Klíšťata se naučila žít blíž lidem

24.4.2009 01:00   |   Zdraví a krása
Klíšťová encefalitida se vyskytuje častěji než dříve. Klíšťata jsou totiž nyní schopna přežít v podmínkách, v nichž dosud nežila.

Klíšťata se naučila žít blíž lidem

„Před pár lety se uvádělo, že klíšťata žijí v nejvyšší nadmořské výšce 750 m. Nyní se však vyskytují běžně nad tisíci metry a nejvyšší výskyt klíštěte byl v ČR zjištěn ve výšce 1460 m v Jeseníkách,“ říká RNDr. Milan Daniel ze Státního zdravotního ústavu v Praze. Klíšťata dnes žijí na rozlehlejším území než dříve, větším doslova o  6300 km2!

Nemocných stále přibývá

Loni v Česku onemocnělo klíšťovou encefalitidou přes  pět stoveklidí , jeden člověk zemřel. Oproti roku 2007 je to o pětinu více nakažených! Nejvíce nemocných – jejich počet přesahoval tisícovku – však zaznamenali lékaři v roce 2006. „Rostlo tehdy hodně hub a všichni, i nehoubaři, vyrazili do lesů,“ vysvětluje RNDr. Milan Daniel.

Nemocných klíšťovou encefalitidou však obecně přibývá každým rokem. Přes devadesát procent území České republiky je považováno za oblast se zvýšeným výskytem nakažených klíšťat. Nejvíce lidí se nakazí v jižních Čechách, na Vysočině, v severních Čechách, na Zlínsku a na Opavsku.

Infekce z mléka, ale i od kočky

Nejčastěji dochází k přenosu infekce přisátím nakaženého klíštěte na člověka. Rizikoví jsou i domácí mazlíčci – pes a kočka. Stačí, když jim jejich majitel odstraňuje klíšťata bez rukavic. Člověk má totiž na rukou mnoho oděrek, jejichž existenci si ani neuvědomuje. Zvířata také mohou donést domů v srsti nepřisáté klíště, které „přeleze“ na člověka.

Nebezpečný virus může člověk také sníst. V Rakousku byly například zaznamenány případy přenosu klíšťové encefalitidy z tepelně nezpracovaného mléka a mléčných výrobků. Virus se totiž z infikovaných koz, krav nebo ovcí vylučuje do mléka.

Jak odstranit klíště?

„Tahání klíštěte není lékařský výkon. Každý to zvládne doma,“ říká MUDr. Václav Chmelík, primář Infekčního oddělení nemocnice v Českých Budějovicích.

„Ani přetržení klíštěte přitom riziko nemoci nezvýší. Na vyjmutí stačí použít pinzetu z manikúry. Tím, že klíště sevřete u kůže, nemůže se z něj nic dostat do těla. A pokud klíště přetrhnete, můžete si nechat jeho zbytek druhý den u praktického lékaře vyškrábnout skalpelem. Ale ani to nemusíte udělat, protože samo vyhnisá,“ vysvětluje MUDr. Chmelík.

Laboratoře nabízejí vyšetření odstraněných klíšťat. Je to důležité? „Ne, vyšetření není vypovídající. Navíc neexistují léky na klíšťovou encefalitidu, léčíme až příznaky nemoci,“ uvádí MUDr. Václav Chmelík.

Kdo onemocní?

Ohroženi jsou děti i dospělí. „Nemoc u dětí je obecně mírnější. S narůstajícím věkem se zvyšuje procento závažných průběhů a následků. Starší lidé jsou ohroženi těžším průběhem, vyžadují často dlouhý pobyt na JIP či ARO, případně končí s trvalými následky a zhoršením kvality života,“ upozorňuje MUDr. Václav Chmelík.

Jak chorobu poznáme?

V první fázi se objeví teploty a únava, bolesti hlavy, svalstva a malátnost. Poté se nemocnému na pár dnů uleví, ale virus se zatím v těle množí. V druhé fázi nemoci se pacient cítí daleko hůře, protože virus již pronikl do mozku. Přicházejí bolesti hlavy, závratě, malátnost a teplota. „Nemocný pak musí být hospitalizován,“ říká MUDr. Václav Chmelík.

Při lehčím průběhu nemoci, kdy virus postihuje mozkové pleny, dojde k rychlému ústupu potíží, a pacient odchází z nemocnice za dva až tři týdny. Těžší forma, při níž virus postihuje mozkovou tkáň, se jmenuje encefalitida, a její průběh je vážnější, zvyšuje se i procento trvalých následků, které v krajním případě končí úmrtím. Postihne-li virus kořeny míšních nervů dochází k nevratným obrnám zejména horních končetin.

Ochranou je pouze očkování

Medicína nezná žádný lék na klíšťovou encefalitidu. Doktoři proto léčí horečku, bolesti, poruchy vědomí, otok mozku, v případě potřeby pacienta napojí na umělou plicní ventilaci. Rehabilitací se snaží zmírnit následky ochrnutí končetin.

Kromě prodělání onemocnění, kdy si organismus vytvoří dostatek protilátek, ale za cenu poškození zdraví či úmrtí, existuje jen jediná zaručená ochrana – očkování. „Jeho výhodou je, že chrání proti všem evropským subtypům viru,“ říká MUDr. Václav Chmelík.

Podle dostupných informací existují dvě stejné vakcíny od různých výrobců: Encepur průměrná cena jedné dávky je 470 Kč a FSME-IMMUN za cca 570 Kč za jednu dávku.V obou případech je potřeba tří dávek. První v den 0, druhá dávka za 1 až 3 měsíce a třetí za 5 až 12 měsíců po 2. dávce. Další přeočkování následují v intervalu tří až pěti let.

tm

Přečtěte si také


Diskuse: Klíšťata se naučila žít blíž lidem

borelioza

23.10.2009   |   11:22   |   od: zuzana machyckova
su to velmi nebezpecne... a robia len zlobu... lebo aj mna poznacil... preto si treba davat velky pozor aj na male deti... oni su pomali vsade... ked ustipnu, tak poriadne s nasledkami...

Jsme očkovaní všichni

2.5.2009   |   18:17   |   od: Pavla
Cena je sice pekelná, ale nechali jsme se očkovat oba s manželem i děti, kterým je devět a dvanáct. Jednu dávku nám zaplatila zdravotní pojišťovna. Nyní se očkuje i naše babička.
Zobrazeny poslední 2 příspěvky, celkový počet 2 příspěvky.
poslední příspěvek: 23. 10. 2009 11:22
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci