Mohou kočky účinkovat v divadle? Jistě, a jak!

8.6.2013 00:00   |   Zvířata
VIDEO – Kočka je tvor milý, přítulný, hravý. A někdy také pěkně tvrdohlavý. Když se jí nechce, nehne s ní žádný pamlsek ani hrozba. Přesto může mít úspěch v divadle.

kočky

Originální kočičí divadlo vyvolalo ohlas světových médií, když otevřelo své brány novým programem po tříleté rekonstrukci, kdy bylo od základů až po střechu zrenovováno. Ve svém repertoáru má víc jak desítku představení.

Malé a velké diváky v centru Moskvy na rušném Kutuzovském prospektu, nedaleko Nového Arbatu, skvěle baví stovka koček a také tři psi, co v různých číslech vystupují. Zájemci mohou před každým představením nebo po něm navštívit i zázemí divadla, kde zvířecí artisté "bydlí".

Jediné takto úzce specializované divadlo založil známý ruský žonglér, akrobat a klaun Jurij Kuklačev spolu s manželkou, herečkou a tanečnicí Jelenou Kuklačevou.

Video
Ukázka z představení originálního kočičího divadla.

Jurij Kuklačev se syny Dmitrijem a Vladimirem neoslňují na scéně špičkovými artistickými výkony svých "umělců": jedna kočka pochoduje na kolečku, jiná zase bravurně přebíhá či ručkuje po tyči, zatímco další přihlížejí.

Přesto však obdivuhodně dosvědčují, jak obtížné je tyto šelmičky vycvičit. Ale spíše než o výcvik se jedná o hru, která musí zvířecí umělkyně především bavit.

Chováme kočku – seriál

Mývalí kočkopes, který aportuje

Kráska se smaragdovýma očima

Chcete britku nebo siamku?

Mňoukající plyšový medvídek

Šelma ze skandinávských lesů

Kočku doma, či venku?

Mícu, anebo šlechtičnu?

Přítulní a upovídaní Marťánci

Malý levhart ve vašem pokoji Milá číča, co vypadá jako sova

"S kočkami si při představení hrajeme a vlastně tak pokaždé improvizujeme. Jinak to ani nejde," vysvětluje starší syn Dmitrij, který je stejně jako jeho otec absolventem moskevské Akademie divadelního umění.

"Hodně se řídí instinktem, i když usměrňovat je musíte, protože jinak si začnou úplně dělat, co chtějí," dodává se smíchem.


Ledovou královnu v Zimní pohádce "hraje" bílá klapouchá kočka (mezi chovateli je velmi oblíbená – více se o ní dočtete TADY).

"Některé kočky jeviště milují, líbí se jim, že jsou středem pozornosti, ale jsou i takové, co například nemají rády hluk či výrazné světlo," říká Kuklačevův mladší syn Vladimir a dodává:

"Je to jako s lidmi – každý preferuje jinou zábavu, má talent na něco jiného. Příprava na vystoupení ale hlavně vyžaduje velkou trpělivost a také vzájemnou důvěru. Pro zvíře to musí být vždycky hra."

Ostatně, chováte-li doma kočičího mazlíčka, zkuste ho přesvědčit, aby třeba jen tak pro zábavu přeskakoval z jednoho kbelíku do druhého…

Vladimir Kuklačev, který na akademii vystudoval choreografii a tanec, má ve svém týmu "jen" třicet koček. Upřímně na sebe prozradil, že mu trvalo celý rok, než si na trpělivou práci cvičitele zvykl:

"Musím říct, že oproti kočkám je to se psy mnohem jednodušší – jednou jim ukážete, co mají dělat, a hotovo."

Za dobu své dvacetileté existence se Kuklačevovo kočičí divadlo stalo pojmem. Zvířecí umělkyně vystupují i ve filmu. Jurij Kuklačev přesto musel čelit výtkám ochránců zvířat, kteří poukazovali na týrání koček.

Divadlu se tato nařčení podařilo vyvrátit. Kritici se mohou kdykoliv osobně přesvědčit o poměrech v divadle a zejména v jeho zákulisí a při výcviku. Četné kontroly prokázaly, že práva zvířat nejsou nijak poškozována a po letošní modernizaci tak kočičí miláčkové mohli znovu potěšit své diváky.


Pohled do příbytků hvězd kočičího divadla. Nová moderní obydlí si hned oblíbily i burmily, krásky se smaragdovýma očima, o nichž píšeme také ZDE).

Originálnímu kočičímu divadlu netleskají pouze v Rusku. S úspěchem vystupuje v Británii, Francii a Německu, v Kanadě, Japonsku i ve Spojených státech.


Principál Jurij Kuklačev s největší hvězdou – mainskou mývalí kočkou (podrobnosti o jejím chovu si můžete přečíst v našem kočičím seriálu TADY).

Při jednom představení bývá na scéně kolem dvacítky koček.

Jednotlivá čísla mají i své názvy jako Kocour v botách, Louskáček nebo Kočičí zloděj či dokonce Labutí jezero.


Dmitrij Kuklačev v divadelním zázemí s několika "kolegyněmi". Ale na jevišti s ním v jeho představeních vystupuje postupně na padesát kočičích umělkyň.

Vystoupení originálního divadla se po celý rok obměňují a zajišťují je střídavě tři týmy pod vedením Jurije Kuklačeva a jeho dvou synů.

bri, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Mohou kočky účinkovat v divadle? Jistě, a jak!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci