Chcete miminko? Zakažte partnerovi notebook!

17.8.2009 00:00   |   Zdraví a krása
Plánujete miminko? Pak zakažte partnerovi pracovat s notebookem, radí lékaři. A to alespoň v pozici – počítač na klíně!

Chcete miminko? Zakažte partnerovi notebook!

Odborné lékařské studie uvádějí, že přenosný počítač na klíně nebezpečně zahřívá varlata a velmi výrazně snižuje kvalitu spermií.

„Existuje studie, která prokázala zvýšení teploty šourku po určité době položení notebooku na klín,“ říká MUDr. Karel Kočí, CSc. (na snímku vpravo) ze soukromé andrologické ordinace Andromeda.

Právě teplota ovlivňuje mužskou plodnost. Příroda „ponechala“ varlata mimo tělo právě z toho důvodu, že tělesná teplota je příliš vysoká.

„Jde o jakýsi ochranný mechanismus, který zajišťuje teplotu o jeden až dva stupně nižší, než je v těle,“ vysvětluje lékař Karel Kočí.

„Šourek je elastický, aby mohl teplotní rozdíly vyrovnávat – v horku se svalovina uvolní, plocha šourku se zvětší a teplo z varlat vyzařuje. Když je zima, svraští se, přitáhne varlata blíž k tělu, aby nebyla v chladu. Bylo prokázáno poškození funkce varlat a spermií při teplotách od 38 °C do 42 °C,“ dodává.

Neplodných mužů přibývá

Mužů se sníženou plodností, či zcela neplodných podle lékařů stále přibývá. Až donedávna přitom za neplodností stály většinou ženské problémy. Dánská studie, do níž byly data sbírány několik let vyplynulo, že plodnost mužů za posledních 50 let klesla téměř o polovinu.

Počet spermií v ejakulátu u většiny moderních mužů se dostal k hranici, která už v minulosti byla považována za kritickou pro početí potomka. Vysoká teplota může také způsobovat zlomy DNA v buňkách, které se po oplození projevují poruchami dělení a vývoje embrya.

Co snižuje plodnost?

Kromě notebooku jsou velkými nepřáteli mužské plodnosti například horké koupele nebo saunování. Pozor je vhodné si dávat i na těsné kalhoty a slipy. Zabijáky spermií jsou rovněž drogy, kouření a nadváha.

K poškození varlat může dojít také při nevhodně zvoleném cyklistickém sedle. Vášniví cyklisté by při zdolávání dlouhých tras měli dbát na pravidelné pauzy.

tm

Přečtěte si také


Diskuse: Chcete miminko? Zakažte partnerovi notebook!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci