Příkrmy – kdy začít? Čtvrtý měsíc, nebo až šestý?

2.11.2011 00:00   |   Zdraví a krása - KOJENÍ A VÝŽIVA DĚTÍ
Moderní maminky využívají zkušeností svých babiček a matek, ale mají po ruce také nové vědecké poznatky. Týká se to i velmi diskutované doby, kdy vlastně začít s dětskými příkrmy. Experti navíc přišli se zjištěním, jak u děťátka předejít potravinovým alergiím již v nejrannějším věku.

nemléčná strava, dokrmování

Výživa, kterou miminko dostává v prvních měsících života, výrazně ovlivňuje jeho budoucí zdravotní kondici. Oproti minulým letům jsou tu však nová doporučení pro kojeneckou výživu.

Všeobecně se maminkám doporučuje výlučné kojení prvních šest měsíců. Pak už by se mělo začít s příkrmy – tedy nemléčnou výživou, podávanou k mateřskému mléku.

Dětský lékař poradí

Avšak u nekojených dětí se mnohdy doporučuje časnější zavádění nemléčné výživy, než je šestý měsíc věku děťátka. I pokud mamince slábne laktace, měla by začít výživu podávat od sedmnáctého týdne.

Pro názornost: Týká se to více než poloviny všech miminek, protože dětí, které jsou šest měsíců plně kojeny, je u nás pouze necelých čtyřicet procent.

Předpokladem k zavedení nemléčné výživy je psychomotorická a fyziologická zralost kojence, která je z hlediska žádoucích schopností u donošeného děťátka dosahována nejdříve na konci čtvrtého měsíce života.

V každém případě je nutné se o době a způsobu zavedení příkrmů poradit se svým dětským lékařem. Jedině on může správně posoudit stav a prospívání miminka. Jde vždy o záležitost individuální, protože mezi dětmi jsou v tomto věku velké rozdíly.

Konečné doporučení k dětským příkrmům je tedy na praktickém dětském lékaři poté, co zhodnotí celkový stav miminka i to jak prospívá.

Koncem čtvrtého měsíce, ne dříve!

Odborníci přišli s novými, možná i poněkud překvapivými zjištěními: Zavedení příkrmů před šestým měsícem života nezvyšuje významně riziko infekcí, ale naopak může snížit riziko vzniku potravinových alergií, anemie a celiakie.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Mateřské mléko proti astmatu
Kojení je pro miminko to nejlepší!
Je možné kojit v těhotenství?
Jak kojení vhodně ukončit?
Před rakovinou může ochránit kojení
Co nejdéle kojit znamená předcházet obezitě

Pokud se z nejrůznějších příčin kojení nedaří, je to důvod zavést náhradní mléčnou stravu v prvních třech měsících života. Nemléčné porce se pak začínají přidávat v době mezi sedmnáctým a šestadvacátým týdnem, včetně libového masa jako optimálního zdroje železa.

Právě období mezi čtvrtým a šestým měsícem je takovým předělem, kdy zavedení příkrmů miminko nepoškodí a může pro něho být přínosem – týká se to zejména případů, kdy děťátko neprospívá nebo má na výživu speciální nároky.

Důležitá doporučení z hlediska prevence alergií

„Součástí kojenecké výživy je i zavedení potravin obsahujících lepek – je vhodné je poprvé podat v době, kdy je dítě ještě kojeno. Odkládání zavedení lepku nemá podle současných znalostí ochranný efekt vůči rozvoji celiakie,“ zdůrazňuje předseda Pracovní skupiny pro dětskou gastroenterologii a výživu České pediatrické společnosti MUDr. Pavel Frühauf, CSc. (na snímku vpravo), primář Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Dětský gastroenterolog definuje důležitá doporučení z hlediska prevence alergií:

  • Výlučně kojit po dobu minimálně čtyř měsíců s pokračováním kojení do šesti měsíců.
  • Nevystavovat miminko před i po narození kontaktu s tabákovým kouřem.
  • Zavést nemléčnou kojeneckou výživu mezi čtvrtým a šestým měsícem.

Ovšem dispozice ke všem alergiím jsou dědičné, takže děti s pozitivní rodinnou anamnézou alergie jsou každopádně vystaveny zvýšenému riziku. Stručně řečeno: Kojenec s vyšším rizikem rozvoje alergie je ten, u kterého alespoň jeden rodič nebo sourozenec je podle anamnézy alergik.

„Nová zjištění nijak nezpochybňují význam kojení. Není důvod, aby kojenec nedostával mléčné porce ve formě kojení, je-li to možné, i po prvním půlroce věku,“ uzavírá vyjádření k těmto novým poznatkům přední odborník na dětskou výživu MUDr. Pavel Frühauf, CSc.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Dítě má nadváhu: Problém je už v raném dětství
Jak snídají školáci? Pravidelně nezdravě
Patří dětem tuky a sladkosti?
Dětský jídelníček: Čeho se vyvarovat?

S podáváním nemléčné výživy se obvykle začíná ve formě zeleninového příkrmu, a to v poledne – namísto polední porce mléka. Zpočátku volíme pyré z jednoho druhu zeleniny, například z mrkve. Během dvou až tří týdnů postupně podáváme příkrm s přidáním libového masa šestkrát týdně a jedenkrát týdně je doporučován s přidáním půlky vařeného žloutku.

Pak přichází na řadu ovocný příkrm, zpravidla jako dopolední porce. Ovocné pyré se nesladí a nový druh ovoce zařazujeme vždy samostatně, aby bylo možné dobře zjistit jeho případnou nesnášenlivost. Příkrm můžeme smíchat s neslazeným jogurtem.

Naposledy je zaváděn cereální příkrm – večer. Optimální je podávat malá množství lepku v období, kdy je děťátko ještě kojeno. Lepek obsahují výrobky z pšenice, žita, ovsa a ječmene.

Nové druhy ať už například ovoce, či zeleniny zařazujeme do jídelníčku nejdříve vždy po třech až šesti dnech. To nám umožní přesněji určit, co vlastně způsobuje eventuální problémy se snášenlivostí či alergickou reakci a podobně.

V prvním roce života děťátka se nedoporučují slané příkrmy a vůbec sůl jako taková, rovněž tak cukr, ani koření. Na výrazné chutě bude čas později.

Pokud jde o dodatečné doslazování příkrmů cukrem, je tady nebezpečí, že si miminko na nadmíru sladkou chuť zvykne a potom bude odmítat jiná jídla, zejména ta méně výrazná.

holkaNEJČASTĚJŠÍ MÝTY O DĚTSKÉ VÝŽIVĚ

Pro děti jen to nejlepší! Který z rodičů by měl
jiný názor... Přesto se řada maminek i tatínků
dopouští při přípravě jídel mnoha chyb.

Na nezbytnost začít s příkrmy nejpozději od šestého měsíce života děťátka se maminky často ptají. Mají k tomu pochopitelný důvod – své miminko i v půlroce plně kojí a dítě velmi dobře prospívá, takže nevidí důvod začít jej přikrmovat. Nešlo by tedy v takových případech zůstat ještě pár měsíců pouze u kojení?

„I když je miminko plně kojeno, tak po půlroce věku již pouhé mateřské mléko nestačí,“ vysvětluje primář MUDr. Pavel Frühauf, CSc. a dále pokračuje:

„Nejde jen o to, že by takto živené dítě mělo nízký příjem energie. Chyběly by mu i některé důležité prvky, zejména železo. V druhém půlroce rovněž nastává období, kdy je miminko připraveno zvládnout polykání tuhých kousků. Pro svůj komplexní vývoj potřebuje různé chuťové stimuly, aby se naučilo vnímat jiné chutě. Ideální je, když se tento proces završí kolem jednoho roku tak, že dítě již sedí u stolu s rodinou a všichni jedí tzv. family food – pokrm, který z hlediska zdravé výživy vyhovuje všem členům domácnosti.“

Těžko se ale náš potomek naučí jíst zdravě, když při takovém rodinném obědě má třeba tatínek na talíři bůček... Prevence kardiovaskulárních chorob, nadváhy i obezity začíná již v raném věku dítěte tím, že se zdravě stravuje celá rodina.

boh

Přečtěte si také

Diskuse: Příkrmy – kdy začít? Čtvrtý měsíc, nebo až šestý?

UM

25.10.2019   |   18:56   |   od: Jitulka
Dneska je UM celá řada, ale i tak je ten Sunar prostě nejlepší UM. Super je to, že má několik typů UM, třeba i pro alergiky nebo pro mimi, co trpí na koliky…

Výživa

30.6.2019   |   22:34   |   od: Danny
Sunárek je nejlepší výživa, co dětem mže dát. Mají výborné i ty sušenky, i kapsičky. Za mě rozhodně doporučujeme!

Příkrmy

1.5.2019   |   09:37   |   od: Emili
Ahojky maminky, chtěla bych se zeptat. Od kdy dáváte příkrmy? A jaké kupujete? Co Sunárek? Podle mě je to nejlepší značka příkrmů. Jak se jeví vám?

příkrm

28.3.2019   |   16:43   |   od: Miska
Já jsem začala po 4 měsíci. Řekla mi to tak naše lékařka, takže jsem neměla co řešit, ale je pravda, že jsem nekojila.

pro Lolu

27.11.2017   |   21:12   |   od: Hanka
Kaši jsem na zkoušku zařadila místo ranního mléka a zatím velký úspěch.
Zobrazeno posledních 5 příspěvků, celkový počet 10 příspěvků.
poslední příspěvek: 25. 10. 2019 18:56
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci