Trápí také vašeho psa svilušky?
17.9.2009 00:00 | ZvířataJakmile se pejsek v tomto období začne drbat a vykusovat si srst, s největší pravděpodobností ho trápí larvy parazita zvaného sviluška podzimní (Neotrombicula autumnalis). Onemocnění se také říká trombikulóza.
Jak vypadají
Sviluška patří mezi roztoče a cizopasí pouze larvy. Oranžové šestinohé larvy vylézají od konce léta z půdy, lezou vzhůru na rostliny a tam číhají na své oběti. Přisají se ke zvířatům i lidem.
U psa se larva nejčastěji uchytí kolem očí, tlamy, uší, pod krkem, na končetinách mezi prsty nebo pod ocasem.
Larvy pronikají do pokožky své oběti a do ranky vypouštějí jedovaté sliny. Ty rozpouštějí tkáň pod rankou a mění ji v tekutinu, kterou pak svilušky sají.
PEJSKŮV BLOGTrápí mě štípavé mršky |
Tento proces je velice svědivý, proto se zvíře neustále drbe. Postižená místa jsou zarudlá. Svilušky takto řádí 14 dní, pak sami odpadnou. Ale přijdou zase další a celý koloběh se opakuje.
Co s nimi?
Nejlepší ochranou je prevence. Vyhýbat se místům, kde se svilušky zdržují. Což ale jde jen těžko. Bohužel, nepomůže ani protibleší obojek ani preventivní postřiky proti blechám.
Veterináři doporučují vytírat meziprstí peroxidem nebo lihem nebo přípravkem Frontline. Někteří chovatelé používají i jiné agresivnější přípravky, jako je Infectoscab krém na léčbu svrabu nebo Bio kill nebo Biolit.
V každém případě hned po příchodu z procházky je potřeba psa prohlédnout, tlapky nastříkat a vytřít. Hubící prostředky však zabírají jen proti těm sviluškám, které se ještě nepřisály. Majitelům i pejskům tak nezbývá než přežít sviluškové období a čekat na spásnou zimu.
mw
Přečtěte si také |
---|