Cukrovka se mírným pijákům vyhýbá

28.5.2010 00:30   |   Zdraví a krása
Zdraví lidé, kteří si dopřejí denně jednu nebo dvě sklenky alkoholu, mají proti zapřísáhlým abstinentům větší šanci, že neonemocní cukrovkou. Vyplývá to z výsledků desetiletého výzkumu nizozemských vědců, jejichž výsledky byly nyní zveřejněny.

pije víno
Dlouhodobá studie expertů z Národního institutu veřejného zdraví a životního prostředí byla zaměřena na výskyt diabetu 2. typu u pětatřiceti tisíc dospělých. Výsledky tohoto výzkumu byly překvapivé a pro střídmé konzumenty alkoholu potěšující.

Překvapení

Ukázalo se, že lidem, kteří pijí s mírou a dodržují alespoň tři ze základních předpokladů zdravého životního stylu, hrozí o čtyřicet procent nižší riziko vzniku cukrovky 2. typu, než zapřísáhlým abstinentům.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Decka vína denně přidá pět let života
Alkoholici jásají. Mají proč pít!
Pivo prospívá i ženám. Nejen na kosti

Podle lékařů jsou základními podmínkami zdravého způsobu života prevence proti obezitě, přiměřené množství pohybu, vyvážená strava, nekouření.

Opravdu jen mírně!

„Naše výsledky dokládají, že mírná konzumace alkoholu má ve zdravém životním stylu své místo a pomáhá snižovat nebezpečí vzniku diabetu 2. typu," uvádějí nizozemští vědci ve svém oficiálním prohlášení.

Cukrovka 2. typu patří mezi nejčastější formu onemocnění, které je vyvoláno vysokou hladinou krevního cukru. Postihuje sto osmdesát milionů lidí na celém světě! Vyžaduje každodenní léčbu a může způsobit kardiovaskulární nemoci, mozkovou příhodu, slepotu, odumírání končetin a při nedostatečné péči i selhání ledvin.

ko

Přečtěte si také

Diskuse: Cukrovka se mírným pijákům vyhýbá

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci