Rotaviry – hrozba pro děti. Nyní je vakcína výhodnější

26.10.2011 00:00   |   Zdraví a krása
Vodnatý průjem, opakované zvracení, bolest bříška nebo křeče a horečka – příznaky nemoci s níž se setkaly snad všechny maminky. Projevuje se tak rotavirová gastroenteritida, vakcína proti ní je momentálně zvýhodněná.

rotaviry, vakcína

Jedná se o vysoce nakažlivé, opakující se onemocnění, které nejčastěji postihuje děti mezi 6. až 24. měsícem věku.

Cabrnochová„Příznaky se mohou projevovat po dobu 2 až 7 dní. V akutních případech může docházet až ke dvaceti epizodám průjmů a zvracení denně, což může vést k velmi těžké ztrátě tekutin a následné hospitalizaci dítěte,“ konstatuje dětská a dorostová lékařka Hana Cabrnochová (na snímku vpravo), která je předsedkyní odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Ze statistik vyplývá, že až 95 % dětí prodělá rotavirovou gastroenteritidu před svými pátými narozeninami, přičemž zvlášť závažný průběh může mít onemocnění u dětí do dvou let.

„U dětí do dvou let je rotavirová gastroenteritida jednou z nejčastějších příčin hospitalizace. Pokud je dítě nutné hospitalizovat, v nemocnici stráví průměrně tři až šest dnů,“ uvádí doktor Pavel Kosina z Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Na téma KOJENÍ – Přečtěte si:

Mateřské mléko proti astmatu
Kojení je pro miminko to nejlepší!
Je možné kojit v těhotenství?
Jak kojení vhodně ukončit?
Před rakovinou může ochránit kojení
Co nejdéle kojit znamená předcházet obezitě

Co to je rotavir?

Rotavirovou gastroenteritidu způsobují viry z čeledi Reoviridae, tzv. rotaviry. Pod mikroskopem vypadají jako kolečka s malými výběžky. Jsou velmi odolné a v ideálních podmínkách se dokáží velmi rychle rozmnožovat. „Rotaviry infikují povrch střevní výstelky, brání střevu absorbovat vodu a základní minerály, což vede k dehydrataci dítěte,“ popisuje doktorka Hana Cabrnochová.

rotavirusRotaviry jsou vysoce nakažlivé. K jejich přenosu dochází především orální cestou (ústy), a to nejčastěji kontaktem s kontaminovanými předměty – hračky, přebalovací pult či s nakaženými osobami.

První rotavirová infekce bývá obvykle nejzávažnější. Prodělané onemocnění následně stimuluje imunitní systém k tvorbě protilátek tak, že další mají mírnější průběh. Po dvou přirozeně prodělaných infekcích se vyvine téměř 100% ochrana, ale jen proti středně těžkému a těžkému průběhu onemocnění. Ačkoliv bývá každé další opakování nemoci o něco mírnější, představuje zbytečné trápení nejen pro dítě, ale i celou rodinu.

Umývat ruce a hračky nepomůže

Více než 95 % případů rotavirové gastroenteritidy je v Evropě způsobeno pěti typy rotavirů. Jejich spektrum se liší nejen v jednotlivých evropských zemích, ale také v různých ročních obdobích.

„Prevence gastroenteritidy v podobě důsledného dodržování hygienických zásad jako například časté mytí rukou, pravidelná dezinfekce hraček a povrchů má pouze částečný efekt na šíření infekce. Jedinou účinnou ochranou proti rotavirové gastroenteritidě je včasné očkování,“ mluví o prevenci Pavel Kosina.

Místo injekce kapky

kapkaJak uvádí odborníci, stoprocentní ochranou je pouze očkování. Oproti jiným vakcínám ale její aplikace dítě nebolí. Podává se ve formě kapek ústy.

„Vakcína je určená pro kojence od 6. týdne života a podává se ve dvou dávkách. Druhá dávka by měla být aplikována před dovršením 24. týdne věku dítěte, minimálně však 4 týdny po první dávce,“ radí dětská doktorka Hana Cabrnochová.

Je možné ji bezpečně podat současně s tzv. hexavakcínou i s vakcínou proti invazivním pneumokokovým onemocněním.

Jediný problém jsou peníze. Očkování proti rotavirům totiž není součástí povinného očkovacího kalendáře. Vakcína proto není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Rodiče ji mohou pro své dítě zakoupit v lékárně na předpis od lékaře v rámci tzv. nadstandardního očkování.

Vhod tedy jistě přichází akce, kdy na očkování proti rotavirům mohou rodiče až do konce roku znatelně ušetřit.

Až do 31. 12. 2011 vám VZP a ZP Metal-Aliance výrazně přispějí.

    Jak na to?

  • Rodič či zákonný zástupce si vyzvedne voucher na rodné číslo dítěte na pobočce své zdravotní pojišťovny.
  • U lékaře či v lékárně zaplatí za kompletní očkovací schéma maximálně 3000 Kč (cena bez aplikačních poplatků) a od své zdravotní pojišťovny získá 500 Kč zpět po předložení potvrzeného certifikátu.

Rotaviry v kostce

  1. Téměř 95 % dětí prodělá rotavirovou gastroenteritidu před svými pátými narozeninami, nejvíce případů je u dětí do dvou let věku.
  2. Rotavirová gastroenteritida je vysoce nakažlivé onemocnění, které se šíří převážně orální cestou – prcek virus „spolkne“.
  3. Rotavirová infekce se může projevit středně až velmi těžkými průjmy, opakovaným zvracením, bolestí břicha a horečkou.
  4. V akutních případech dochází k život ohrožující dehydrataci dítěte a je nutná hospitalizace.
  5. Prevence onemocnění prostřednictvím zvýšených hygienických opatření není dostatečná. Pokud rodiče nechtějí riskovat nákazu rotaviry, je vhodné nechat dítě včas očkovat.
  6. Vakcína, která poskytuje ochranu proti rotavirové gastroenteritidě, je určena pro kojence od 6. týdne života a podává se dětem ne injekčně, ale jako kapičky do úst ve dvou dávkách.

tm

Přečtěte si také


Diskuse: Rotaviry – hrozba pro děti. Nyní je vakcína výhodnější

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci