Kuchyně na zahradě, aneb Pohoda u grilu

20.5.2011 00:00   |   Bydlení
Představte si kuchyni na zahradě. Co k tomu potřebujeme? Klidný koutek, dobrou náladu, pár přátel či rovnou celou rodinu, voňavě naložené maso a… gril nebo zahradní krb!

grily a krby

Jsou tu teplejší dny a chuť na křupavé grilované dobroty roste. Těžko říct, proč zrovna posezení u krbu či grilu nás tolik láká. Možná je to zkrátka magická kombinace pohody, vůní, chutí, smíchu a přírody.

Romantika táborového ohně

Jestliže vám gril nebo krb chybí, nezříkejte se ho. Pomůžeme vám vyznat se v základní nabídce. A rozhodně se při koupi nestyďte se prodávajícího ptát. Základem dobré koupě je vždycky osobní prohlídka zboží a porada s odborníkem. Pravda, táborák má svoji romantiku a ta se zcela nahradit nedá, jenomže pro zahradní party se přece jenom lépe hodí oheň kultivovanější.

Pokud si chcete pořídit zahradní krb, nebude pouze staromilskou venkovní okrasou vašeho pozemku, u které se můžete večer ohřát a dívat se do kmitajících plamenů. Dnes nabývá jiného významu, a to především kulinářského.

Ano, stejně jako na zahradním grilu si v něm můžete na mřížce ugrilovat maso či zeleninu, ale v tomto stabilním monolitu se skrývá mnohem víc. Využít ho lze jako pec na chléb či koláče i jako troubu na vaření oběda. Zahradní krb existuje i v provedení jako takzvaná „univerzální udírna“, kde si kromě pečení a grilování můžete užít i uzení sýra, klobásek nebo ryb.

GRILOVACÍ KRB

Stabilní a multifunkční krb je ke grilování připraven během chvíle, odpadá starost o klasické montování roštu nad ohniště

Zdroj energie: Grilovací uhlí či dřevo
Čištění: Pravidelné odstraňování popela a čištění grilovacího roštu
Výhody:
1.
Alternativa k otevřenému ohništi na zahradě, navíc daleko čistší a útulnější
2. Můžete opékat i grilovat, ve variantě krbu s udírnou také udit
3. Žádná montáž a demontáž
4. Lze umístit do zahrady, altánku, pergoly (není problém postavit komín skrz střechu) a po použití schovat do garáže nebo zahradního domku

Grilovací krby jsou vhodné pro příznivce grilování s vlastní terasou nebo zahradou. Jsou vyrobeny z betonových bloků, odolných vůči žáru, mrazu a povětrnostním vlivům. Vybírat můžete také mezi různými povrchovými úpravami:

 • Omítaný povrch: bílá omítka, kterou můžete navíc sami natřít barvou na fasády podle vlastního vkusu
 • Otryskávaný povrch: vytváří dojem přírodně vypadajícího kamene, je ale těžší na údržbu
 • Vymývaný betonový povrch: vysoce pevný, snadná údržba, stálá barevnost a odolnost

Správné grilování – volíme mezi dvěma způsoby

Vše záleží na druhu pokrmu, zejména na délce jeho přípravy a také na jeho velikosti.

Obecně platí, že menší kousky masa grilujeme nejlépe na přímém ohni – tedy na roštu nebo na jehle, které jsou umístěny nad sálajícími uhlíky.

Tento způsob se hodí pro druhy pokrmů, které jsou hotové za chvíli, přibližně tak za 20 minut. Přímým grilováním při intenzivním žáru docílíte úžasně křupavé kůrčičky, a té se jen těžko odolává!

Druhou variantou je grilování nepřímé. Už z tohoto názvu jasně vyplývá, že maso nepřijde do kontaktu s ohněm a tento způsob se tedy více podobá klasickému pečení.

Nepřímo připravujeme pokrmy, které potřebují k dokonalé chuti více času, řekněme více jak půl hodiny, a na přímém ohni by se mohly spálit. Mohou to být velké kusy masa, jako například celé kuře nebo část prasete.

K tomuto účelu nám výborně poslouží grilovací tácy nebo obyčejný alobal, kterým pokrm na jehle obalíme.

Ptáte se, kam se poděla opečená kůrčička? Nezoufejte. Stačí chvíli před koncem alobal odstranit a posledních pár minut nechat dopéct kůrku do zlatova.

RECEPTY

Proč grilovat pořád jen krkovičku?
Grilovací marináda
Umíte grilovat ryby zdravě?

Naše tipy

 • Při otáčení masa používejte nástroje k tomu přímo určené (grilovací kleště, obracečky). V případě otáčení ostrými předmětem, například vidličkou, maso propíchnete a ztratíte tak vynikající šťávu.
 • Ke grilování používejte oleje, které snáší vysokou teplotu, například olivový nebo podzemnicový olej, a také speciální marinády. Při použití másla, margarínů nebo slunečnicového oleje dochází při vysokých teplotách k přeměně nenasycených sloučenin v nasycené, a ty přispívají ke zvýšení cholesterolu v pokrmech.
 • Kvalita a zdraví grilovaných pokrmů záleží také na druhu ohně. Určitě se vyhněte papíru, přestárlému dřevu nebo jedlovým šiškám – jejich kouř je zdrojem škodlivých látek.
 • Jak poznat správnou teplotu dřevěného uhlí, ideální pro grilování? Když mají na sobě rozžhavené uhlíky vytvořenou tenkou vrstvičku bílého popela, teplota je perfektní. Z masa při ní zbytečně neunikají voda a tuk a maso tak zůstává křehké a šťavnaté.

Vyberte si gril, který vaše představy splňuje nejlépe

Máte zahrádku menších rozměrů nebo nechcete mít krb celoročně venku? Řešením jsou efektivní a zároveň jednoduché grily.

Jsou mobilní, takže je můžete kdykoliv ze zahrady uklidit. Některé třeba tak, že je odvezete na kolečkách. Na trhu se stále objevují buď vylepšené, či úplně nové druhy grilů.

Možná si představíte ohniště a rošt upevněný nad ním. Tento princip přetrval dodnes a všechny typy grilů jsou na něm vystavěny.

Liší se ale nejen palivem, které se z obyčejného uhlí a dřeva vyvinulo také v elektřinu, plyn nebo lávové kameny, ale také příslušenstvím, velikostí, nároky na čištění a samozřejmě designem.

Dříve, než si pořídíte nový gril, je dobré si vyjasnit některé důležité otázky: Grilujete raději v prostředí domova, nebo si třeba vyjedete do přírody? Jak důležitý je pro vás pravý oheň při grilování? Jak náročné zvládnete čištění?

OTEVŘENÝ GRIL NA DŘEVĚNÉ UHLÍ

Pro ty, co se nechtějí vzdát ohně, je vhodné pořídit si otevřený gril na dřevěné uhlí.

Zdroj energie: Dřevěné uhlí
Čištění: Vyjímatelná nádoba na uhlí, je potřeba pravidelně čistit a vypalovat rošt. Nejnáročnější typ na údržbu.
Výhody:
1. Mobilní, většinou ne příliš těžký, vhodný pro spontánní použití.
2. Jde o nejjednodušší typ: zážitek z grilování bez velké námahy, snadné použití.
3. Zážitek ze sálajících uhlíků, opravdový oheň.

Tradiční gril, který všichni známe. Výhodou je, že jeho použití je zcela intuitivní. Stačí zkrátka rozpálit dřevěné uhlí a na roštu nad ním grilovat.

Tento typ grilu bychom vlastně mohli přirovnat k jakémusi přenosnému a sofistikovanějšímu ohništi. Liší se pouze tím, že kvůli němu nemusíte mít celoročně zničený a špinavý kruh na vaší zahradě.

Přesto je dobré zvážit, zda je pro vás ten pravý. Protože používáme uhlí, je jasné, že z grilu půjde kouř a odskakovat mohou i řeřavé uhlíky a jiskry. Tuk odkapávající na žhavé podloží se také často vznítí. Otevřené grily jsou kontroverzní, i co se týče našeho zdraví. Při přípravě hodně tučného masa se bohužel škodlivé spaliny z odkapávajícího tuku opět dostávají do pokrmu skrz kouř. Tedy vše v rozumné míře!

KOTLOVÝ GRIL

Kdo naopak zvolí kotlový gril, ocení, že hřeje ze všech stran.

Zdroj energie: Dřevěné uhlí, plyn
Čištění: Vyjímatelný popelník z nerezového hliníku, dbejte na čistotu a vypálení roštu.
Výhody:
1. Komfortní grilování.
2. Zážitek z grilování bez velké námahy.
3. Úprava potravin při působení tepla ze všech stran.

Při uzavřeném vyklenutém víku se pokrmy připravují šetrně, rychle a jsou hotové rovnoměrně ze všech stran. Je tedy skvělý také pro připravování velkých kusů masa, které potřebují k řádnému propečení více času.

Díky nepřímému působení tepla můžete buď péci, nebo grilovat.

Dobrým pomocníkem je větrací šoupátko na krytu, kterým lze optimálně regulovat přívod vzduchu.

PLYNOVÝ GRIL

I pokrmy na grilu můžeme připravit zdravě a zejména bezpečně. Pomocníkem nám tady bude plynový gril.

Zdroj energie: Plyn (propan-butan)
Čištění: Vaničku grilu jednoduše vypláchnete vaničku grilu. Nutná je také údržba a čištění roštu.
Výhody:
1. Vhodný zejména pro spontánní použití, gril je rozžhavený během chvíle.
2. Zážitek z grilování bez velké námahy – přesná regulace.
3. Bez popela a sazí.
4. Je velmi výhodný ze zdravotního hlediska, bez kontaktu s palivem nevznikají karcinogenní látky.

Plynové grily jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro profesionály. S pomocí regulovatelných hořáků lze přesně kontrolovat grilovací teplotu, takže s trochou šikovnosti dosáhnete skvělých a hlavně chutných výsledků.

Výhodou, kterou musí ocenit opravdu každý, je jejich bezpečnost. Není tu žádný otevřený oheň, žádný vznícený tuk nebo odskakující jiskry.

Nechcete neustále hlídat děti či domácí mazlíčky, aby se nepřibližovali ke žhavým uhlíkům? Zdá se, že plynový gril tento problém tak trochu vyřeší za vás.

LÁVOVÝ GRIL

Pro vybrané jazýčky je určen lávový gril, který při úpravě stále zachovává tu nejlepší chuť masa.

Zdroj energie: Plyn
Čištění: Velmi snadné, čistit musíte především rošt. Omastek absorbují kameny, které je nutné jednou za sezónu vyměnit.
Výhody:
1. Právě lávové kameny zachytávají odkapávající tuk, který se tak už zpět nevypařuje.
2. Není tu nežádoucí aroma plynových hořáků.
3. Plynulé regulování, tedy velmi rychlé rozžhavení.
4. Díky regulovatelnosti je úspornější, než jiné druhy grilů.
5. Bez kouře a popela.

Naše tipy

 • Lávové kameny musí být rozmístěny rovnoměrně, s menšími mezerami mezi sebou, aby mohlo teplo bez problémů proudit.
 • Kameny se doporučují měnit asi jednou za rok, před začátkem nové sezóny.
 • Před vlastním grilováním je potřeba nechat hořáky zapnuté na plný výkon po dobu 10 minut. Kameny se tak ohřejí na správnou teplotu a může se začít!
 • Ještě než položíte na rošt první kousky masa, klobásek nebo třeba zeleniny, potřete ho jemně olejem. Předejdete tak zbytečnému přichytávání.
 • Po grilování doporučujeme zapnout plynové hořáky na plný výkon a zavřít víko grilu. Po pár minutách tuk vyhoří a kameny jsou připraveny na další použití.

STOLNÍ GRIL

Pohodlné grilování umožňují stolní grily. Snadno se sestavují a také je třeba ocenit, že se rychle rozehřívají.

Zdroj energie: Elektřina
Čištění: Integrovaná miska na zachytávání tuku, grilovací rošt lze umýt v každé běžné myčce nádobí, popřípadě lehce setřít papírovou kuchyňskou utěrkou.
Výhody:
1. Je vhodný zejména pro začátečníky, komfortní.
2. Bez popela a sazí, není nutné používat tuk.
3. Velmi úsporný na místo, možnost použití i na balkoně nebo v pohodlí domova.
4. Teplotu stolních elektrických grilů lze individuálně nastavovat podle potřeby.

Říká se: co je malé, to je hezké. U stolního grilu ještě musíme dodat: užitečné a praktické.

Máte ráno chuť na křupavé italské panini? Bez problémů! Stolní gril je zkrátka použitelný kdekoliv a na cokoliv. A jestliže si držíte štíhlou linii, potěší vás jejich teflonová úprava roštu, na které lze grilovat bez tuku.

Máte velkou rodinu nebo milujete větší párty? Elektrický gril je samozřejmě k dostání i v klasických zahradních velikostech s podstavcem a odkládací plochou.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Hubnete? A víte, jak upravovat maso?
Chcete shodit kila? Pořádně se nasnídejte
Pečivo při dietě? Ale jen to správné!

Příslušenství a paliva

V grilovacích krbech se nejčastěji používá grilovací dřevo či dřevěné uhlí a grilovací brikety. Na uzení je ale zapotřebí profesionálnější přístup, neboť maso nebo sýr při dlouhém a pomalém procesu vyuzení chutná rozdílně právě podle druhu dřeva, které je k účelu použito.

Neprohloupíte, pokud budete při uzení pracovat s tvrdým dřevem z ovocných stromů, které je tou ideální surovinou. Odborníci doporučují dřevo švestkové, meruňkové nebo třeba jalovec. Je totiž známo, že tvrdší dřevo z listnatých stromů hoří pomalu, klidně a málo praská.

Grilovací rukavice, zástěra a nářadí s delší rukojetí na napichování a obracení pokrmů jsou samozřejmostí pro bezpečné grilování.

Kromě těchto základních propriet si můžete svůj jídelní koutek postupně vybavit i dalším příslušenstvím, jako jsou speciální rošty, grilovací jehly, stolky a zahradní nádobí nebo praktické nádoby na uhlí a brikety.

boh, ŽenyproŽeny.cz
Zdroj: OBI

Přečtěte si také


Diskuse: Kuchyně na zahradě, aneb Pohoda u grilu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci