastnit výstav a soutěží, a zároveň máte záruku, že z kotěte vyroste standard daného plemene.

„Před rezervací kotěte je dobré chovatele navštívit, promluvit si s ním a prohlédnout si prostředí, kde kočky žijí. Správný chovatel by se měl zajímat o to, do jakých rukou půjde jeho zvíře a navíc by vám měl poradit s péči o kotě,“ dodává MVDr. Dominika Kališová z Royal Canin.

Správné krmení je klíčové pro vývoj

Ať už jste si vybrali štěně nebo kotě, u obou zvířat je toto období, kdy zvíře roste, naprosto stěžejní v jeho vývoji. Proto byste měli klást co největší důraz na kvalitní a kompletní stravu, která dá zvířeti správný základ do života.

Jak kočka, tak pes potřebuje nejen v mládí přesně vyváženou hladinu proteinů, tuků, sacharidů, vitamínů a minerálních látek.

„Pokud si kotě nebo štěně vytvoří správné návyky a budete jej krmit kompletní stravou, můžete mu prodloužit život i o několik let. Určitě jim nedávejte zbytky svých jídel , v naprosté většině případů jim škodí. Pokud si nevíte rády s krmením, obraťte se na veterináře, který vám poradí, co přesně vaše plemeno potřebuje pro zdravý růst a vývoj,“ radí Dominika Kališová.

Nebojte se zvířat z útulku

Pokud nemáte vybrané plemeno, nebo nemáte tip na dobrého chovatele, od kterého byste si chtěli konkrétní plemeno pořídit, nebojte se navštívit zvířecí útulky. Pracovníci útulků vám ochotně poradí, který pes nebo kočka by se k vám mohli na základě povahových vlastností hodit.

„Nemusíte se bát, že psi nebo kočky z útulku vám přinesou domů nějakou nemoc. Všichni jsou vyšetřeni veterinárním lékařem a očkováni proti psince, hepatitidě, parvoviróze a vzteklině. Samozřejmostí je odčervení a odblešení. Za to, že dáte zvířeti nový domov, jste jako majitel osvobozen na dva roky od poplatků za psa,“ říká Kališová.

„Podobné je to u koček. Ty jsou rovněž očkovány proti kočičím nemocem a vzteklině, stejně jako psi jsou odčerveny. Nový majitel zvířete, ať už si pořizuje kočku nebo psa, uhradí pouze kompletní očkování, odčervení a veterinární prohlídku,“ dodává veterinářka.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Kočku nebo psa? Chcete si pořídit nového člena rodiny?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci