Těšení Kateřiny Brožové, nuda Martina Krause – ve škole

4.9.2012 00:30   |   Společnost
Nový školní rok je tu. Co na sebe prozradili Kateřina Brožová, Martin Kraus a jejich kolegové z oblíbeného seriálu Cesty domů? Jak prožívali příchod do první třídy i další školní léta?

Cesty domů

Většina z nich se na základce do školy těšila, na nové zážitky a nové kamarády – ostatně jako většina z nás. Někteří ale právě na tuhle dobu nemají nejlepší vzpomínky.

Kateřina Brožová: Moc jsem se těšila

Jako dítě jsem se opravdu moc těšila do první třídy. To nadšení mi nějakou dobu ještě vydrželo, ale protože jsme se párkrát stěhovali, několikrát jsem změnila dětský kolektiv. Neměla jsem s tím ale problém, vždycky jsem byla komunikativní a měla kolem sebe ráda děti.


Kateřina Brožová, v seriálu hraje novou postavu Helenu Šeborovou.

Na druhém stupni, když už jsem měla hodně kroužků a hlavně jsem jezdila na koni, už mě to do školy tolik netáhlo. A pak jsem musela přežít ještě období gymnázia se vší matematikou, fyzikou a chemií, abych pak spokojená a šťastná studovala na divadelní fakultě.

Až s odstupem času jsem si uvědomila, že jsem se ve škole měla některým předmětům věnovat víc. Ale tak to má asi každý.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Dojdou vaše děti bezpečně do školy?
Jak nastartovat školáka do lavic
Prvňáček nebo rodiče? Kdo se školy obává víc?

Martin Kraus: Já jsem pořád jen zlobil

Byl jsem jedináček a vyrůstal mezi koňmi, psy a převážně dospělými lidmi. Proto mě mamka dala na poslední rok do školky, abych se trochu otrkal. Jenže já se tam strašně moc pral. A ona pak musela chudák poslouchat celou řadu stížností od učitelek, ale i maminek ostatních dětí.


Martin Kraus alias pásek Dan Pánek

První školní den si pamatuju poměrně přesně. Deváťáci nám prvňákům udělali takový uvítací výbor, každý z nás dostal červený tulipán. Seděl jsem v první lavici a šťouchal do kamaráda Pepy a nudil se. Paní učitelka mě napomínala, ale marně. Tak vstala a posadila si mě na klín, abych nezlobil.

Zlobil jsem pořád, celou školní docházku. Měl jsem hrozně poznámek. O to víc mě potěšilo, když pak o mnoho let později učitelé na mé lumpárny zapomněli, a naopak mě ve škole vítali a ukazovali mi, co je v ní nového.

A můj spolužák a kamarád Martin, s nímž jsme tenkrát byli skoro denně na koberečku ve sborovně, teď v té samé škole učí.

A co seriálové děti?

Terezka Švejdová, která hraje Dorotku Vítkovou, chodí do druhé třídy a baví ji matematika. Těšila se na kamarádky, které prý sledují Cesty domů a vyzvídají na ní, co se v seriálu bude dít dál.

Standa Havrda, představitel Jonáše Maška, šel do školy mnohem méně nadšeně. Jediné, na co se dnes těšil, byly lívance ve školní jídelně, které má moc rád. Když se ale ve škole dozvěděl, že budou chodit na plavání, usoudil, že to ve druhé třídě snad nebude tak špatné.


První školní den mají za sebou i tři seriálové děti (na snímku s Miroslavem Etzlerem a Terezou Kostkovou).

Matyáš Leier, který hraje jeho bratra Ivana, nastoupil už do šesté třídy. Ten se prý do školy docela těšil, obzvlášť na kamarády, a je zvědavý na tři nové předměty, které mu přibudou – na francouzštinu, občanskou výchovu a fyziku.

Vendulka Křížová: První školní den se hroutím

Mám doma tři děti. Školou povinné jsou zatím jenom dvě – dvanáctiletá Anežka nastoupila do šesté třídy a desetiletý Bertík do čtvrté. První školní den u nás začíná většinou tak, že se hroutím. Přece jen je to najednou zase povinnost oproti dvěma měsícům, kdy mají děti volnější režim.


Vendulka Křížová, v seriálu laskavá vrchni sestra Zlata

Děti se těší na kamarády, já na to, že budou mít konečně zase nějaký řád. Za pár dní jim začnou kroužky, budeme jezdit na fotbal a volejbal, takže začne pořádný šrumec. Já jsem byla v jejich věku stejná.

Těšila jsem se nejvíc na první školní dny, kdy se ještě nic neděje. Nebyla jsem žádná vzorná žákyně ani šprtka, prostě zlatý průměr. Čím jsem byla starší, měla jsme školu takzvaně víc na háku a vymýšlela různé fígle proč do ní nejít.

Vždycky mě hodně bavil přírodopis, ale i matematika, protože jsme na ni měli fajn učitele, pak tělocvik a výtvarná výchova. Na základní škole jsme vymýšlely s holkama různé výmluvy, aby nás učitelka musela uvolnit ze školy. A taky si vybavuju jednu docela kuriózní poznámku: ‚Krájí jablko hřebenem‛.

Viktor Limr: Bavila mě škola... v přírodě

Na základní škole jsem se nemusel učit, protože jsem všechno pochytil během vyučování. Ale přesto jsem do ní nechodil moc rád. Dodnes se mě vždycky v neděli večer zmocní zvláštní deprese. V podvědomí mám zafixované, že po víkendu, kdy jsme se většinou vrátili z nějakého výletu nebo jiné zajímavé akce, najednou musím ráno vstávat a jít do školy.


Viktor Limr ztvárňuje v Cestách domů Martina Kosíka

A ten pocit mám pořád, i když už do školy dávno nechodím, a mám ho přesto, že jsem nikdy neměl ve škole žádný problém. Párkrát jsem se popral a jednou zfalšoval podpis na poznámce.

Co mě ale vždycky bavilo, to byla škola v přírodě. My jsme bydleli v Ústí nad Labem, kde bylo poměrně špatné ovzduší, takže každý rok jeli na ozdravný pobyt. Tam jsme se učili jen pár hodin a jinak podnikali výlety, na pokojích jsme různě blbli. Bylo to fajn.

otp, ŽenyproŽeny.cz
Foto: FTV Prima

Přečtěte si také


Diskuse: Těšení Kateřiny Brožové, nuda Martina Krause – ve škole

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci