Hemoroidy nás trápí, ale moc o nich mluvit nechceme

17.5.2010 00:30   |   Zdraví a krása
Hemoroidy na sebe upozorní pálením, svěděním, tlakem v oblasti konečníku a někdy i krvácením. Jedná se o jednu z nejčastějších nemocí, o níž většina z nás moc mluvit nechce...

Lidi

Pro většinu lidí je překvapením, že hemoroidy máme všichni. Dr. Hoch„Přesněji, hemoroidy jsou normální fyziologickou součástí konečníku a řiti. Mají přesný funkční úkol, kterým je jemné a precizní těsnění konečníku umožňující dosáhnout dokonalé kontinence, tzn. schopnosti udržet stolici a zachovat čistou řiť,“ vysvětluje profesor MUDr. Jiří Hoch, CSc., přednosta Chirurgické kliniky 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol v Praze (na snímku vpravo).

Problém nastává ve chvíli, kdy se zvětší a zanítí. Hemoroidy jsou cévní pletence, podobně jako křečové žíly. K rozvinutí obtěžujících příznaků dochází většinou náhle, proto onemocnění lékaři označují jako akutní hemoroidální příhodu.

Jak problém vzniká?

„Na vzniku bolestivých příznaků se podílí více faktorů: zvýšený žilní tlak způsobující vydouvání cévní stěny hemoroidálních žil, zácpa způsobená nedostatkem vlákniny v potravě, velký tlak při vyměšování, způsobující prolaps sliznice řitního kanálu, používání projímadel či ochabnutí vaziva ve vyšším věku a rovněž při endokrinních onemocněních anebo v těhotenství,“ vypočítává gastroenteroložka MUDr. Anna Jungwirthová ze Sanatoria u sv. Anny.

hemoroidy

Tři podoby nemoci

Podle polohy se hemoroidy člení na zevní, vnitřní a přechodné.

  1. Zevní hemoroidy jsou patrné při rozevření hýždí jako uzly kolem řitního otvoru. V klidovém stavu nepůsobí obtíže a nekrvácejí. Obvykle provázejí vnitřní hemoroidy a při jejich zánětu se překrvují – zduří a jsou bolestivé.
  2. Vnitřní hemoroidy leží pod sliznicí konečníku a nedají se při vyšetření nahmatat prstem, proto je lékař vyšetřuje endoskopicky. Nejčastěji se projevují krvácením.
  3. Přechodné hemoroidy vznikají postižením cévní pleteně zevní i vnitřní.

Jak se projevují?

Zevní hemoroidy se projevují náhlým objevením bolestivého uzlu na okraji konečníku. Bolest se projevuje zejména při vyměšování, ale i jindy. Vnitřní hemoroidy obvykle nebývají přímo bolestivé, pacient pociťuje spíše nepohodlí a otok.

ženská na WC

„Nejčastějším projevem vnitřních hemoroidů je krvácení, zejména je-li sliznice ztenčená a uzel na žilním pletenci překrven. Krev je jasně červená, tekutá, objevuje se při stolici nebo po ní – buď na toaletním papíru nebo odkapává do mísy,“ popisuje MUDr. Anna Jungwirthová.

Hned po objevení bolesti nebo krvácení je třeba navštívit lékaře, který vyšetřením potvrdí diagnózu. Vyšetření je nebolestivé a je nezbytné k vyloučení závažnějších původců příznaků!

Jak zabránit jejich vzniku?

„Stoprocentně účinné preventivní opatření neexistuje,“ upozorňuje MUDr. Anna Jungwirthová (na snímku vpravo). MUDr. JungwirthováVelmi důležitý je však zdravý životní styl a úprava stravovacích návyků. Důležitá jsou také opatření týkající se pravidelného vyprazdňování – prevence zácpy, korekce průjmů a úprava střevní mikroflóry.

„Je třeba zvýšit příjem vlákniny, kterou obsahuje zelenina a ovoce, dále pak celozrnné výrobky i luštěniny. Rovnováhu střevní mikroflóry je vhodné udržovat s pomocí probiotických bakterií například v zakysaných mléčných výrobcích, kysaném zelí či probiotických doplňcích stravy z lékárny. A také bychom neměli opomíjet zvýšení příjmu tekutin jako prevenci zácpy,“ radí lékařka.

Důležité je i dát si pozor na správné dýchání při zvedání těžkých předmětů a při vyprazdňování na toaletě. Zadržování dechu totiž zvyšuje břišní tlak a to má na žíly negativní vliv. Na každého působí jiné faktory, které vedou k objevení příznaků hemoroidů, proto je dobré tyto faktory vytipovat a vyhýbat se jim. Může jít například o konzumaci pikantních a ostrých jídel, alkoholické nápoje včetně vína a pěstování určitých sportů.

injekceMŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Nepodceňujte klíšťata. Mohou zabít
Meningokok útočí na děti a teenagery
Klíšťata se naučila žít blíž lidem

Vždy k lékaři

Za příznaky hemoroidů se mohou skrývat také jiné choroby tlustého střeva a konečníku, bohužel také nádory! „Každý, kdo má nějaký problém, který považuje za projev hemoroidálních obtíží, by se měl nechat vyšetřit právě proto, aby se vyloučila jiná vážnější příčina. Přehlédnuté nádory bohužel nejsou výjimkou,“ upozorňuje prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc. Podle nějž není důvod se v ordinaci odborníka stydět.

„Všichni zdravotníci, kteří vyšetřují a léčí choroby střev, konečníku a řiti, to vnímají podobně jako když se stydíte před zubařem otevírat pusu. Snaží se vyšetřovat tak, aby se pacient nemusel bát a aby neprohlubovali jeho stud,“ dodává prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc.

tm

Přečtěte si také

Diskuse: Hemoroidy nás trápí, ale moc o nich mluvit nechceme

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci