Letí všechno, v čem se dobře cítíte

15.5.2009 01:00   |   Styl
Jméno Věry Kocové patří k módě, je s ní spjato natolik, že je ani nemusíme blíže představovat. Práci jedné ze špičkových a nejvyhledávanějších módních návrhářek obdivují nejen u nás, ale rovněž v mnoha dalších zemích, a to i díky tomu, že oblékala a obléká řadu známých sportovců.

Letí všechno, v čem se dobře cítíte

• První otázka rozhovoru, který nám exkluzivně poskytla přední kostýmní výtvarnice Věra Kocová, je tedy nasnadě. Jak jste se ke sportovcům vlastně dostala?

Jako malá jsem s tatínkem chodívala na fotbal. On byl velkým fanouškem Sparty, znal se i s legendárním Andrejem Kvašňákem, jedním z našich nejlepších fotbalistů všech dob. A když jsem se před pár lety s panem Kvašňákem potkala na společném slavnostním výkopu utkání internacionálů s mužstvem Czech Top 100 manažerů předních českých firem, a ještě jsem tomuto fotbalovému mužstvu koučovala, byla to pro mne velká čest.
Vztah ke sportu mi zůstal dodnes. Ráda se podívám na dobrý fotbal, atletiku, hokej, ale také na závody automobilů F1 a na MotoGP silničních motocyklů.

• Můžete prozradit, kdo z vašich "klientů" byl nejnáročnější?

Asi ruská tenistka Anna Kurnikova, která si stále něco vymýšlela a vše ještě konzultovala se svým tehdejším manželem, hokejovou hvězdou Sergejem Fjodorovem, po telefonu do New Yorku. Ale v závěrečné fázi si stejně nechala poradit.
A z „nesportovních klientů“ to byla paní režisérka Marie Poledňáková, když jsem připravovala kostýmy pro herce do filmu Líbáš jako Bůh.

• Kdo naopak módu moc neřeší?

Nejméně náročný? Určitě to jsou muži. Ti módu skutečně zase až tak moc neřeší. Sice se rádi dobře oblékají, ale móda pro ně není zrovna prioritou.

• Jaká byla spolupráce se sportovními hvězdami Jaromírem Jágrem a Kateřinou Neumannovou?

S Katkou spolupracuji už řadu let. Je to moje opravdová kamarádka, ale především je to skvělý člověk. Ráda vzpomínám na naše první setkání, když přišla s maminkou a měla na sobě pepitové sako. To jí sice sedělo v ramenou, ale v těle bylo o dvě čísla větší, čímž jí přidávalo na objemu i na věku.
Vlastně první model, který jsem Katce vymyslela, byl smoking. Na šaty si v té době ještě netroufala. Po narození dcery Lucinky ale Katka zjemněla a stala se z ní krásná ženská.

• A Jaromír Jágr?

S Jardou Jágrem jsem spolupracovala v tom smyslu, že jsem při křtu jeho knížky na parníku Vyšehrad dělala módní přehlídku. Tak jsme se spřátelili. A pokud jsem pak měla módní přehlídku mimo sezónu NHL a Jarda byl doma, tak se vždycky přišel podívat.

• Vaše módní přehlídky patří k tomu nejlepšímu, co Praha ukazuje...

Děkuji za pochvalu. Pokud vím, líbila se Fashion show pro Škoda Auto na světových autosalónech v Paříži, Ženevě a Frankfurtu i moje autorské přehlídky ve Smetanově síni Obecního domu pro
Agrofert a v posledních dvou letech pro Hewlett-Packard.

• Nahlédněme více do zákulisí. Jak pro tyto akce získáváte osobnosti, jakými jsou herec a moderátor Marek Eben, houslový virtuoz Jaroslav Svěcený nebo akademický malíř Pavel Bergr?

Pokud máte silného obchodního partnera a zajímavý projekt, pak můžete oslovit takovou osobnost, jakou je vynikající moderátor Marek Eben nebo architekt Michael Klang, který mi vždy navrhuje scénu. A při závěrečné části módní přehlídky předvádím originální ručně malované modely ve spolupráci s akademickým malířem Pavlem Bergrem. K tomu spolu s modelkami zahrál své Vivaldianno náš houslový virtuoz Jaroslav Svěcený.
Tak to je i s dalšími osobnostmi, které na mojí Fashion show účinkují. Světové topmodelky Daniela Peštová, Tereza Maxová a mnozí jiní.

• Ale nejsou to jen modelky, které vídáme na vašich přehlídkách...

Do rolí modelů a modelek jsem angažovala rovněž vynikající sportovce, jako je Dana Zátopková, Josef Masopust, Roman Šebrle, Štěpánka Hilgertová, Martin Doktor, Katka Neumannová nebo i světové tenistky Janu Novotnou a Annu Kurnikovou, ale také Petra Kordu.

• Často prezentujete svoji tvorbu v zahraničí. Odkud jste se vracela s největšími zážitky?

Z každé zahraniční přehlídky si přivezeme plno dojmů. Určitě zajímavá byla v tomto směru módní přehlídka na Českých dnech v Dubaji i celý následný program, jež nám tam připravila paní velvyslankyně Věra Jeřábková a Sdružení Czech Top 100.
Překrásná byla přehlídka v prestižním prostředí hotelu Mina Al Salam, který stojí na luxusní pláži spolu se známým hotelem ve tvaru plachetnice Burj Al Arab a který nám vyzdobili obrovskými stromy a zavěšenými koulemi ze žlutých a oranžových růží.
Pozoruhodné bezpochyby bylo, když celou naši skupinu pozval do soukromé rezidence šejk, nejstarší syn prezidenta Spojených arabských emirátů Khalifa.

• Co máte vůbec ráda ve světě módy?

Módní trendy, které se mění s každou sezónou, a vše to, co nám móda nabízí. Její hravost, nenucenost, svůdnost, ležérnost a rafinovanost.

• A nejraději ze své kolekce?

Určitě to jsou večerní šaty. Ty vypovídají o vkusu každého módního tvůrce a považují se vždy za vrchol módních přehlídek.

• Sledujete módní trendy. Co byste pro nadcházející léto poradila čtenářkám našeho internetového portálu?

Ať každá zůstane především sama sebou a nežene se za tím, co je zrovna "in", co zrovna frčí. Letí vše, v čem se dobře cítíte! Dnes je opravdu široká nabídka a domnívám se, že není problém si vybrat.

• Na čem budete pracovat v nejbližších měsících?

Především bych si ráda odpočinula. Neměla jsem tři roky dovolenou, myslím, že už si ji zasloužím. Ale, aby to nevypadalo, že jen pracuji, tak na sport a na kamarády si najdu čas vždycky.
V první polovině září bych měla mít módní přehlídku v Moskvě pro Sdružení Czech Top 100, které tam pořádá České dny. Na tuto akci se potřebuji pečlivě připravit. A také mám rozjednaný velice zajímavý projekt, ovšem ještě bych o něm nerada mluvila. Jsem pověrčivá, tak abych to nezakřikla. Raději klepu, klepu...!

• Děkujeme za rozhovor.

zup

Přečtěte si také


Diskuse: Letí všechno, v čem se dobře cítíte

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci