Chcete zhubnout? Pořádně se nasnídejte

14.6.2010 00:00   |   Zdraví a krása
Mnoho z nás vynechává snídani, protože po ránu nemá na jídlo čas nebo jednoduše nemá hlad. Nenechme se však oklamat tělem – již naše babičky říkaly, že snídaně je grunt. A měly pravdu.

snídejte

„Lidé, kteří k nám přicházejí hubnout, se mnohdy domnívají, že vynechání snídaně je pro redukční dietu přínos, protože tím sníží energetický příjem. Neuvědomují si však, že tím snižují také svůj energetický výdej. Pokud totiž den začneme tím, že zůstaneme bez snídaně a jíme až oběd, zpomalíme si takto svůj metabolismus skoro o polovinu,“ říká k poměrně často se vyskytujícímu omylu Kristýna Galová, odborná terapeutka z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment®.

Jinými slovy, dáte-li si snídani, přijmete sice více kalorií, ale také je rychle spálíte!

Snídat, i když nemáte hlad

Snídat bychom měli i v případě, že po ránu necítíme hlad. Snídaně totiž představuje start do nového dne a do značné míry rovněž rozhoduje o tom, jak bude úspěšný.

Když se ráno nenajíme, organismus jede celé dopoledne „na rezervy“. Proto energií šetří a metabolismus se zpomaluje, což je při redukčním režimu nežádoucí. Navíc je prokázáno, že pravidelný stravovací režim je spojen s menším rizikem přejídání v průběhu dne, s lepší koncentrací, výkonností a ve svém důsledku i s lepšími studijními nebo pracovními výkony.

TIPY NA SNÍDANI PŘI REDUKČNÍ DIETĚ

• Celozrnné pečivo s jarní pomazánkou
Papriku, cibulku s natí, propláchnutou a okapanou řepu (100 g) nakrájíme nadrobno. Salátovou okurku (100 g) i mrkev (150 g) nastrouháme na hrubém struhadle. Tofu (200 g) nastrouháme na jemném struhadle nebo rozmixujeme jemně s nízkotučným tvarohem (250 g). Všechny ingredience lehce promícháme, dochutíme solí a pepřem. Jestliže je pomazánka příliš hustá, přidáme do ní bílý jogurt.

• Celozrnný chléb s cuketovou pomazánkou
Pomazánku připravíme tak, že smícháme dušenou strouhanou cuketu
s rozetřeným česnekem a se sýrem feta. Podle chuti osolíme.

• Cereálie s ovocem
Cereálie (cca 30 g ovesných vloček nebo neslazeného műsli) doplníme
nízkotučným tvarohem /bílým jogurtem /acidofilním mlékem /kefírem
a například půlkou strouhaného jablka.

Správná snídaně může být ve sladké variantě, ale i ve variantě slané.

„V každém případě by snídaně měla tvořit čtvrtinu denního příjmu energie, a to jak při redukční dietě, tak u zdravého stravování pro udržení váhy. Měla by obsahovat zejména lehce stravitelné bílkoviny, zdravý tuk, komplexní sacharidy a vlákninu. Správná snídaně zasytí alespoň na tři hodiny, potom následuje lehká svačina, a pak teprve oběd,“ vysvětluje Kristýna Galová.

Co si vybrat?

Nic nezkazíte celozrnným pečivem, které můžete doplnit sýrem, šunkou nebo nízkotučným bílým jogurtem s ovocem. Mezi další vhodné potraviny patří například troška ořechů nebo olejnatých semen (loupaná slunečnice, lněná a sezamová semínka), tvaroh či libovolná zelenina.

Pokud máte rádi cereálie, pak při redukční dietě volte celozrnné a neslazené! Vyhněte se obyčejným lupínkům z bílé mouky a cukru i kukuřičným lupínkům, ty se nehodí nejen pro redukční dietu, ale ani pro zdravý životní styl.

„Není mnohdy snadné si opět navyknout na pravidelnou snídani. Takže doporučuji menší porce. Vhodný je třeba kelímek jogurtu s malým kouskem pečiva. Tělo si na pravidelný ranní režim postupně zvykne. Pak je možné si dát například celozrnný rohlík se sýrem nebo šunkou a zeleninou. Někdy pomůže i jen snížení energetického příjmu před spaním,“ vysvětluje Kristýna Galová z brněnského Institutu redukce a prevence nadváhy kompliment®.

Pořádně se napijte

Samozřejmě bychom měli nahradit také ztráty tekutin během noci. Vhodné jsou v takovém případě voda, bylinkový, bylinkovo-ovocný nebo zelený čaj.

Černý čaj a káva nejsou řazeny do příjmu tekutin, protože působí diureticky. Je možné si je dát v rámci snídaně nebo kdykoliv během dne, ale pak je potřeba doplnit pitný režim o to větším množstvím vhodných tekutin.

A pokud se opravdu snažíte zhubnout, záleží i na tom, kolik do nápoje přidáte cukru či mléka. Obojí totiž zvýší jeho energetickou hodnotu.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Chcete zhubnout? Pořádně se nasnídejte

Cereální müsli

10.3.2012   |   18:50   |   od: Kristýna
Chtěla bych se zeptat, zda byste mi doporučili nějaké celozrnné müsli a zda je vhodné dát si ho s kefírem nebo raději s bílým jogurtem? Děkuji
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 10. 3. 2012 18:50
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci