Meningokok útočí na děti a na teenagery

19.8.2009 00:00   |   Zdraví a krása
Zvýšené riziko nákazy invazivním meningokokovým onemocněním dětí a mladistvých přináší pravidelně začátek školního roku. Co dělat? Nechat děti očkovat. Ale i tak musí být rodiče velmi obezřetní!

Meningokok útočí na děti a na teenagery

Ročně je evidováno kolem stovky případů onemocnění. Až deset procent z nich končí úmrtím. Letos již za posledních sedm měsíců prodělalo tuto nemoc v České republice celkem jednačtyřicet pacientů a osm z nich zemřelo!

Za pár hodin jde o život

U malých dětí v mateřských školách může k rozvoji onemocnění přispět jejich těsný kontakt nebo nový kolektiv vůbec. U teenagerů zase fyzické a psychické vyčerpání, které je dáno stylem jejich života – například ponocováním a mnohdy i užíváním návykových látek.

„Školní třídy, mateřské školy, prostory zájmových kroužků či diskotéky. To jsou všechno místa, která vytvářejí příznivé podmínky pro přenos meningokokových onemocnění. Ať už třeba kýchnutím, líbáním nebo pouhým pitím z lahve od nosiče nákazy,“ vysvětluje MUDr. Pavla Křížová, CSc. (na snímku vpravo), která působí jako vedoucí Národní referenční laboratoře v Praze, dále pak zdůrazňuje:

„Meningokok dokáže svoji oběť ohrozit na životě během několika málo hodin.“

Invazivní meningokoková onemocnění se přenášejí kapénkovým způsobem, v hlenech nebo slinách bacilonosičů či nakažených pacientů.

Bacilonosičů, u kterých se bakterie meningokoka přirozeně nachází v nose nebo v krku, aniž by nemoc propukla, je zhruba deset procent.

I přes medicínský pokrok je meningokok jedním z nejzávažnějších infekčních onemocnění s vysokou úmrtností na celém světě.

V České republice se, podle údajů Státního zdravotního ústavu, vyskytuje převážně sérotyp B a C.

Příznivá je ta skutečnost, že alespoň proti „céčku“, které se z dlouhodobého hlediska vyskytuje asi v polovině případů, existuje očkování. 

Proti meningokokům sérotypu B účinná očkovací látka zatím neexistuje. V současné době ale již probíhají klinické studie, do kterých je zapojena rovněž Česká republika.

Velmi smutné zprávy přinesl letošních sedm měsíců:

V lednu na invazivní meningokokové onemocnění zemřel patnáctiletý student z Tábora, v polovině března pětiletá holčička v Plzni, koncem března dvouletý chlapec v Ústí nad Labem, v dubnu pak čtyřletá holčička z Mostu, osmiletá školačka v Sokolově a tříletý chlapec na Liberecku, v květnu šestnáctiletá dívka v Plzni.

• Jde především o čas!

Choroba se obtížně rozeznává od jiných horečnatých onemocnění. Dítě má horečku, je mu nevolno, může i zvracet, bolí ho hlava.

Rodiče by proto měli být velice ostražití, jestliže jejich potomek nereaguje na léky proti teplotě jako jindy.

Pokud se na kůži začínají objevovat červené tečky, okamžitě je nutné volat 155 – linku zdravotnické záchranné služby!

• Pomocník – skleničkový test

Pokud si nejste jisti, zda se nejedná o alergickou reakci, pak na tečky přiložte tenkostěnnou skleničku. Zůstávají-li tečky při zatlačení i pod skleničkou, okamžitě volejte lékaře!

V této situaci je každopádně lepší „zbytečná“ návštěva lékaře, než nenávratně ztracených několik cenných hodin.

• Prevence: Očkování

„Specifickou prevencí proti invazivním meningokokovým onemocněním séroskupiny C je očkování. Doporučuji očkování konjugovanou meningokokovou vakcínou, která zajišťuje dlouhodobou ochranu a je účinná i u malých dětí,“ říká MUDr. Pavla Křížová, CSc., vedoucí Národní referenční laboratoře v Praze.

Očkovat se mohou děti od dvou měsíců, adolescenti a také dospělí. Konjugovaná vakcína zaručí ochranu až na deset let.

• Cena vakcíny

Potřebnou vakcínu v současné době pořídíte v cenovém rozmezí od 750 korun do 900 korun. Některé zdravotní pojišťovny v České republice na ni i přispívají.

tom

Přečtěte si také


Diskuse: Meningokok útočí na děti a na teenagery

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci