Proč grilovat pořád jen krkovičku?

25.7.2009 00:00   |   Vaření - ČLÁNKY O VAŘENÍ A JÍDLE
Grilmánie zachvátila Česko, kdo má zahradu – ale už i balkón – má i gril a je expertem nejen na propačené masíčka, ale i na marinády a různá dochucovadla. Jenže nemusíme opékat jen krkovičku či kuřata. Zkoušeli zeleninu? Ovoce? Ryby?

Proč grilovat pořád jen krkovičku?

Máte-li pozvané kamarády, zkuste je překvapit neobvyklým chodem zahradní party. Uvidíte zpočátku nechápavé obličeje, ale pak už přijde jen samá chvála. 

Nejdřív zeleninový předkrm

Pro experimentování budete potřebovat správnou teplotu (ruku udržíme pět vteřin asi 10 cm nad uhlíky) a její stálost a vůni, vyplatí se investovat do dřevěného uhlí. Stejně tak jako do přípravy pokrmů, tedy do marinády.

Když máte na zahradě cukety, kedlubny, lilek nemusíte chodit pro zeleninu daleko. Koupit ale můžete i papriku, rajčata, celer, kukuřici, brambory, fazolové nebo hráškové lusky... Marinádu připravíte z oleje (lepší je olivový), česneku, citrónové šťávy, kečupu, sójové omáčky, medu, balsamikového octa a přidat můžeme hořčici a čerstvé bylinky.

Samozřejmě můžete zeleninu grilovat bez  jakéhokoliv ochucení. Pak ale bude určitě nutné nabídnout nějakou studenou (třeba jogurtovou) omáčku.

Hlavní chod – ryba

Výběr ryby necháme na vás, ale kdybyste se dostali k filetům z candáta, neváhejte, ten má určitě nejlepší maso. Výhodou grilování sladkovodních ryb je, že jsou rychle hotové. Upravovat je můžeme na filety, podkovy, plátky (grilujeme 6−12 minut) nebo je upravit vcelku (podle velikosti 20−30 minut).
 
Pokud jde o marinádu, rybě zpravidla stačí poležet v ní 30–60 minut před tepelnou úpravou. Ale nejste-li příznivcem této úpravy, ryba je výborná i lehce okořeněná (koření podle chuti, nebo speciální na ryby) a potřená olejem. Na rošt ji pokládáme až ve chvíli, kdy je dostatečně rozpálený a už jen sálá teplo, je určitě choulostivější, než vepřové...

Jestliže jste ulovili vzpomínaného candáta, přidejte na každý kousek plátek anglické slaniny, osolit, opepřit a šup s ním na gril. Na kraji grilu k němu připravíte oblohu z paprik a cukety. Nakrájené na plátky a okořeněné, pokapané olejem je opékáme po jednotlivých kusech.

Ovoce jako desert

A chtělo by to sladkou tečku na závěr? Jaké máte doma ovoce? Dobře omyté, na kousky nakrájené jablka, hrušky, banány, ananas, naložíme asi na půl hodiny do marinády. Její základní surovinou je med. Další přísady určí vaše chuti, nezříkejte se skoro ničeho. Může to být alkohol, citrónová šťáva,  hřebíček, skořice nebo vanilka, ale i  česnek, bílý pepř, sójová omáčka, mletá paprika.

Kousky ovoce položíme na olejem potřený rošt  a na velmi mírném plameni grilujeme, dokud povrch nezíská nazlátlou kůrku.

Překvapení na závěr

Přestože na kopanou, politiku a grilování je znalců nejvíc, pokuste se partičku překvapit nadvakrát!Marinujte také ovoce naslano a zeleninu nasladko. Podávejte je pak společně na jednom talíři. Uvidíte, že úplný závěr vaše netradiční grilování správně korunuje!

boh

Pošlete nám recept na svoji specialituPŘIDAT Máte oblíbené jídlo a rádi je vaříte druhým?
Podělte se s námi


Diskuse: Proč grilovat pořád jen krkovičku?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci