Při dietě smíte pečivo. Ale vybírejte správně!

4.2.2014 00:00   |   Styl
Zakazují vám při hubnutí některé redukční diety jíst pečivo? Nevěřte jim a vyberte si to správné! Poradíme vám. Málokdo ví, že není zdravé vše, co se tak tváří.

holka s bagetou

„Mnoho našich klientek se domnívalo, že čím tmavší pečivo, tím je zdravější. Bohužel jde často o laciný trik výrobců, kteří jej dobarvují karamelem nebo jiným potravinářským barvivem,“ vysvětluje Gabriela Knosová, odborná terapeutka z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment®.

Jak poznat celozrnné pečivo?

Za celozrnné označujeme pečivo, u něhož je obsah vlákniny na sto gramů hmotnosti čtyři gramy a více. U balených výrobků je proto vhodné přečíst si podrobné informace a u výrobků nebalených můžeme posoudit kvalitu pečiva podle struktury. Okem vidíme drobné kousky, zrníčka, semínka a o něco tmavší barvu. Neplatí však úměra, že čím tmavší pečivo, tím více vlákniny. Celozrnné pečivo je rovněž o něco těžší a hutnější, než nadýchané bílé pečivo.

Kromě minerálních a esenciálních látek je celozrnné pečivo doporučované kvůli vysokému obsahu vlákniny.

„Vláknina přispívá k dobrému trávení a snižuje glykemický index – proto zlepšuje a prodlužuje pocit zasycení. Pro redukční dietu je tedy velmi důležitá,“ říká Gabriela Knosová (na snímku vpravo) a dodává, že vysoký podíl vlákniny bývá například v trvanlivých lisovaných chlebech, které se prodávají ve vakuových baleních. Jejich obsah vlákniny se pohybuje od sedmi do dvanácti gramů na sto gramů hmotnosti. Navíc je takový chléb „vlhký“ – není zbaven vody a tudíž má i příznivý obsah energie: osm set až devět set kilojoulů na sto gramů.

Snad nejvyšší podíl vlákniny je pak v trvanlivých knäckebrotech. Ty se ale pro dietu příliš nehodí

celozrnná houska

Stejné množství energie, ale…

Obsah energie v celozrnném čerstvém pečivu se pohybuje kolem osmi set až jedenácti set kilojoulů, podle druhu. Obecně platí, že čím více semínek, tím větší energetická hodnota – kvůli obsaženému tuku. Není však třeba mít obavy. Na rozdíl od bůčku jde o zdravé tuky, které obsahují nenasycené mastné kyseliny a nemají v sobě cholesterol. Proto je jejich konzumace vhodná pro prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Zhubněte chronologicky – po francouzsku
Pošlete dál: Nejlepších 50 bouračů tuku
Hubnutí: největší bludy a pravdy

Bílé pečivo má obsah energie podobný, ale jde o prázdné kalorie bez obsahu minerálních látek. Výživově je proto cereální pečivo mnohem hodnotnější i pro zdraví prospěšnější. A při dietě je „dvojnásob“ nutné zásobovat organismus biologicky hodnotnými látkami, aby tělo netrpělo sníženým příjmem energie.

Knäckebroty a rýžové chlebíky

Jiné je to s trvanlivými výrobky typu knäckebrot, rýžovými chlebíky apod. Jsou zbavené vody, takže je v nich energie více koncentrována. Na sto gramů obsahují okolo patnácti set kilojoulů. „Jeden kousek je lehoučký a působí jako bychom ani nic nejedli. Proto málokomu postačí jen pár plátků s odpovídajícím množstvím energie. Právě pro tento nízký sytící efekt knäckebroty a rýžové chlebíky při redukci hmotnosti nedoporučujeme,“ vysvětluje Gabriela Knosová.

knackebrot

Nízké zasycení souvisí nejen s nízkým obsahem vody, ale také s vysokým glykemickým indexem. Například desetigramový plátek rýžového chlebíku obsahuje osm gramů sacharidů. Vysoký glykemický index pak způsobí rozkolísání hladiny krevního cukru, což je při redukci váhy nežádoucí.

Co k pečivu?

„Klientkám doporučujeme jíst pečivo v kombinaci s bílkovinou, například s libovou šunkou, sýrem s maximálně třiceti procenty tuku v sušině, tvarohem nebo pomazánkou. Tato kombinace způsobuje déletrvající pocit zasycení. Pečivo lze také namazat rostlinným margarínem a konzumovat jej spolu se zeleninou,“ vyjmenovává Gabriela Knosová.

Ideální je pečivo na snídani: pro ženy jednu porci (pasedát až šedesát gramů, podle druhu pečiva, odpovídá krajíci chleba či celozrnnému rohlíku nebo kaiserce), pro muže až dvě porce. Dále je vhodná jedna porce pečiva na odpolední svačinu.

„Jako poslední jídlo dne však pečivo ani přílohy při snižování hmotnosti nedoporučujeme, zejména ne v začátcích redukční diety. Navečer nám nejlepší službu udělá kombinace bílkoviny se zeleninou,“ říká Gabriela Knosová.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Při dietě smíte pečivo. Ale vybírejte správně!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci