Pořídit si Mícu, anebo šlechtičnu?

22.10.2009 00:00   |   Zvířata - KOČIČÍ SERIÁL
V našem seriálu o chovu koček, jsme již probrali, zda kočku nechat žít pouze doma, anebo ji pouštět i ven. Teď je otázkou, zda si pořídit obyčejnou Mícu nebo spíš šlechtičnu s patřičným rodokmenem. S tím pak souvisejí další rozhodování, která je nutné udělat.

kočky

„Nejvděčnějším čtyřnohým kamarádem je bezesporu obyčejná Míca,“ tvrdí Zuzana Semelová z Ligy na ochranu zvířat, sama velká chovatelka koček.

Pořídit si obyčejnou kočku podle ní mimo jiné znamená také hodně ušetřit. To doporučuje zejména starším lidem nebo rodičům, kteří chtějí takového mazlíčka dopřát svým dětem.

„Bezesporu má taková Míca jednu velkou přednost – není přešlechtěná a tudíž se nemusí očkovat proti mnoha záludným nemocem, které číhají na ty čistokrevné. Navíc má všechny dobré vlastnosti koček – je hravá, přítulná, čistotná i samostatná. Jen málokdy se v ní probudí pudy velkého lovce jako například u koček bengálských,“ vysvětluje Zuzana Semelová.

Máte-li doma jednu kočičku, pak je velmi vhodné, abyste se jí věnovali alespoň večer. Kočka přes den většinou spí a v noci je čilá.

A jestliže nemáte čas věnovat se svému čtyřnohému mazlíčkovi dostatečně večer? Tak mu pořiďte kamaráda. Ve dvou se to lépe táhne.

Chovatelka doporučuje pořídit pro kočky hlavně míčky a škrabadla. S míčkem si prý každá kočička hraje nejraději – honí je po bytě, a tím si bystří pozornost. A škrabadlo potřebuje na broušení drápků. Jinak bude ničit nábytek.

„Když si kočička chce večer hrát a vy se právě chystáte do postele, nechte ji s hračkami v předsíni nebo vedlejším pokoji samotnou, Kočka je inteligentní, brzy pochopí, že potřebujete klid a zabaví se sama. Nemusíte se hned nechat ´terorizovat´ a hrát si s ní třeba do půlnoci,“ radí Zuzana Semelová.

DALŠÍ DÍLY SERIÁLU O KOČKÁCH

Mývalí kočkopes, který umí i aportovat Pes u veterináře
Norka, šelmička ze skandinávských lesů
Chcete britku nebo siamku?
Burmila – kráska se smaragdovýma očima
Mňoukající plyšový medvídek
Malý levhart ve vašem pokoji
Mrštní, přítulní a upovídaní Marťánci
Chováme kočku: Doma, či venku?
Skotka, milá číča nápadně připomíná sovu

Majitelé koček a kocourků stojí také před dalším problémem – dát či nedat zvíře kastrovat.

Chovatelka doporučuje: chcete-li mít pouze domácího mazlíčka, tak jednoznačně vykastrovat. „Vykastrované zvíře je klidnější, mazlivější a nezlobí. Nemá ´své dny´, takže nekňourá, neutíká vám a neničí vše kolem sebe. Navíc kocouři si značkují teritorium a to je tedy pořádný odér – po kastraci se z nich ale stanou docela milí společníci,“ říká Zuzana Semelová

Pouze v případě, že chcete od té své kočky mít koťátka, nechte ji ve dvou letech připustit. Vykastrovat ji pak dejte až poté.

mw

Přečtěte si také

Diskuse: Pořídit si Mícu, anebo šlechtičnu?

Vitamíny pro kočku

6.1.2021   |   22:59   |   od: Aneta
Kupuji pro ni hlavně výrobky značky Brit, a to konzervy, salámky, granule, masové filetky prostě aby to měla co nejvíce pestré. Tady mám jistotu, že je vše masové a z přírodních živin. Navíc kočce to velice chutná

Vitamíny pro kočku

5.1.2021   |   22:01   |   od: Lenka
Jakým způsobem to děláte? jakou stravu svoji kočce dáváte?

Vitamíny pro kočku

4.1.2021   |   22:39   |   od: Aneta
To vše záleží hlavně na tom, čím ji krmíte. Já se snažím ji dělat co nejvíce pestrý jídelníček, který obsahuje všechny potřebné živiny a vitamíny.

Vitamíny pro kočku

2.1.2021   |   19:13   |   od: Lenka
Potřebuje kočka dostávat nějaké vitamíny navíc nebo ji stačí ty přijaté v běžné stravě? co mi poradíte?
Zobrazeny poslední 4 příspěvky, celkový počet 4 příspěvky.
poslední příspěvek: 6. 1. 2021 22:59
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci