Mateřské mléko proti astmatu

2.5.2010 00:00   |   Zdraví a krása - KOJENÍ A VÝŽIVA DĚTÍ
U dětí, které jsou do svých čtyř měsíců plně kojené, hrozí nižší nebezpečí, že budou v pozdějších letech náchylné na astma.

kojenec

Nový výzkum švédských vědců znovu potvrdil, že se prostřednictvím mateřského mléka do dětského organismu dostávají prospěšné bakterie, protilátky a bílkoviny, které zabraňují vzniku infekce.

„Mateřské mléko je pro dítě v prvních měsících optimální strava," říká vedoucí nové studie Dr. Nier Kull z Institutu Karolinska ve švédském Stockholmu. „Avšak to, jestli může být i prevencí proti astmatu, se dosud vedly pouze odborné diskuse."

PŘEČTĚTE SI

Miminka pláčou v jazyce matky
Je možné kojit v těhotenství?
Jak kojení vhodně ukončit?
Před rakovinou může ochránit kojení
Co nejdéle kojit znamená předcházet obezitě

Spolu se svými kolegy se švédští vědci zaměřili na studium zdravotního stavu čtyř tisíc dětí starších osmi let. Ukázalo se, že u dvanácti procent z těch, které byly do čtyř měsíců plně kojeny, bylo do jejich osmi let diagnostikováno astma. Avšak u dětí, kojených méně než čtyři měsíce, to bylo již osmnáct procent.

I z těchto zjištění lze podle expertů vyvozovat, že u déle kojených dětí riziko astmatu výrazně klesá. Přitom se většinou jedná o astma související s alergiemi.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Mateřské mléko ochrání děťátko
před chřipkou a infekcemi!

Kojení je pro miminko to nejlepší!

Podle článku, zveřejněného v časopise Journal Of Allergy And Clinical Immunology, kromě zmiňovaného astmatu má delší doba kojení také vliv na obecně lepší funkci plic u novorozenců. Proto ženám, které nemohou své děti plně kojit po několik měsíců, každopádně Dr. Nier Kull doporučuje, aby zůstaly co možná nejdéle alespoň u částečného kojení.

Existuje ALE…

Ke zjištění švédských vědců se nepřímo vyjádřili ve své studii odborníci z Kanady, vedení Dr. Malcomem Searsem. Podle nich téměř aseptické prostředí moderních domácností právě ke vzniku alergií i astmatu přispívá.

„Pokud ochraňujete dítě před veškerými vnějšími vlivy, a kojení právě takovou ochranou je, pak je riziko přehnané reakce imunitního systému větší, než když se má organismus vyrovnat s infekcí," tvrdí Dr. Malcolm Sears.

Zároveň ale upozorňuje, že i navzdory tomu existuje stále nespočet dobrých důvodů, proč dát přednost mateřskému mléku před umělou kojeneckou výživou.

ko

Přečtěte si také


Diskuse: Mateřské mléko proti astmatu

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci