Pořiďte si koně, pejsek je moc velký!

27.3.2009 10:00   |   Zvířata
Když se řekne kůň, každému se jistě vybaví krásné, ušlechtilé a samozřejmě i značně velké zvíře. Víte ale, že existují koníci menší než pes? Tedy, jsou menší než pes, jakým je třeba bernardýn, doga nebo vlkodav.

Pořiďte si koně, pejsek je moc velký!
Můžete si ho koupit i v Česku zhruba za cenu dvou vlkodavů. Nejde o poníka, ale o dokonalou zmenšeninu velkého koně. Jeho výška v kohoutku nepřesahuje 86 centimetrů. Pro lepší představu se dá říct, že vzrůst dospělého minikoně dosahuje velikosti těch největších plemen psů. Jeho váha je také podobná - kolem 60 až 70 kilogramů. Standard připouští dva typy – těžší a drobný typ.

Zahrádka a větší bouda stačí

Když se na toto roztomilé zvíře podíváte, měli byste vidět koně v miniaturním provedení, kterému nechybí nic z elegance a ušlechtilosti ostatních koní. Jako domácí mazlíček se ve světě, ale už pomalu i u nás, osvědčil v rodinách s malými dětmi. Ty často touží po koni, ale nemají podmínky pro chov velkých zvířat.

Minikoník se spokojí s menším příbytkem a nějakou zahrádkou, na které se může pást a skotačit. Co se potravy týče, vystačí s obilím, sladkým senem nebo luštěninovou sušinou. Díky své velikosti je vhodný také pro lidi, kteří mají z "normálních" koní strach.

Čím menší, tím dražší

Přes všechny klady nejde o levnou záležitost. Miniaturního koně lze pořídit přibližně za 50 000 korun. A čím menší, tím dražší. Mnoho chovatelů má doma nové plemeno malých koní, které se jmenuje Mini Horse. Bylo k nám dovezeno z Anglie, Kanady a poslední plemenný hřebeček dokonce z Nového Zélandu.

„S plemenem malých koní jsem se poprvé setkala v Americe,“ říká brněnská chovatelka koní Milena Pešková. Koník, podle ní, miluje lidi i zvířata. Dobře se proto cítí na farmě, kde se pohybuje ve společnosti psů, koz, beranů, ale i drůbeže.

Pozor na jeho apetit

„Bohužel, šlechtění přineslo i daň v podobě velké nemocnosti těchto zvířat. V podstatě nejde o koně, na kterém je možné jezdit. Je to spíše společník, který svého majitele doprovází jako pes.“

Chovatelka zároveň upozorňuje případné zájemce na to, aby dbali pokynů a zvířata nepřekrmovali. Koník má značný apetit a snadno by se tak z něj mohl stát nevzhledný váleček.

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Pořiďte si koně, pejsek je moc velký!

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci