Mňoukající plyšový medvídek
6.11.2009 00:00 | Zvířata - KOČIČÍ SERIÁLVariací u britské krátkosrsté kočky, která svým vzhledem připomíná plyšového medvídka, je opravdu značné množství.
Je možné volit ze širokého barevného spektra, ať už jde o klasickou modrou, černou, bílou nebo o krémovou, modrokrémovou, lila a lilakrém, či mramorovanou a želvovinovou.
Jednou z chovatelek populárních britek je Štěpánka Rohanová z Prahy. Její první kočkou byla Betty Jo-Po, avšak v současné době má již chovatelskou stanici RO-ŠE.
Jak jsme se dozvěděli, plemeno britských krátkosrstých koček bylo vyšlechtěno na konci devatenáctého století z nejvhodnějších pouličních koček.
Dnes toto plemeno vyniká kulatou hlavou, pevnou postavou a svalnatým čtvercovým tělem na kratšíh končetinách, malými zakulacenými oušky a krátkým ocáskem. Hustá srst připomíná plyš.
Jedná se o velice milé, klidné a zvídavé zvíře s bystrými smysly. Britku lze považovat za vynikající společnici a důvěrnou přítelkyni. Přímo touží po klidném životě.
Pozor však – nerada se chová v náručí. A i když je to důstojná a hrdá kočka, miluje pohlazení. Také pro britku platí, že ji nelze jen tak odbýt. Potřebuje dost času trávit se svým páníčkem.
„Když chcete kočku na mazlení, nechte ji raději vykastrovat, ať netrpí kočka ani vy,“ radí chovatelka. „Na rozdíl od pejsků se i vykastrované zvíře může zúčastnit výstavy ve třídě kastrátů.“
Štěpánka Rohanová rovněž upozorňuje na správný výběr koťátka. Je dobré, poznáte-li oba rodiče a případně i další příbuzné. Získáte tím představu, jak bude váš chlupatý mazlíček vypadat v dospělosti.
„Při pořizování koťátka buďte pozorní zejména po zdravotní stránce. Například slzící koťátko nemusí být v pořádku, může trpět rýmou, průjmy nebo také oční chorobou,“ vysvětluje chovatelka a zdůrazňuje, že pokud se rozhodnete pro bílou britskou kočku – měl by jí být co nejdříve odborně vyšetřen sluch kvůli vyloučení možnosti, že by se na budoucí potomstvo mohl přenést gen hluchoty, který je vázán na bílou barvu a na modré oko.
Koťátko britské krátkosrsté kočky s rodokmenem lze pořídit od dvou a půl tisíce korun, ale v případě špičkových rodičů si musíte připravit až dvojnásobek.
mw
Přečtěte si také |
---|