Péči o tlapky a krmivo – to vaši miláčkové ocení

16.1.2020 00:00   |   Zvířata
Když mrzne, fouká studený vítr a ulice jsou posypané solí, nastává období, kdy musíme péči o čtyřnohé členy rodiny přizpůsobit, aby studené období v klidu a bez problémů zvládla.

psi a kočky v zimě

Specifický přístup musíme zvolit pro domácí mazlíčky, kteří si užívají pohodlí teplého bytu, ale zároveň i pro zvířata, která žijí dlouhodobě venku, a proto by měla mít režim přizpůsobený náročnějším podmínkám, které venku panují.

Pozor na psí tlapky

Aktivní psi hru ve sněhu přímo milují, a ačkoliv by v silných mrazech neměli zůstávat venku déle než několik minut, není třeba je od hrátek ve sněhu odrazovat. Nejvíce jsou ale v mrazech zatěžovány tlapky, kterým neprospívá procházka po nasolených chodnících.

Pes u veterinářeMŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Sůl rozežírá pejskům a kočkám tlapky
Chřipku může mít i váš mazlíček
Mývalí kočkopes, který umí aportovat

„Existují speciální vazelíny a přípravky, kterými můžete tlapky ochránit před zimou a hlavně posypovou solí. Packy namažte vždy před plánovaným pobytem venku a po každé procházce smyjte z tlapek sůl a pak je osušte hadříkem,“ radí veterinářka Dagmar Tarkošová z Royal Canin.

„Sůl mezi prsty psy trápí a na dlouhých chlupech se zachycuje, proto nezapomínejte chlupy na tlapkách pravidelně zastřihovat,“ dodává veterinářka.

Potřebuje pes kožich?

Módou se stalo psa obléknout od hlavy po paty. Nabídka nejrůznějších botiček, kabátků i svetrů na tělo různým psím i kočičím plemenům každoročně rapidně roste. Ještě než vytáhnete z kapsy peněženku, zjistěte si, jestli váš pes takovou péči vůbec ocení.

Jsou samozřejmě plemena náchylná k prochladnutí. Hlavně bezsrstá plemena psů, která obleček potřebují, nemluvě o štěňatech a psech, jež trpí nemocí a jejich imunita je oslabená. U citlivých psů se doporučuje pořídit obleček, který zakryje i břicho kvůli prevenci zánětu močových cest.

Nezapomínejte ale, že pes je i přes šlechtění šelma, nikoli plyšová hračka, a je i chladnějšímu počasí přizpůsoben. Rozhodně předejděte zbytečnému rozmazlování a oblékněte psa, až když teplota klesne pod nulu, nikdy dříve.

Krmení v zimním období

Pokud váš pes žije na zahradě, ujistěte se, že má k dispozici zateplenou boudu se závětřím (na snímku níže), kterou neprofoukne a nepromokne. Určitě mu silnou textílií nebo kobercem volně zakryjte vchod, aby mu do pelíšku netáhlo.

Dopřejte psovi kvalitní krmivo, poskytující větší množství energie, tak aby vykompenzovalo zvýšené nároky organizmu, které potřebuje k udržení stálé tělesné teploty.

Velmi důležité je také kontrolovat, zda má pes stálý přístup k čerstvé pitné vodě a to hlavně když venku mrzne.

Se psy v bytě je situace přesně opačná. Psi zvyklí na komfort vyhřátého bytu v zimě vydávají méně energie, než za příznivějšího počasí, proto je vhodné předcházet překrmování.

„Všichni psi ocení krmivo s obsahem kvalitních bílkovin, tuků a vitaminů pro posilnění imunity. Pokud si nejste zcela jistí, jak správně upravit krmnou dávku vašeho psa nebo kočky, neváhejte se zeptat vašeho veterinárního lékaře,“ upozorňuje Dagmar Tarkošová.

Jak to mají v zimě kočky?

Kočky vyžadují v zimě velmi podobnou péči jako psi. Ochranný obleček je vhodný pouze pro celoročně choulostivé plemeno Sphynx. Naopak kočky jako Norská lesní nebo Mainská mývalí se v chladnějším prostředí díky své husté srsti cítí jako ryba ve vodě.

„Venkovní kočky mají v zimě, stejně jako psi, větší nároky na kvalitní bílkoviny a energii obsaženu v krmivu. Dbejte na to, aby měly k dispozici vždy čerstvé krmivo. Granule, které jim necháváte v miskách umístěných venku, můžete také zalít teplou vodou,“ doplňuje veterinářka.

otz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Péči o tlapky a krmivo – to vaši miláčkové ocení

Kvalitní krmivo

6.5.2020   |   08:29   |   od: Pavlína
Mohla bych doporučit vyzkoušet kvalitní granule Brit, kterých by se můj pes mohl doslova užrat. Opravdu je miluje.

Kvaliní krmivo

4.5.2020   |   19:15   |   od: Hanna
No jde mi hlavně o granule, přiznám se, že jsem vyzkoušela už několik značek, ale ještě jsem nenarazila na granule, které by mi jedl delší dobu. Vždy to vyzkouší a potom nechá v misce.

Kvalitní krmivo

3.5.2020   |   00:22   |   od: Pavlína
Myslíte jako kompletní krmivo? nebo jen speciální segmetn jako sjou třebagranule nebo konzervy?

Kvalitní krmivo

2.5.2020   |   08:51   |   od: Hanna
Podle čeho bych mohla vybrat kvalitní krmivo pro svého psa?
Zobrazeny poslední 4 příspěvky, celkový počet 4 příspěvky.
poslední příspěvek: 6. 5. 2020 8:29
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci