Chcete britku nebo siamku?

31.10.2009 00:00   |   Zvířata - KOČIČÍ SERIÁL
Když už si chcete pořídit kočku s rodokmenem, nedejte se ošálit vzhledem. Jistě, je potřeba, aby se vám nová kočička líbila. Avšak stejně důležité je i to, jakou má povahu.

kočky

„Vzhled sice bývá prioritní, ovšem když budete mít krásnou kočku a její povaha vám vyhovovat nebude, brzy stejně nastanou výrazné problémy,“ vysvětluje MVDr. Gabriela Vidimová, která se specializuje na chov koček.

Sama nedá dopustit na jakoukoliv úplně obyčejnou Mícu a všem takovou kočku vřele doporučuje.

Zní to možná neuvěřitelně, ale paní doktorka Vidimová doporučuje do panelových domů, odkud zvíře nemůže samo ven, právě kočku s rodokmenem.

„Každá kočka, která se narodila venku, se bude snažit dostat zase zpátky do volného prostředí,“ říká MVDr. Gabriela Vidimová.

Pouze kočka, která se narodila doma a nikdy nepoznala volání přírody, bude s vámi sdílet prostory bytu.

"Někdy se podaří, že i obyčejná kočka domácí, která byla vychována jen v bytě, má potomky klidnější a spokojené i bez výběhu. Ale je to spíše výjimka, s níž nemůžete počítat. U čistokrevné máte jistotu," upozorňuje veterinářka.

DALŠÍ DÍLY SERIÁLU O KOČKÁCH

Mývalí kočkopes, který umí i aportovat Pes u veterináře
Norka, šelmička ze skandinávských lesů
Pořídit si Mícu, anebo šlechtičnu?
Burmila – kráska se smaragdovýma očima
Mňoukající plyšový medvídek
Malý levhart ve vašem pokoji
Mrštní, přítulní a upovídaní Marťánci
Chováme kočku: Doma, či venku?
Skotka, milá číča nápadně připomíná sovu

„Nejoblíbenějšími jsou v posledních letech britské kočky a pak také mainské mývalí kočky. Jedná se o impozantní plemena se širokou barevnou škálou,“ říká MVDr. Gabriela Vidimová.

Podle ní platí zásada, že čím větší kočka, tím klidnější povaha a naopak.

„Hledáte-li klidnou a mazlivou kočičku, tak kromě již zmíněných dvou plemen si ještě vybírejte z krátkosrstých a somálských koček – ať již jde o ruskou či habešskou kočku. Výbornou povahu mají rovněž orientální a siamské kočky.“

Sama MVDr. Gabriela Vidimová má chov koček britských, mainských mývalích a exotických. Chová je pouze doma.

Kolem domu doktorky Vidimové ve Velké Bučině u Velvar, kde má rovněž ordinaci, zároveň žije také několik koček domácích. Ty bydlení uvnitř střídají s pobytem venku. Všechny, kromě posledního koťátka, které je ještě malé, jsou přitom kastrované.

mw

Přečtěte si také

Diskuse: Chcete britku nebo siamku?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci