Na výživě mláďat nešetřete, poznamenalo by je to!

8.6.2010 00:00   |   Zvířata
Vyplatí se vědět, co a kolik mají spořádat koťata nebo štěňata. Rozhodně je nelze krmit, jak vás zrovna napadne. Doplatily by na to.

koťata

Nesprávná výživa koťat a štěňat může totiž poškodit zdraví zvířat po zbytek jejich života. Veterináři upozorňují na nejčastější chovatelské prohřešky: překrmování, příliš mnoho pamlsků a nadměrný přísun vitamínů. Neplatí ani tradiční pověry, že kočky by měly dostávat mléko a pes kosti.

Firmy to umějí líp

Rozhodně se spolehněte spíš průmyslově vyráběná krmiva – namíchat správný poměr živin je prý totiž v podomácku vyráběné stravě dost obtížné. Podle zjištění veterinářů velké dávky masa, nedostatek vápníku a víceméně nárazové podávání vitaminu D v období intenzivního růstu vedlo k masivnímu výskytu nesprávně vyvinutých končetin i ke spontánním zlomeninám a kulhání s dlouhodobými následky.

Pes u veterinářeCo vás může zajímat

Mývalí kočkopes, který aportuje
Chřipku může mít i váš mazlíček
Trápí vašeho psa svilušky?

Žaludek mláďat je velmi malý, a proto musejí majitelé pečlivě zvažovat, co svému mazlíčkovi předloží. Při dlouhodobějším krmení větším množstvím piškotů může dojít k poruchám zažívání. V každém zverimexu dostanete speciální pamlsky, které zároveň působí jako doplňky stravy. A navíc chuť koček vůbec není uzpůsobena na cukry a lidské sladkosti jako čokoláda nebo bonbony jim vyloženě škodí.

Psovi kostičku?

Rozhodně psovi, natož štěněti nedávejte jako potravu kuřecí ani jiné ptačí kosti, protože se při rozkousání štěpí na velmi špičaté úlomky. Špičaté kůstky pak mohou zvířeti nejen zapíchnout v tlamě či krku, ale i poškodit střeva. Kosti zvířat jsou zase tvrdé a pes by si na nich mohl zlomit zub.

štěňata

Denní dávku jídla je třeba štěňatům i koťatům rozdělit do několika porcí, přičemž psům by mělo být jídlo v misce k dispozici 3 x 20 minut, nesnědené zbytky je pak vhodné odebrat. Naopak kočka je zvyklá na celodenní "uzobávání" a k misce se vrací až čtrnáctkrát za den.

O případném doplňkovém podávání vitamínů by se měli chovatelé vždy poradit s veterinářem. Je jich na trhu dost a v širokém sortimentu. Navíc většina průmyslově vyráběných krmiv totiž obsahuje vyvážené množství nezbytných látek.

jik, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Na výživě mláďat nešetřete, poznamenalo by je to!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci