Hubnutí: největší bludy a pravdy

11.6.2009 00:00   |   Styl
Co je blud a co pravda při obligátním shazování váhy? O tom sepsal známý slovenský dietolog a lékař Igor Bukovský knihu Hubnutí bez blbnutí. Vybíráme z ní ty nejzajímavější rady.

Hubnutí: největší bludy a pravdy
AnketaKolikrát jste už začínala držet redukční dietu?
Max. 3x
49 %

• Jednodenní dieta dělá hotové zázraky

Rozhodně se na žádné zázraky netěšte. Jsou to jen triky lifestylových ženských časopisů, které ale rozmnožují čtenářky. I když jeden den v měsíci jako odlehčovací třeba s kysaným zelím bez soli, proč ne?

• S každou postavou se dá zatočit, je to jen o pevné vůli

Není to tak. Na to, abyste zhubla, nepotřebujete pevnou vůli. Potřebujete především pevnou motivaci.

Pevná vůle, to je nadýchnout se a nedýchat a kdo z nás vydrží déle, vyhraje tisíc euro. Výsledkem je, že jste schopni zadržet dech až do bezvědomí. Motivace je o tom, kdo bude mít za půl roku větší nárůst vitální kapacity plic, vyhraje zlatý Lexus. Motivace je zkrátka motor každodenní činnosti.

• Pokud budu jíst málo, zhubnu

Když hladovíte, v krvi vám stoupá hladina grelinu, který v mozku vypustí do akce nejsilnějšího agenta hladu na světě – neuropeptid Y, a ten vás donutí jíst. To je jeden z hlavních důvodů, proč redukční diety selhávají.

• Cukr můžeme z jídelníčku úplně vyloučit

Ne! Cukr potřebuje každý. Radikálně vyloučit cukr ze svého života není dobrý nápad, může se vám to vrátit jako bumerang.

• Je dokázáno, že můžeme bez problémů konzumovat denně až šest polévkových lžic jablečného octa

Nevím, kde vznikl mýtus o účincích jablečného octa, možná by na člověka působil stejně domestos nebo vanish. Tři polévkové lžíce denně vyvolají tyto vedlejší účinky: zvětšení jater a sleziny, patologické změny ve struktuře jater, žaludku a dvanáctníku, včetně vyhlazení střevní struktury...

• Důležitá je správně naplněná lednička

Mějte v ní jen to, co neublíží vaší postavě a vašemu zdraví. Pak vyloučíte riziko, že místo po nízkotučném sýru sáhnete po skleničce se škvarky.

• První dieta celkem zabírá, ty další už málokdy

Příčina ovšem není v tom, že by si vaše tělo pamatovalo tuhle dietu a chce nějakou novou. Je to spíš tím, že vy už neumíte být důslední jako poprvé. Vaše motivace už není tak silná a vy máte v hlavě scénář: teď se budu namáhat jak blázen a potom beztak přiberu!

• Ve světě diet se už nedá vymyslet nic nového

Hubnutí ve spánku, podle krevních skupin, pitím studené vody, škytavkou a jinými kuriózními způsoby, to všechno už tu bylo. Teď už se jen opisuje, opravuje, přebaluje, přebarvuje.

• Minimalizujme!

Budeme-li jíst z menšího talíře a potravinu budeme brát z menší krabice nebo nalívat nápoje z menší lahve, přijmeme méně kalorií.

• Kdo jí pomalu, ten je hubený

Důkladné žvýkání a pomalé jedení dává vašemu žaludku šanci sdělit mozku, že už má dost. Čili nesníte tolik, kolik jste měli v plánu.

• Ze svého dosahu odstraňme zákeřné potraviny

Když měli lidé na pracovišti čokoládové bonbony na svém stole, snědli v průměru devět kousků za den. Když je měli v zásuvce, snědli jich šest a když byly umístěny do misky u kopírky, vzali si jen tři!

zp

Přečtěte si také


Diskuse: Hubnutí: největší bludy a pravdy

Snídejte a jezte několkrát denně!

8.12.2009   |   09:26   |   od: Kuča
Souhlasím s tím, že hodně je hubnutí o psychice. Ale rozhodně je základem nepřejídání se a pohyb. Já se snažila zhubnout několik let a až když jsem se naučila pravidelně snídat a jíst několikrát denně a ne jen jednou nebo dvakrát zato o to víc, tak mi šla váha dolů. Dávám si k snídani Fitness od Nestlé, svačím ovoce a zeleninu a kolem poledne se normálně naobědvám. Odpoledne zase svačím a na večer se snažím jíst jen něco malého. A samozřejmě se snažím hodně hýbat. Z práce chodím domů pěšky a nejezdím výtahem. Plus chodím dvakrát týdně na cvičení.
Myslím, že je tedy důležitá strava, pohyb i psychika. A popravdě, když se hýbu a nepřejídám, tak se i psychicky cítím o dost lépe.

Změňte stravovací návyky

31.10.2009   |   10:38   |   od: drazdil
Zdravím všechny nespokojené se svou postavou a hmotností. Já mám, tedy měl jsem, doma přesně takového nespokojeného člověka, konkrétně manželku. A už se to nedalo vydržet (ne ta váha, ale ty řeči o ztrátě sebevědomí z důvodu tělesných rozměrů). Vyzkoušelo se snad všechno, všechny ty zázračné tablety zaručující zhubnutí a pořád nic.
Takže jsem do toho vstoupil já a jednoho dne rozhodl zakoupit výrobky a začali jsme doma hubnout. Podpora při hubnutí musí být, to je bez debat. Takže, pokud chci, aby bylo doma vše jako dřív, musím dodat tu podporu a finance. Ono to něco samozřejmě stojí, ale ve finále to stojí za to. A dnes vynaložených peněz nelituji já ani manželka.
Když jsme dosáhli požadovaných rozměrů a váhy, tak mě to během toho procesu tak nadchlo, že jsem založil web a stal se propagátorem zdravé výživy. Vřele každé ženě, resp. partnerovi, doporučuji přečíst si věci o skutečném hubnutí, které je vyzkoušené v praxi.

Hubnutí

9.8.2009   |   10:42   |   od: blondy
Všetko je v mozgu. Ak verím, že mi to zaberie, tak aj schudnem. Ovšem ak ma uspech uspí, hned váha stupa a ja strácam chuť s tým bojovať. Tak to ide pár rokov a vždy verím, že najnovší krem je ten pravý. Je to všetko blud pre také naivky ako som ja.
Zobrazeny poslední 3 příspěvky, celkový počet 3 příspěvky.
poslední příspěvek: 8. 12. 2009 9:26
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci