Mrštní, přítulní a upovídaní Marťánci

23.5.2010 00:00   |   Zvířata - KOČIČÍ SERIÁL
Při pohledu na fotografie si možná řeknete, že na Zemi právě přistáli Marťani, nebo že by snad rovnou E.T. mimozemšťan?

sfinx

„Bylo to před čtyřmi lety, kdy mi bratr poslal e-mailem článek o sphynxech, bezsrstých kočkách. Do té doby jsem ani netušila, že taková stvoření vůbec chovatelka Hošťálkováexistují. Moje první reakce byla: Ježkovyvoči, to je ale hnusný…,“ upřímně se nám svěřila Tatiana Hošťálková (na snímku vpravo), chovatelka bezsrstých koček z Přeštic.

Sphynx se skutečně výrazně odlišuje od ostatních kočičích plemen. A přestože vypadají úplně holé, jejich těla jsou pokryta jemnými chloupky, jeden až dva milimetry dlouhými.

O bezsrsté kočky je nutné pravidelně pečovat a koupat, abychom odstranili jejich pot.

Adam je skvělý

Prvního nahatého krasavce – sphynxe Adama, podle rodokmenu Beni di Dato – si Tatiana Hošťálková pořídila hned následující rok, v říjnu 2007.

Splnila si tak k narozeninám svůj sen. Tehdy se ani nezabývala myšlenkou, že by z ní nakonec snad byla chovatelka těchto pozoruhodných koček. Ale stalo se!

„Adam mně zcela nadchnul. Je úplně jiný než kočky, jaké jsem do té doby poznala. Kontaktní, upovídaný, zvědavý, s obrovskou škálou zvuků a projevů, jimiž se dorozumívá. Pořád je nalepený na svém člověku jako přísavka, s horkým nahatým tělem, které tak rád přitiskne na lidskou kůži. A je to moc hřejivé a příjemné. Říkám mu Lásko moje nahatá,“ vypráví s úsměvem chovatelka.

Když začal manžel říkat, že Adam je pořád u ní a on by také rád nějakého kocourka, bylo rozhodnuto. Za pár měsíců po Adamovi se rodina začala poohlížet po další kočce.

Klaudík je devon-rex

Druhý kočičí klučina není sphynx, ale devon-rex jménem Claudius. Na rozdíl od naháčů má Klaudík nádherně zvlněný kožíšek, který je velmi příjemný na omak a zároveň velmi praktický a nenáročný na péči.

Kožíšek devon-rexe nelíná, tudíž vás nikde po bytě a ani na oblečení nepřekvapí svými chloupky. Údržba kožíšku je jednoduchá – stačí pohlazení, nekartáčuje se. Kartáčem by se nádherně vlnkovaná srst mohla poničit.

devon_rex
Devon-rex, kotě

Adam přijal Klaudíka s rezervou. Dlouho ho pouze pozoroval, než ho vzal na milost. Devon-rex je totiž rasa úplně jiná, neuvěřitelná povaha. Nebojácný, rychlý jako blesk, akční, vynalézavý. Proto mu říkají také i „Lotrando“, že vymýšlí všelijaké rošťárny. Ve vztahu k cizím lidem je naprosto ostražitý, k členům Hošťálkovic rodiny neuvěřitelně mazlivý.

„Ono je Klaudíka vůbec všude plno. Někdy máme pocit, že je tady Klaudíků hned několik. Všechno musí sledovat, všude musí být. Čím víc jsem jeho povahu poznávala, tím víc jsem do tohoto plemena byla zblázněna. A když se mi jednoho dne chovatelka paní Ivana zeptala, jestli bych ke Klaudíkovi nechtěla ještě holčičku, ani jsem nezaváhala,“ přiznává Tatiana Hošťálková.

Modrooká Olivia Scarface

Za kočičí holčičkou se tedy Hošťálkovi předloni vydali opět do Hustopečí a odvezli si odtud domů něžnou malou krásku Olivií Scarface. Nový přírůstek už "prvorozený" Adam neřešil vůbec – zřejmě dospěl k závěru, že dvě kočky na hraní budou lepší než jedna...

DALŠÍ DÍLY SERIÁLU O KOČKÁCH

Mývalí kočkopes, který umí i aportovat Pes u veterináře
Norka, šelmička ze skandinávských lesů
Chcete britku nebo siamku?
Burmila – kráska se smaragdovýma očima
Mňoukající plyšový medvídek
Chováme kočku: Doma či venku
Malý levhart ve vašem pokoji
Pořídit si Mícu, anebo šlechtičnu?
Skotka, milá číča nápadně připomíná sovu

A to si už mysleli, že Hošťálkovic „kočičí smečka“ je tím kompletní. Omyl. Loni v létě přivezl soused z lesa namísto hub plný košík koťátek, které tam kdosi pohodil. Na zahradě je vysypal na zem – dvě kočičky a dva kocourky.

Koťátka se ale mezi plaňkami plotu dostala až na zahradu Hošťálkových. A co se nestalo? Labradorka Arina k nim přišla, očichala je, olízala a nechala je po sobě lézt. Byla to legrace pozorovat ji, jak se pečlivě stará o mňoukající droboť. Nešlo odolat, takže dva kocourci tady našli nový domov.

Peterbald trio

Od loňského roku je navíc v rodině Hošťálkových ještě jeden pozoruhodný kočičí přírůstek. „Nedaleko od nás bydlí dlouholetá chovatelka siamských a orientálních koček paní Jana Babická. Dozvěděla jsem se, že si pořídila peterbalda – nové bezsrsté plemeno z Ruska. Tak jsem se k ní doslova vnutila na návštěvu,“ říká Tatiana Hošťálková.

peterbaldPeterbald je plemeno dosud málo rozšířené, protože bylo vyšlechtěno teprve nedávno. Jedná se o elegantní kočku s dlouhým tělem a štíhlýma nohama. Povahu mají peterbaldi velmi přátelskou, hlasitou a náročnou na pozornost jako žádné jiné plemeno.

„To jsem ještě netušila, že za pár měsíců bude jedno z koťat doopravdy moje. Dnes už mám trio – kromě tohoto kluka i dvě holčičky. Nejdříve jsem si pořídila Lucinku a posléze dostala od chovatelky ze Slovenska i její mámu Šántí,“ dodává Tatiana Hošťálková, která peterbaldy považuje za jedinečné plemeno.

Snoubí se v něm vznešenost orientální kočky s elegancí donského sphynxe. Je to kočka, která lásku potřebuje, ale dokáže ji i vracet a dokonce víc, než toho jsou schopni někteří lidé.

Srstnatí jedinci se koupat nemusejí, bezsrsté většinou postačí otírat vlhčenými ubrousky jako miminka. Peterbaldi nejsou náchylní ani na prochlazení, postačí jim běžná provozní teplota domácnosti. Je jim ale třeba častěji čistit uši a vytírat oči od rosolovitých ospalků – především těm bezsrstým.

mw

Přečtěte si také

Diskuse: Mrštní, přítulní a upovídaní Marťánci

tttt

10.11.2020   |   17:08   |   od: Elena
Toto je svědectví, které každému řeknu, aby ho slyšelo. jsem ženatý 4 roky a v pátém roce mého manželství měla jiná žena kouzlo, které mi vzalo mého milence a můj manžel mě opustil a děti a trpěli jsme 2 roky, dokud jsem nemyslel příspěvek, kde to Muž Dr.Wealthy někomu pomohl a já jsem se rozhodl, že mu zkusím pomoci mi přivést moji lásku Husband domů a věř mi, že mu jen posílám svou fotku a obrázek mého manžela a po 48 hodinách, jak mi řekl, jsem viděl auto vjelo do domu a hle, byl to můj manžel a on přišel ke mně a dětem, a proto jsem rád, že každého z vás v podobných záležitostech potkám s tímto mužem a mám svého milence zpět k sobě e-mail: wealthylovespell@gmail.com nebo ho můžete také kontaktovat nebo ho kontaktovat na tomto +2348105150446 ..... děkuji moc Dr.Wealthy. ...
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 10. 11. 2020 17:08
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci