Chřipku může dostat i váš pes či kočka
20.12.2012 00:00 | ZvířataObdobí chřipek je nebezpečné pro lidi i zvířata. Zatímco u lidí se přesně ví, jaký vir nemoc způsobuje a co je potřeba dělat, abychom byli brzy fit, zvířata vám své potíže nesvěří. A tak ani netušíte, že váš domácí mazlíček trpí. A je jedno, jestli je to obyčejná nebo prasečí chřipka.
Únava, rýma i kašel
„Kočky mívají chřipku a její průběh vypadá stejně jako u lidí,“ tvrdí specialistka na kočky MVDr. Gabriela Vidimová. „Na rozdíl od člověka, který může domácí zvíře chřipkou nakazit, kočičí chřipka není přenosná na člověka. Alespoň to dosud nebylo zaznamenáno.“
Chováme kočku – seriál |
|
Malý levhart ve vašem pokoji | Milá číča, co vypadá jako sova |
Podle MVDr. Vidimové má kočičí chřipka stejný průběh jako u člověka. Zvíře je unavené, má rýmu a kašel. Někdy i zvýšenou teplotu. „V případě, že se vám kočička nezdá a připadá vám, že není ve své kůži, doporučuji okamžitě navštívit veterinárního lékaře. Ten podle stavu nasadí léčbu a domácí mazlíček bude za několik dnů fit.“
Aspirin jim nedávejte!
MVDr. Vidimová důrazně upozorňuje chovatele, aby se nesnažili léčit zvíře sami. „Prášek Ibalginu nebo aspirinu může zvíře i zabít,“ dodává veterinářka. „Léky, které uleví od bolesti člověku, nejsou vždy vhodné pro zvíře.“
Také pejsci trpí chřipkou stejně jako jejich páníčci. Kašel a chrapot spojený se zvýšenou únavou by měl majitele upozornit, že se něco děje a přinutit ho okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Nebezpečí tady hrozí především u starých psů a u štěňat, které chřipkové stavy velice těžce snášejí. Štěňata ještě nemusejí mít dostatek obranných látek. Starým psům hrozí riziko srdečních kolapsů nebo plicních onemocnění.
Nakazí se od nás, my od nich ne
I u psů platí, že se mohou nakazit od lidí, nikoliv naopak. Psi sami chřipku šíří pouze ve zvířecí říši. Znamená to, že máte-li doma dva a více pejsků a jeden z nich onemocní, je dobré preventivně zaléčit všechny.
PEJSKŮV BLOGTrápí mě mršky svilušky |
Jednotný recept na léčbu sice neexistuje, ale obvykle se předepisují léky proti zánětu, sirup nebo prášky na uvolnění dýchacích cest. A má-li domácí mazlíček výraznější problémy, pak dostane antibiotika. Podobně jako člověku je i pejskovi doporučen klid, tedy žádné dlouhé procházky – jen na nejnutnější toaletu a hned do pelíšku.
mw
Přečtěte si také |
---|