Proč psi štěkají a jak na ně vyzrát?

15.7.2009 00:00   |   Zvířata
Psi, zkrátka, štěkají. To ví každý. Někteří majitelé se ale tváří překvapeně. Okřikují svého psa a snaží se mu vysvětlit, aby se na tu kočičku "vykašlal".

Proč psi štěkají a jak na ně vyzrát?

Je však pravda, že se najde dost domácích mazlíčků, co štěkají jako o život, takže se sousedi ani nevyspí. Proč to psi vlastně dělají? A lze na ně nějak vyzrát?

Zatímco třeba vlci štěkají zřídka, ti naši pejsci pobafávají často a rádi. Majitel je přitom schopen podle tónu rozlišit, o co si tím říkají.

Také vědci zjistili, že třeba dospělé psovité šelmy dávají štěkáním většinou najevo svou agresivitu, zatímco mláďata poštěkávají spíš z hravosti. A došli k odbornému závěru, že ti naši domácí pejsci v tomto ohledu vlastně zůstávají štěňaty celý život.

PEJSKŮV BLOG:

Už chodím do školky
Jsem Skot a trpím
Byl jsem ztracený!
Ňamka z nočníku

Dorozumívají se s lidmi

Na rozdíl od svých divokých příbuzných mají také širokou škálu výrazových prostředků. Hlasitý štěkot přitom přichází ve chvíli, kdy se pes cítí ohrožen nebo zastrašuje jiného psa, pociťuje nejistotu nebo strach.

Příjemnější melodické štěkání pak pes používá vždy, když si s ním hrajeme nebo tím dává najevo, že on je tím druhým a poslušným. Tento druh štěkání se – podle vědců, kteří analyzovali jejich projevy – u divokých psovitých šelem vůbec nevyskytuje. Odborníci se proto domnívají, že právě tento neagresivní štěkot je určen k dorozumívání psů s lidmi.

Zkrátka, bude zřejmě mnohem vhodnější přestat psa okřikovat a raději se snažit zjistit, co nám právě chce "říct". A když už jeho štěkot opravdu nejde vydržet, zkuste použít několik triků.

Co přinutí psa, aby ztichnul?

  • Veďte svého psa k tomu, aby štěkal jen na povel. Jakmile zmlkne, řekněte „Klid!“ a dejte mu pamlsek. Tím posílíte žádoucí chování.
  • Málo vytížený pes obvykle štěká z nudy. Postarejte se o jeho plné zaměstnání. Navíc, ze znuděného psa se stává nezvladatelný „bručoun“!
  • Když je pejsek na zahradě sám, hlasitě štěká na každé auto, kolemjdoucí nebo i na nezvyklé předměty. To je normální! Vyhnout se tomuto štěkotu můžete jen tím, že psa nebudete nechávat na zahradě samotného, nebo mu alespoň zabráníte ve vizuálním kontaktu s provozem na ulici.
  • Jestli pes štěká vytrvale a nepřestává, zkuste starý, osvědčený a přitom neškodný trik – postříkejte ho dětskou vodní pistolí.
  • Pes, když sedí v autě u okna a pozoruje okolí, někdy štěká. Takového psa dejte proto v autě do přepravky tak, aby z ní neviděl ven.

mw

Přečtěte si také

Diskuse: Proč psi štěkají a jak na ně vyzrát?

Léčivý pejsek, který ale bohužel štěká... A zlí lidé

13.12.2017   |   12:16   |   od: Timurka
Jsme s Timurem v domě s pečovatelskou péčí. Timur bude mít 28. února čtyři roky. Měla jsem zdravotní potíže s chůzí, ale vždycky jsem s ním chodila šest až sedm hodin denně. Pak přišla rakovina a léčba. Když jsem jezdila na terapie, měla jsem hlídání. Jinak jsme byli s Timurkem pořád spolu a ten potvora teď štěká, jakmile vykročím z bytu.
Ale léčí mně, je velmi milý. Jenže, to štěkání... Už jsou na mně i stížnosti a posílají mi anonymy. Prý sepíšou petici proti domácím mazlíčkům. Přitom Timurek přináší štěstí. Babičky a dědové ho při venčení hladí a hodně z nich má tak šťastné oči.
Nevím, co dělat? Mít léčivého pejska a nebo změnit bydlení a nebo se snad nechat veřejně zabít, aby to ti žalobníci viděli?

Psi štěkají. Ale páníčkové by měli jít na psychotesty

7.7.2016   |   19:06   |   od: Jan
Kdykoli jdu nakoupit do nějakého supermarketu, je tam u vchodu přivázaný pes, co štěká jako o závod.
Zkažený pes hloupým páníčkem!
Kdykoli jdu dopoledne po schodech paneláku, slyším z několika bytů neustávající štěkání.
Zkažení psi hloupými paničkami!
Jdu kolem zahrad a vidím celý den zavřené psy (někdy i na řetězu), kteří štěkají na cokoli, nebo naprosto bez důvodu.
Zkažení psi hloupými páníčky!
Byl bych pro to, aby každý člověk, který si chce pořídit psa, musel nejprve jít na příslušné psychotesty a zdárně je absolvovat.

Vodní pistole?

4.9.2014   |   13:26   |   od: Žaneta
Píšete, že když pes štěká vytrvale a nepřestává, tak se má zkusit starý, osvědčený, neškodný trik: postříkat ho dětskou vodní pistolí.
Domnívám se, že autor článku má doma zřejmě nevychovaného psího teroristu a o výchově domácího mazlíčka toho ví opravdu pramálo.

Ano, kolečka a kola...

5.10.2009   |   14:15   |   od: cica
Ano, na kolieska a kolesa reaguje aj náš yorki. Robí to isté ako predo mnou píše Ivana. A hlavne sa bojím, ked ide auto, aby môjho psíka nezrazilo.

Kolečka a kola

2.9.2009   |   07:30   |   od: Ivana
Od malička, když Peggynka prvně viděla kolo (cyklistu), tak na ně začala doslova vyšilovat. Blázní také ale po různých jiných kolečkách, která se točí - koloběžka, brusle, nákupní vozík, taška na kolečkách a hlavně dětské "odstrkávačky". A přitom musím přiznat, že k tomu nemá důvod, protože jí nikdy nic takového neublížilo...
Nejde jí domluvit po dobrém, ani po zlém a ani když ji kolečka uhoní!
Zobrazeno posledních 5 příspěvků, celkový počet 5 příspěvků.
poslední příspěvek: 13. 12. 2017 12:16
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci