Zvíře z útulku: Je to dobrý nápad?

10.9.2009 00:00   |   Zvířata
Pomoci zvířeti, které nemělo zrovna štěstí v životě. Kdo neměl alespoň jednou takové nutkání... Je to ale dobrý nápad? Vzít si zvíře z útulku - není to především obrovská loterie?

Zvíře z útulku: Je to dobrý nápad?

Neznáme jeho rodiče ani minulost. Většinou nevíme, odkud pes nebo kočka pochází, kdo a jak jej vychovával. Jak se na něm třeba podepsalo špatné zacházení.

Než se rozhodnete, doporučujeme vám přečíst si, co o zvířatech z útulku říká veterinární lékař a zvířecí psycholog MVDr.Alexandr Skácel z Prahy (na snímku vpravo).

Jaké jsou problémy a jaké výhody?

  • Zvíře z útulku vyžaduje mnohem více času, než když si ho vezmeme z chovné stanice. Kromě stravy, tepla a přístřešku chce i zvláštní péči. Tedy hlavně mazlení, hlazení či pamlsky.
  • Štěně nebo psa z útulku by si měl vzít ten, kdo s ním může být doma. Tedy lidé, kteří mohou pracovat doma nebo třeba už jsou v důchodu.
  • Nový majitel by měl být duševě vyrovnaný, protože veškeré nálady, rozladění či napětí se přenášejí na zvíře. Lidé s chronickým strachem pak své úzkosti a obavy přenášejí na už tak dost vystresované zvíře. To se může podepsat na zdraví mazlíčka, třeba stresovým vředem v žaludku.
  • Kočka na stres reaguje jinak, svá schovaná ublížení a křivdy vytasí, až když se jí zdá, že se dostala do stejné nebo podobné situace.
  • Oproti zvířatům z chovné stanice bývají zvířata z útulku zpravidla vděčnějšími společníky nového majitele. Většinou jim ke štěstí stačí, když páníček přijde domů.
  • Kromě psychického zdraví však mohou být zvířata postižena i fyzicky. Útulkové zvíře má stresem sníženou imunitu a pokud se sejde více faktorů, onemocní. Zejména kočky ohrožují skryté infekční choroby, jako je kočičí AIDS, infekční zánět pobřišnice nebo kočičí leukóza.

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Zvíře z útulku: Je to dobrý nápad?

Také jsem pro

9.10.2009   |   20:10   |   od: Dana
Kdo jste na to připraveni, jděte do toho. Lehké to není, ale to není ani péče o štěně od chovatele. Ale určitě počítejte s tím, že možná nedostanete takového psa, jakého jste si přáli...
Já jsem chtěla středního psa a mám labíka kříženého nejspíš s dogou ;-) Na 10 měsících (jestli mu tolik bylo) určitě tak velký nevypadal. Možná ani nebude tak vděčný. Třeba kámoška má z útulku totálního nezávisláka. I když je pravda, že to stejné si můžete vychovat ze svého štěněte sami, pokud si navíc vyberete samostatné plemeno. Takže podle mě je to prašť jak uhoď.
Lásku, výchovu a péči potřebují všichni psi a záleží jen na vás (a trochu i na přírodě), jaký život se svým psem prožijete :-D Já jsem určitě udělala dobře a přemýšlím o dalším přírůstku.

Není to lehké...

3.10.2009   |   16:54   |   od: Ra
Zeť má dvouletého pejska, vendézského baseta. Chtěl mu pořídit kamarádku a já jsem tehdy v jednom útulku u Znojma objevila kříženečku drsnosrstého jezevčíka, která byla vzhledově docela podobná basetovi. Okamžitě tam jeli a vzali s sebou i psa, aby viděli reakci.
Výsledek byl ten, že zeťův pes nesměl do útulku vstoupit. Dobře, to chápu, třeba kvůli zavlečení infekce. Ale problém byl hlavně, že fenečku mu ukázali zavřenou v kleci a zeť si ji nesměl pohladit a ani prohlédnout, aby se podíval, jak chodí a jak se chová. Nakonec mu řekli, že když má psa, tak tuhle fenečku musí nejdříve nechat vykastrovat - prý, kdo by ty křížence pořád odebíral. A až tedy kastraci zaplatí, pak teprve po zahojení mu ji z útulku vydají.
Tu kastraci by zeť i zaplatil, ale přístup personálu a také to, že se na fenečku vlastně ani nemohl podívat, ho odradilo. Tak raději shání něco na inzerát. O útulky už nemá zájem.

Zvíře z útulku? Rozhodně ANO

11.9.2009   |   22:57   |   od: Katka Látová
Dobrý den. Už přes rok mám nyní asi čtyřletou fenku křížence NO, kterou jsem si pořídila z útulku. Nikdy svého rozhodnutí nebudu litovat. Fenka byla sice zpočátku nedůvěřivá (a například s hračkami si začala hrát asi až po půl roce), ale už je zcela v pořádku - hravá, neuvěřitelně hodná, oddaná, poslušná (až na nějaké to prohánění zajíců :-) Je velmi učenlivá a je to také neuvěřitelný mazel.
Všem, kdo uvažujete o tom, že si pořídíte pejska z útulku, fandím. Děláte dobrou věc a nebudete litovat. Tento nový přírůstek do rodiny vám bude vděčný :-)
Zobrazeny poslední 3 příspěvky, celkový počet 3 příspěvky.
poslední příspěvek: 9. 10. 2009 20:10
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci