Dětský jídelníček: Čeho se vyvarovat?

19.6.2011 00:00   |   Zdraví a krása - KOJENÍ A VÝŽIVA DĚTÍ
Potomek s nadváhou by měl především přimět ke včasným krokům rodiče ať již jde o úpravu jídelníčku či více pohybu, což jsou zpravidla hlavní přičiny dětské obezity. Vhodné je rovněž konzultovat věc s odborníkem, především s dětským lékařem.

děti obezita jídlo

Tukové buňky se tvoří do tří let, potom v organismu přetrvávají, takže obézní děti snadno přibývají na váze i v dospělosti. V životě na naše potomky číhá řada nástrah, tak proč je ještě dobrovolně posílat do bitvy s handicapem nadbytečných kil?

Nic nového nevymýšlejte

Pro zdravé a vyvážené stravování dětí platí podobné zásady jako u dospělých. Ovšem, racionální motivace zpravidla selhává. Děti zkrátka chtějí jíst to, co jim chutná, takže čím dříve zjistí, že zdravé může být i dobré, tím lépe.

Může vás zajímat

Patří dětem tuky a sladkosti?
Zkuste dělat svačiny s trochou fantazie
Zdravá strava? Tohle je u dětí špatně!

„Dítě je součástí stravování celé rodiny, nejlepší je, když dospělí jdou příkladem a společně omezí solení, smažení, zvýší přísun celozrnných obilnin a zeleniny,“ radí zkušená výživová poradkyně Monika Divišová.

„Je třeba dětem trpělivě vysvětlovat, proč jíst zdravě – například, že jim bude chybět síla na sport, budou zase nemocní, doma, bez kamarádů a podobně. Ale určitě nevyhrožovat ani neuplácet sladkostmi - když sníš papriku, dám ti čokoládu,“ dodává.

Co dítě jí a jak pije?

Přidává i další praktická doporučení: „Sledujte, co dítě jí v mateřské školce či ve škole. Zajímejte se, co mu chutná, jestli si bylo přidat. Nedovolte dětem, aby si samy braly doma jídlo nebo si jej kupovaly. Jezte společně, v klidu a pohodě.“

Energetické tabulky potravin

Potřebujete vědět, jakou energetickou hodnotu
mají potraviny, které si zrovna chcete připravit?
Je důležité sledovat, kolik čeho si dát, abyste
při redukční dietě dodrželi energetický limit.

„Netrvejte na tom, aby vše dojedly. Když děti vidí, že rodiče jedí, budou jíst také. V žádném případě nevytvářejte okolo jídla negativní emoce. Motivujte děti tím, že je zapojíte do přípravy a nové potraviny nabízejte s nápadem - polévku podávejte v talíři s obrázkem na dně, ze zeleniny na talíři vytvořte obličej,“ přidává další cenné rady Monika Divišová.

Důležité je hlídat, aby děti přes den nezapomínaly pít, od tří let je to přibližně jeden a půl až dva litry nejlépe neslazených nápojů. A pokud už sladit budeme, tak nejlépe medem nebo jablečným stoprocentním džusem.

Rovněž u dětí platí všeobecně známé zásady stravování. Především pak, že snídaně je základ a že jíst se má pravidelně – pětkrát až šestkrát denně.

Čeho se v dětském jídelníčku vyvarovat – na co
dát pozor:

 • Potraviny, obsahující rafinovaný bílý cukr (čokolády, oplatky, buchty, koblihy, croissanty, bábovky, müsli tyčinky, slazené nápoje, sycené nápoje, sirupy, barevné jogurty, snídaňové cereálie, slazené džusy).
 • Potraviny, obsahující nevhodné tuky (uzeniny všeho druhu, smažená jídla, fastfood, rostlinné margaríny, tučné typy masa, sušenky, oplatky, tučné a slazené smetanové krémy).
 • Průmyslově zpracované potraviny (konzervy, hotové barvené pudinky, tavené sýry, bujóny).
 • Potravinářská aditiva (konzervanty, barviva, ochucovadla, látky pro zvýšení trvanlivosti).
 • Nadměrné používání bílé mouky (bílé pečivo a těstoviny, omáčky a polévky zahušťované bílou moukou).
 • Nahnilá a plesnivá zelenina (nikdy neokrajovat, rovnou vyhodit).
 • Pozor na mořské plody a další alergizující potraviny (sója, laktóza, exotické ovoce, citrusy, burské ořechy, lepek), kravské mléko, které je nesnadno stravitelné.

Co upřednostnit – jaké jsou vhodné suroviny
pro přípravu dětských jídel:

 • Zelenina a ovoce (mrkev, brokolice, květák, cuketa, dýně, špenát, celer, petržel, avokádo, fenykl, jablka, hrušky, broskve, banány, hrozny, meloun, švestky, borůvky, meruňky).
 • Tuky (olivový olej, bio máslo, mleté lněné semínko, omega 3 – rybí tuk – z tučných ryb nebo ve formě doplňku stravy).
 • Oříšky a semínka od dvou let věku (rozemleté vlašské ořechy, lískové ořechy, para ořechy, sezamové semínko, slunečnicové semínko, dýňové semínko; nikoliv ale burské ořechy!).
 • Sacharidy (brambory, celozrnná rýže, kroupy, celozrnné těstoviny a kuskus, pohanka, jáhly, bulgur, neslazené instantní kaše z těchto surovin).
 • Vločky (ovesné, pšeničné, jáhlové, pohankové).
 • Pečivo (nejlépe kváskový chléb bez přídavků kypřidel a ochucovadel).
 • Celozrnná mouka pšeničná, žitná (pro občasné pečení ovocných koláčů), rýžová mouka, amarantová mouka.
 • Luštěniny (od cca 18 měsíců červená čočka, později přidávat postupně další).
 • Mléčné výrobky (kysané mléčné produkty, kozí produkty, neslazené bílé jogurty – nikoliv light!, žervé, lučina, cottage sýr, ricotta, občas kvalitní tvrdý sýr).
 • Maso stačí dětem jednou až dvakrát týdně (bio kuřecí, krůtí, králičí, rybí), vejce v bio kvalitě.

zto, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Dětský jídelníček: Čeho se vyvarovat?

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci