Chraňte svého pejska, nezapomeňte na očkování!

30.4.2014 00:00   |   Zvířata
Pohled do smutných očí nemocného pejska je pro jeho majitele jedním z nejhorších zážitků. Jsou choroby, které domácího mazlíčka ohrožují přímo na životě. Proti čemu je tedy vhodné psy očkovat?

očkování psa
Proti některým nemocem je očkování povinné. Stejně jako u člověka je ale potřeba zvážit, jakou další ochranu ještě svému miláčkovi poskytnout.

Psinka

Virus psinky se přenáší přímo ze psa na psa a je příbuzný s lidským virem spalniček. Napadá převážně orgány dýchacích cest, trávicího traktu nebo močových cest.

Psinka je vysoce nakažlivá a může postihnout psa každého věku. Nejčastěji však onemocní mladí jedinci ve věku tří až šesti měsíců.

Zánět jater

Hepatitis contagiosa canis je nakažlivý zánět jater, který u štěňat většinou končí smrtí. Ohrožení jsou i starší psi.

Původcem onemocnění je psí adenovirus, který vyvolává zvracení, průjem a bolesti břicha. Může se objevit i horečka, nechutenství, později pak zakalení rohovky.

Leptospiróza

Tuto chorobu přenášejí myši a potkani. Bakterie však přežívají také ve vlhké půdě a ve vodách. Pes se může infikovat také kontaktem s močí jiných psů.

Pět až deset dní po infikování se objevují ospalost, únava, nechutenství a záněty ledvin, žaludku a střev. Zvíře může zvracet, mít průjem nebo poruchy pohybového aparátu.

Parvoviróza

Je vysoce nakažlivá choroba. Virus nemoci je velmi odolný a za pokojové teploty přežívá nejméně půl roku. Přenáší se přímým i nepřímým kontaktem a může infikovat psy každého věku. Tři až čtrnáct dní po infikování zvířata trpí krvavými průjmy, záněty žaludku a střev či zvracením. Virus může napadnout i srdeční sval a způsobit zástavu srdce.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Inteligentní krasavec pro život v rodině
Pejskův blog: Ze života štěněte
Naši věrní kamarádi trpí ve vedru stejně jako my

Parvoviróza probíhá velmi rychle a bez pomoci veterináře nelze zvíře zachránit. Charakteristickým příznakem jsou nepříjemně páchnoucí výkaly šedé barvy, někdy i se stopami krve.

Vzteklina

Vzteklina je akutní virové onemocnění centrálního nervového systému, které je přenosné také na lidi. Mezi projevy onemocnění patří změny chování zvířete, zvýšená podrážděnost, agresivita, paralýza. Ve většině případů končí smrtí.
 
Nemoc postihuje prakticky všechna teplokrevná zvířata, především savce. V Evropě je hlavním nositelem vztekliny liška obecná a netopýři, méně již pak psi, kočky a další zvířata.
 
 
Vzteklina se přenáší nejčastěji kontaminací otevřené rány infekční slinou nakaženého zvířete (např. pokousáním). Délka inkubační doby je různá, nejčastěji od tří do osmi týdnů.
 
V Česku je pro chovatele ze zákona povinné zajistit, aby byli psi a některá další zvířata držená v zajetí, zejména liška, jezevec, kuna, ve stáří od tří do šesti měsíců a poté vždy každoročně očkováni proti vzteklině.

Tetanus

Otevřené rány například po kousancích nebo poraněních jsou vstupní branou původce tohoto onemocnění. Virus se nejlépe rozmnožuje, když se rána uzavře – prostřednictvím nervových tkání se dostává do míchy a do mozku.

Postižený trpí křečemi a u psů jsou svaly čelistí tak křečovitě sevřeny, že zvíře prakticky nemůže přijímat potravu. Jestliže přežije alespoň týden onemocnění, je prognóza poměrně příznivá. Rekonvalescence však trvá čtyři až šest týdnů po odeznění příznaků.

irt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Chraňte svého pejska, nezapomeňte na očkování!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci