Milá číča, co vypadá jako sova

9.10.2010 00:00   |   Zvířata - KOČIČÍ SERIÁL
VIDEO – Už jste viděli kočku, která nápadně připomíná sovu? Uši má ohnuté k přední části hlavy, čímž se opticky zvětšují její oči. Tak, to je kočka skotská klapouchá.

klapouché kočky

Právě nyní uplyne čtyřicet let od doby, kdy byla tato zvláštní kočka "objevena". William Ross si na farmě u souseda McRaese v Coupar Angus, nedaleko skotského Perthu, všiml bílé kočky s podivnýma, jakoby přiklopenýma ušima.

Dozvěděl se, že ji pojmenovali Susie. A to bylo asi tak všechno, co se vůbec dalo zjistit.

Pochopitelně, že kočka Susie, kterou William Ross nalezl u svého souseda, žádný rodokmen neměla, ale pouze místo pobytu, což byla McRaesova stodola. Na farmě tam sice kočky chovali vždycky, avšak kocour byl neznámý.

Ze stejného vrhu, jako Susie, měl uši sklopené ještě malý kocourek. Ten se však někde ztratil a tak byla široko daleko taková zvláštní kočka jen jedna.

Je snad Susie první svého druhu v moderní době? Anebo se jedná jen o anomálii, postižení či nemoc?

Obtížné začátky chovu

William Ross a jeho žena Mary si malou Susie velmi oblíbili. Když dospěla a sama měla koťata, opět byly ve vrhu dvě se sklopenýma ušima.

Jedno z koťat si Rossovi ponechali – Snooks byla kočička, krásně bílá jako její matka. A právě Snooks se stala zakladatelkou jejich chovu.

DALŠÍ DÍLY SERIÁLU O KOČKÁCH

Mývalí kočkopes, který umí i aportovat Pes u veterináře
Norka, šelmička ze skandinávských lesů
Chcete britku nebo siamku?
Chováme kočku: Doma, či venku
Mňoukající plyšový medvídek
Malý levhart ve vašem pokoji
Mrštní, přítulní a upovídaní Marťánci
Pořídit si Mícu, anebo šlechtičnu?
Burmila– kráska se smaragdovýma očima

Dalším mezníkem byl rok 1966, kdy William Ross požádal o registraci nového plemena. Bylo pojmenováno Scottish fold cat, tedy Skotská klapouchá kočka.

Ale nic není bez problémů. Na novou rasu útočili ti, co poukazovali na časté onemocnění uší kvůli záhybům, na infekce a roztoče i na potíže se sluchem.

Spory a dohady se vlekly skoro celá sedmdesátá léta. Až teprve v roce 1978 bylo částečně povoleno vyhlašovat šampióny.

Mezinárodní organizace FIFé neuznává skotku dodnes. A ani v České republice – jako i v jiných zemích – se nesmí vystavovat, i když se chová docela hojně.

Možná právě všechny ústrky jsou příčinou toho, že se řady chovatelů těchto koček mohutně rozrůstají. Ve Spojených státech dokonce už patří skotská klapouchá mezi desítku nejoblíbenějších plemen.

Skotská klapouchá kočka náleží mezi středně velká, krátkosrstá plemena. Dosahuje váhy mezi třemi až šesti kilogramy.

Zbarvení může být zcela libovolné – jednobarevné, mnohobarevné, pruhované. Hlavu má kulatou a robustní, s výraznýma očima, právě jako sova.

Uši jsou neustále jádrem sporu. Široce postavené, posazené tak, že jejich vrchní část visí dolů. Není však jednoznačné, do jaké míry se mají ohýbat – u některých skotek je toto sotva zřetelné.

Přehnuté ušní boltce u koček jsou výsledkem mutace. U koťat je to patrné již po pěti týdnech, kdy se ouška začínají zvedat.

Je přítulná, ale nerada se stěhuje

Skotské klapouché kočky jsou k lidem nesmírně vstřícné, navíc velmi nenáročné, inteligentní, přítulné a temperamentní. Mají snahu přizpůsobit se životním podmínkám.

Jsou loajální, dobře vycházejí s dětmi i s dalšími kočkami a dokonce také se psy. Při kontaktu s cizími lidmi nejsou nijak plaché.

Chovatelé však upozorňují na to, že pokud se zrovna chystáme stěhovat, je lepší si kočku pořídit až do nového bydliště. Nerada totiž mění svůj domov a špatně si na nové prostředí zvyká.

Video
Maru z Japonska si nejvíc vyhraje se starou krabicí.


Skotky mají tendenci přimknout se k jedné osobě v domácnosti a tu „uznávat“. Rozmazlovat a hladit se sice nechají od kohokoli, ale mají-li si vybrat, komu budou spát na klíně, takřka vždycky to bude jejich oblíbenec.

Jako všechny kočky, tak i skotské klapouché si rády hrají. Je dobré jejich chuť hrát si udržovat do pokročilého věku. Rozhodně jim to neublíží a kdy už kočku hraní omrzí, to poznáte hned – prostě vás nechá i s hračkou být a jde pryč.

hut

Přečtěte si také

Diskuse: Milá číča, co vypadá jako sova

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci