Odvážné ženy s medvědem, aneb Co navařil Jiří Berousek

20.2.2013 00:00   |   Společnost
VIDEO – Jiří Berousek ml. a jeho zvířátka jako hvězdy kulinářského pořadu. Cirkusový mág osobitě zvládl společnost populárních a odvážných star uměleckého nebe: Michaely Kuklové, Marcely Březinové i Daniely Šinkorové, která na titulním snímku právě odjíždí na motorce s medvědicí Mášou.

VIP prostřeno

Pokračovatel slavné cirkusové dynastie Jiří Berousek ml. na Prima family naservíroval, namísto posledního chodu, pěkné překvapení všem dámám. A nejvíce pak sympatické představitelce princezny Jasněnky Michaele Kuklové.

„Když jsi hrála v těch pohádkách, vždycky jsem si říkal: Tu bych chtěl za ženu!“ Sice to nevyšlo, ale tatínek dvou dcer, který měl v Ostravě před půldruhým rokem krásnou svatbu s přítelkyní Petrou, alespoň prokázal, jak odpovědně se připravil na kulinářské klání.


U plotny, tedy u grilu, je principál Jiří Berousek ml. ze sedmé generace rozvětveného rodu, jaký provozuje hned několik cirkusů. A Jiří šéfuje tomu, který nese název Národní Cirkus Original Berousek.

Jiří vařil poprvé v životě. U slavnostní tabule potom prozradil, že doma se o své přihlášce do VIP Prostřeno jen zmínil a sklidil, jemně řečeno, posměch.

„Bitva je to obrovská. Kdyby sem přišli tři chlapi, asi bych se tak nesnažil. Ale tři pěkné baby, to v člověku probudí kohouta, co se naježí a chce se trochu předvádět,“ nechal se slyšet vnuk Ferdinanda Berouska st. z cirkusové dynastie, která je světově proslulá zejména precizním výcvikem medvědů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Grizzly Brutus (nejen) na svatbě
Děti chtějí domácího mazlíčka. Zvládnete to?
Pejskův blog: Ze života štěněte

Připomeňme, že komedie Šest medvědů s Cibulkou v hlavní (dvoj)roli s Lubomírem Lipským se při vší úctě k vynikajícím tvůrcům stala legendou právě díky medvědům Ferdinanda Berouska st. Před čtyřiceti lety ve filmu vystupovala i slavná babička medvědice Máši.

Video
Už jako desetiměsíční medvídě v doprovodu Jiřího Berouska st. uspořádala Máša před šesti lety v ČT vlastní show a úplně ovládla talk show Jana Krause.

Jak vaří krotitel

Na co si Jiří Berousek ml. troufl, když měl v pořadu VIP Prostřeno poprvé kompletně připravit několik chodů? Na grilování. „Jak cestujeme, tak se u nás v létě hodně griluje. Nakládat maso, to umím.“

A tajemství dobré marinády? Pivo! Předkrmem tedy byl jarní kuřecí grilovaný plátek na listu salátu. "Jarní" proto, že se hostitel na jaro už vážně těší.


Jarní plátek s opečeným toastem, předkrm od Jiřího Berouska ml. Kuřecí prsa se nejdříve marinují ve směsi oleje, grilovacího koření, sklenky piva, pepře, soli.

Hlavní chod dostal pojmenování Bylanská bašta podle zimního sídla Národního Cirkusu Original Berousek v Bylanech na Kolínsku.

Přibližně třetinu roku, za chladného počasí, tu v rozsáhlé usedlosti pobývá nejen početná rodina, ale také veškeré cirkusové zvířectvo, včetně slonice Nairy. V zimovišti jsou pro zvířata prostorné stáje i výcviková hala a manéž unikátně na jednom místě – takové pohodlí je pouze ve špičkových cirkusech.


Král manéže Jiří Berousek ml. – odborný francouzský portál AuCirque zahytil jeho všestranné umění a práci se zvířaty před vyprodaným hledištěm.

Největší strach měl... z bramboráku

Žonglér a krotitel Jiří Berousek ml. překvapil sám sebe. Byl upřímně pyšný, jak se mu povedl hlavní chod, ze kterého měl největší strach.

Jednalo se o jeho milovaný bramborák, navíc se zapečenou vepřovou panenkou. Jako přílohu servíroval kapie, opečené a naložené v oleji s česnekem a trochou soli. A moc spokojená byla rovněž Daniela Šinkorová, přestože šlo o kaloričtější pokrm.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Grilmánie: ovoce, ryby, zelenina na grilu
Pohoda u grilu, aneb Kuchyně na zahradě
Jak grilovat ryby zdravě?

„Jen s naloženými paprikami mi pomáhala máma, jinak jsem všechno uvařil sám,“ dušoval se před televizní kamerou Jiří Berousek ml., který si nějak poradil také s prostíráním slavnostní tabule.

Nanečisto vše nazkoušel den před natáčením, kdy zjišťoval i v jakých skříňkách se nachází to které nádobí.


Se slonicí Nairou nemusely Marcela, Daniela ani Michaela absolvovat žádnou jízdu. Zato specialistka na řízení motocyklů medvědice Máša je převezla...

Zlatý hřeb: jízda s Mášou

Na závěr přišlo Jiříkovo sladké tajemství – plátky ananasu, naložené v rumu, obalené ve třtinovém cukru se skořici a grilované na másle, podávané s vanilkovou zmrzlinou. Ovšem dezertu ještě předcházelo ono překvapení pro zaskočené dámy, které se musely obdivuhodně překonat.

Zlatým hřebem totiž byla profesionální řidička medvědice Máša, co už hosty netrpělivě vyhlížela v manéži. Na motorce pak ochotně svezla jak Danielu Šinkorovou, tak Marcelu Březinovou i Michaelu Kuklovou (na snímku):

Ačkoliv kulinářské umění Jiřího Berouska ml. posbíralo takřka maximum bodů, stejně se s napětím čekalo na to, jakou hostitel připraví zábavu.

A kam jinam mohl návštěvu zavést, než do manéže. Daniela s Marcelou a Michaelou pozvání přijaly rády, i když pak jim trošku ztuhl úsměv na rtech. Ale zachovaly se statečně.

Všechno dobře dopadlo. Zkušená motorkářka Máša nikoho nevyklopila. Řídila bravurně a skvěle vyrovnávala zatáčky, jak poznamenala Michaela Kuklová.

bri, ŽenyproŽeny.cz
Foto: Prima family

Přečtěte si také


Diskuse: Odvážné ženy s medvědem, aneb Co navařil Jiří Berousek

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci