Chováme kočku: Doma, či venku?

17.10.2009 00:00   |   Zvířata - KOČIČÍ SERIÁL
Kočka, nebo pes? To je pro mnoho lidí velké dilema. A stále častěji se rozhodují pro chov kočky. Má to výhody i nevýhody. Zásadní otázka přitom zní: Držet ji doma, anebo pustit také ven? O tom je první díl našeho seriálu, v němž se dozvíte to nejdůležitější o chovu koček.

kočky

„Není to tak dávno, co standardně bylo ze všech doma chovaných mazlíčků téměř osmdesát procent psů, kočky tvořily tak patnáct procent a ostatní pak další zvířata,“ říká Zuzana Semelová z Ligy na ochranu zvířat a dodává:

„Životní styl posledních let, velká vytíženost v zaměstnání či podnikání a málo volného času vede k větší oblibě chovu poměrně nenáročné a samostatné kočky. Dnes je psů necelých sedmdesát procent, koček přes dvacet procent a ten zbytek tvoří zakrslý králík, morčata, křečci a ptáci.“

Kočky jako domácí mazlíčci by měly žít jen v bytě, protože kombinovat venkovní a domácí pobyt je velmi obtížné. Každý by měl hned od počátku uvážit, jaké zvíře vlastně chce – domácího mazlíčka, anebo lovce myší.

Buď bude tedy kočka žít s majitelem a bude mu plně k dispozici – to znamená, že bude očkovaná, vykastrovaná, bude mít doma prolézačky. Anebo je druhou variantou nechat kočku pouze venku.

Jak už jsme se v našich článcích zmiňovali, zabavit kočku doma není problém. Je to dokonce jednodušší, než se psy. Navíc je dost časté, že si lidé pořizují kočky dvě, a ty se zabaví zcela bez problémů samy.

Kompromis mezi chovem doma a venku odborníci zpravidla nedoporučují – kočka, která je domácím mazlíčkem, by se tak z venku po procházce vracela plná blech a červů. Rovněž hrozí, že bude potrhaná od ostatních koček, protože je zvyklá na domácí prostředí a nikoliv na smečku, v níž si ještě nevybudovala své postavení. Navíc, nebude-li taková kočka vykastrovaná, tak se vrátí s koťaty. A nevykastrovaný kocour zase přijde pokousaný po rvačce se sokem...

DALŠÍ DÍLY SERIÁLU O KOČKÁCH

Norka, šelmička ze skandinávských lesůkočky
Mývalí kočkopes, co umí aportovat

Chcete britku nebo siamku?
Mňoukající plyšový medvídek
Malý levhart ve vašem pokoji
Mrštní, přítulní a upovídaní Marťánci
Pořídit si Mícu, anebo šlechtičnu?
Skotka, milá číča připomíná sovu
Burmila se smaragdovýma očima

O kočce se sice tvrdí, že má sedm životů, ale pravdou to není. Většinou je to tak, že kočka, která žije doma, se dožívá až dvaceti let. Ale život kočky třeba na vesnici trvá tak tři čtyři roky.

Skutečně se traduje, že kočkám na vesnici toho nikdy moc nebylo, a proti tomu také nikdo nic nenamítá. Ale zároveň je třeba si uvědomit, že se dožívaly jen několika let, než je například zastřelil myslivec, přejelo auto nebo skončily nemocné ve škarpě. Lidé si je opravdu pamatují jako zdravá a čiperná zvířata, ale mnohdy si už nevzpomenou, že žily jen krátce.

mw

Přečtěte si také

Diskuse: Chováme kočku: Doma, či venku?

Králík

8.9.2019   |   06:25   |   od: Zdenička
My nechováme kočku vůbec. Máme akorát zakrslého králíka, ten nám bohatě stačí. Letos jsem mu dokonce zvládla udělat venku ohrádku. Spojila jsem kari síť pomocí stahovací pásky https://www.adamos.cz/stahovaci-pasky a ohrádka byla hned hotová. Ještě by to chtělo natřít, protože je kari síť rezatá, tak to nevypadá moc pěkně.

Jak připravit domácího kocoura k životu na chalupě?

1.4.2017   |   10:39   |   od: Linda
Musím se odstěhovat z paneláku na chalupu. Poraďte, jak mám na takovou změnu připravit kocoura? Je vykastrovaný a je mu 9 let, které prožil v bytě. Díky za odpovědi.

kočka venku

28.2.2017   |   17:14   |   od: wera
Naše kočky jsou s námi doma, ale mají přístup také ven, když chtějí. Rychle se naučí vracet se tam, kde mají stravu a ubytování :) Je však důležité ošetřovat jim srst kvalitní kosmetikou proti blechám a jiným parazitům.

Chodí ven, kdykoliv si zamanou

25.1.2017   |   16:24   |   od: Radka
My kočkám dáváme naprostou svobodu. Chodí ven, kdykoliv si zamanou. Řeknou si, pokud chtějí jít ven a když zase dovnitř, tak také. Snažíme se je příliš neomezovat a naopak jim dopřát to nejlepší, co se týká prostředí, krmení atd.

nebezpečné drápky

8.10.2011   |   19:50   |   od: Jindra
Chovala jsem Mícu doma pět let. Chodila i ven, jak se jí líbilo. Dnes je ale jen venkovní, protože mám dva mopsíky a jeden má po úrazu jen jedno očičko. Bojím se, aby mu nevysekla druhé. Je to kočička sebevědomá a "ostrá", nikdy nebyla mazlicí. Sice se nechala pohladit, ale byla i schopná seknout a kousnout.
Jsem ráda, že si venku zvykla. Má volný přístup do sklepa, kde má komfortní bydlení se škrabadlem i papání, pelíšek a teplé potrubí nad ním.
V poslední době se ale snaží dostat zpátky do domu, zvláště teď na zimu. Přece jen jí je už devět let. Já se ale bojím o kluky. Z internetu znám dost odstrašujících případů, kdy kočka vytáhla oko mopsíkovi - očička mají přece jen velká a vypouklá. Tak se ve mně hádá rozum a cit, nevím, co dělat. Operace očka mě vyšla na 6000 korun a napodruhé by to bylo na "slepeckou hůl".
Asi má Micinka smůlu...
Zobrazeno posledních 5 příspěvků, celkový počet 6 příspěvků.
poslední příspěvek: 8. 9. 2019 6:25
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci