Nejkrásnější americký pes – pekinéz

16.2.2012 00:00   |   Zvířata
VIDEO – Čtyřletý Malachy je na vrcholu. Jeho popularita se rovná největším hvězdám Hollywoodu. Obsadil totiž trůn nejkrásnějšího amerického psa pro rok 2012.

psi

Když měla letos přijít změna, tak pořádná: drobný pekingský palácový psík Malachy (na titulním snímku) vystřídal na čele největších krasavců loňskou vítězku, majestátní Hickory – fenku skotského jeleního psa (Deerhound), který naopak patří mezi nejvyšší psí plemena vůbec.

Ovšem na 136. světové výstavě psích šampiónů, The Westminster Kennel Club Dog Show 2012, v proslulém newyorském sportovním a zábavním centru Madison Square Garden, musel favorizovaný pekinéz Malachy svést tuhý boj o prvenství ve své třídě. Mohutně na něho dotíral zejména čtyřletý opičí pinč Banana Joe, který nakonec skončil na druhém místě.


Banana Joe, velký soupeř Malachyho v kategorii, se trochu podobá opičce…

Nutno podotknout, že největší soutěžní show psích šampionů tentokrát zaznamenala výraznou českou stopu.

Mezi šesti novými plemeny se tady poprvé představil i český terier. Ten byl sice uznán Mezinárodní kynologickou federací (FCI) již v roce 1963, ale za velkou louží se při oficiální soutěži prošel po pódiu až nyní.

Video
Hickory, vítězka roku 2011, přivedla šest nováčků do Madison Square Garden.

Prapor nesla Katrina

Český terier rozhodně neměl roli nováčka nijak usnadněnou, nicméně sklidil potlesk zejména za svou charakteristiku jako veselého a oddaného pejska, vhodného i pro nepříliš zkušeného chovatele.

Ačkoli není nijak velký, k jeho přednostem patří síla, nebojácnost. A když je potřeba, dovede rovněž být překvapivě ostrý.


Katrina je dvouletá nádherná psí slečna, která v New Yorku s obdivuhodnou bravurou reprezentovala plemeno českého teriera.


Spolu s českým terierem se oficiálně představil entlebuchský salašnický pes, černotříslový coonhound (americký mývalí pes/Black and Tan Coonhound), laponský pes (Lapphund/Ruotsinlapinkoira), norský lundehund (norský papuchalčí/ptačí pes) a mexický naháč (Xoloitzcuintle, zkráceně Xolo).

Video
Také v Madison Square Garden zákulisí soutěže připomínalo kadeřnický salón.

Na největší psí výstavě byla konkurence opravdu velmi těžká. V sedmi kategoriích se utkalo přes dva tisíce urozených krasavců a mezi jednotlivými vítězi pak museli rozhodčí vybrat jediného.

Údajně pouze o malý psí ocásek zůstali za vítězným pekinézem Malachym jak hravá fenka irského setra Emily s drsnosrstou jezevčicí Cinders, tak ztepilá dobrmanka Fifi a pyšná kerry blue terierka Chelsey nebo skotačivý dalmatin Ian a dokonale vycvičený německý ovčák Kapi.

Může vás zajímat

Inteligentní krasavec pro život v rodině
Pejskův blog: Ze života štěněte
Děti chtějí pejska. A co vy? Zvládnete to?

Přehlídka vítězů

Americký klub chovatelů (AKC) není členem FCI a některé standardy plemen, kategorie i organizace soutěží a dalších kynologických akcí v USA nejsou shodné s těmi, na které jsme zvyklí.

Přesto, nebo snad právě proto, si představme vítěze všech sedmi kategorií letošní The Westminster Kennel Club Dog Show v New Yorku.


V katerogii loveckých psů si srdce diváků i porotců získala pětiletá Emily, fenka irského setra – plným jménem Shadagee Caught Red Handed.


V kategorii chrtů a honičů zvítězila Cinders, třiapůlletá drsnosrstá jezevčice, jejíž celé jméno zní Raydachs Playing With Fire V Gleishorbach SW.


Kategorii pracovních psů ovládla skutečná dáma, tříletá dobrmanka Fifi s poněkud nezvyklým oficiálním jménem Protocol's Veni Vidi Vici.


Z kategorie terierů vzešla jako vítězka čtyřiapůlletá kerry blue terierka Chelsey, plným jménem Perrisblu Kennislain's Chelsey.


Kategorii společenských plemen vyhrál pozdější absolutní vítěz, pekingský palácový psík Palacegarden Malachy.


V kategorii neloveckých plemen rozhodčí určili za nejlepšího pětiletého dalmatina Iana, vlastním jménem Spotlights Ruffian.


V kategorii ovčáckých a pasteveckých plemen měl od počátku převahu Kapi, respektive Babheim's Captain Crunch, pětiletý německý ovčák.

Fandilo se jako při hokeji

Když se rozhodčí nemohli shodnout na absolutním vítězi, v naplněné Madison Square Garden se začalo skandovat jako na hokeji – Malachy, Malachy. Jeho člověčí rodina byla po oznámení výsledku očividně dojatá:

„Malachy dnes sebral veškerou svoji energii a nechal ji v ringu," poznamenal hrdě spolumajitel David Fitzpatrick.


Vyhlášení absolutního vítěze, kterým se stal pekinéz Malachy.

„Žádný jiný pes se nepohybuje, jako tento," poukázal David Fitzpatrick na silnou Malachyho zbraň – procházku po zeleném koberci.

Opravdu, chlupatá kulička s růžovým jazykem, vystrčeným z černé tváře, v níž oči jiskří jako černé diamanty, všem předvedla, jak se má pekingský palácový psík pohybovat: pomalu, sebevědomě a důstojně. A přitom na něm bylo dobře znát, jak si zájmu a jásotu davů užívá...

boh

Přečtěte si také


Diskuse: Nejkrásnější americký pes – pekinéz

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci