Děti musejí znát cenu peněz

21.4.2010 00:00   |   Děti
Už v prvních letech života jsou děti neustále konfrontovány s „všemocnými“ penězi. Když je jejich rodiče mají, mohou si i ony dovolit spoustu věcí.

peníze

Když v domácnosti finance chybí, pocítí to i děti. To ovšem ještě neznamená, že by znaly hodnotu peněz. Zacházet s financemi se musí teprve učit.

A vůbec nebude na škodu, když se začnou učit co nejdříve. Může se tak zabránit tomu aby jim jednou, třeba v dospívání, peníze zamotaly natolik hlavu, že budou ochotné kvůli nim přestat  studovat, jen aby si už mohli vydělávat. Anebo dokonce překročí zákon, aby finance získaly a dopřály si to, co chtějí.

Seriál Násilí a děti:

Agresivita je jako mor
Zaplať, nebo…
Když rupnou nervy
Právo silnějšího
Láska a pár facek

Důležitý je postoj rodiny

Vztah k penězům si dítě vytváří na základě pozorování svých nejbližších. Jak rodiče s penězi zacházejí, jakou moc jim přisuzují, jaké místo v jejich životě zaujímají. Důležitý je také jejich postoj k vydělávání peněz – chodí do práce jen kvůli nim nebo proto, že práce je důležitá součást jejich života a tak trochu i koníček?

V dnešní době se bohužel mnoho věcí posuzuje právě prostřednictvím peněz. To děti často velmi traumatizuje. Ten, kdo si například může dovolit značkové oblečení, je ve třídě jednička, dítě v pěkném svetru ze sekáče je „socka“, která si zadělává na velký životní mindrák Proto je, podle psycholožky Jany Sedlákové, tak důležité dětem skutečnou hodnotu peněz vysvětlovat – neubírat jim na důležitosti, ale ani nepřeceňovat. Tak aby dítě pochopilo, že peněz ve skutečnosti nikdo nikdy nemá dost, ani ti nejbohatší lidé. A že když jich je občas málo, tak se svět proto ještě nezboří, protože i s málem se dá vyjít.

holka a prasátko

Prasátko je dobrá věc

Učme proto děti šetřit. Třeba do prasátka. Stanovme si nějaký nenáročný cíl – našetříme si na nové šatičky pro panenku  nebo na autíčko. Šetřeme spolu s dítětem a pak mu přispějme.  Je také dobré nechat malého školáka nakupovat, aby měl představu, že ta dobrá čokoláda nebo salám něco stojí a dopřát si to může proto jen někdy.

chlebaMůže vás zajímat:

Dieta na lepší náladu? Chleba!
Nejlepších 50 bouračů tuku
Ženské křivky prý napoví o inteligenci

Vyplatí se, podle psycholožky, přizvat dítě k jednání o rodinných financích. Aby vědělo, že jeho kroužky a zábava něco stojí a na všechno zřejmě nebude, proto je třeba pečlivě vybírat a volit. Zkusme s ním projít i jeho vlastní potřeby – svačiny ve škole, nákup nějakých dárků kamarádům nebo babičce k narozeninám a hledejme společně kompromis na stanovení kapesného. To by mělo být vždy trochu větší, než jsou nutné výdaje dětí, aby si mohly také něco ušetřit.

Hra na "jako"

Psychologové se také shodují, že nemá smysl dětem "platit" za různé domácí práce, známky ve škole a podobně. Dítě tak peníze nevydělává, ale je to jenom jako. Mnohem užitečnější je nechat dítě šetřit z kapesného, které třeba o trochu navýšíme. A jakmile to věk dovolí, neměli bychom dětem bránit v brigádách. Ty jim skutečnou hodnotu peněz jen potvrdí.

Lada Mašková

Přečtěte si také


Diskuse: Děti musejí znát cenu peněz

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci