K zubaři musejí psi i kočky
10.1.2015 00:00 | ZvířataZjistil to tým veterinářů a veterinárních mediků v pojízdné zubařské ordinaci, která loni zavítala do více než dvacítky českých měst, kde nabízela bezplatnou veterinární prohlídku chrupu domácím mazlíčkům.
Mezi nejčastější stomatologické problémy u psů patří zánět dásní, zánět závěsného aparátu zubu, masivní výskyt zubního kamene a zánět měkkých tkání v dutině ústní.
Psí zubaři se často setkávají s dalšími chorobnými stavy v dutině ústní, například se zlomeninami zubů, nádory nebo uvíznutými cizí tělesy.
MŮŽE VÁS ZAJÍMATChřipku může dostat i váš pes či kočka |
„Na rozdíl od člověka psi nemají tak často zubní kaz. To ovšem neznamená, že psům není třeba čistit zuby; právě naopak!“ uvádí pražský veterinář MVDr. Zbyněk Lonský.
Proč samotné kousání do masa a kostí psovi neodstraní zubní plak?
„Protože pes už není vlk, zuby má blíže u sebe, takže se mezi nimi usazují bakterie podporující vznik zubního plaku,“ vysvětluje MVDr. Zbyněk Lonský.
Pejsky zprvu nic nebolí
Zánětlivé procesy v ústní dutině v počátcích psům nezpůsobují bolest. Pes snáší mírnou bolest lépe než člověk. Když psa opravdu bolí zuby nebo dásně, začne odmítat potravu, a to už jde do tuhého.
„Ze statistik vyplývá, že více jak 80 procent psů ve věku 20 až 27 měsíců má některé z příznaků onemocnění dásní,“ říká MVDr. Zbyněk Lonský.
CO JE CO?ZÁNĚT DÁSNÍ (gingivitis) – je chorobný proces v dutině ústní, který lze správným léčebným postupem zvrátit, což znamená vyléčit jej bez následků. Hlavní příčinou tohoto onemocnění je přítomnost bakterií na povrchu zubu vytvářejících zubní povlak, takzvaný plak. Zřetelným znakem zánětu je, obdobně jako u člověka, zvýšená krvácivost dásní. |
Pokud majitel příznaky přehlíží, dochází ke zhoršování stavu a případná léčba je obtížnější a také finančně náročnější.
„Zánětlivé procesy mají několik fází, z nichž některé jsou ještě bezbolestně řešitelné. Dlouhodobé přehlížení a podceňování infekce v ústní dutině, se kterou se bohužel setkáváme velice často, může vést v některých případech i k tragickým následkům. Neléčený zánět se šíří krví do celého těla psa, postihuje vnitřní orgány a vede k selhání např. jater, ledvin, plic či srdce s někdy až fatálními následky,“ upozorňuje MVDr. Zbyněk Lonský.
Někdy je čištění zubů i zábava
Video
Prevence jako odměna
„Základem účinné prevence je čištění chrupu psa minimálně obden. To ovšem znamená, aby na to byl pes přivykán již od raného věku, zvláště u trpasličích, méně klidných plemen. Ve veterinárních ordinacích jsou dostupné speciální zubní pasty pro psy i různé dezinfekční prostředky k ošetřování dásní,“ doporučuje MVDr. Zbyněk Lonský.
KOČIČÍ SERIÁL |
|
Malý levhart ve vašem pokoji | Milá číča, co vypadá jako sova |
Řadou studií byla též prokázána účinnost tzv. dentálních pamlsků v odstraňování plaku a předcházení vzniku zubního kamene.
„Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální pamlsky, dochází k mechanickému otírání plaku z povrchu zubu, které má podobný efekt jako čištění zubů kartáčkem,“ vysvětluje MVDr. Zbyněk Lonský.
Marodí i kočky
Kočky trpí stomatologickými problémy ve stejné míře jako psi, přesto je stomatologické péči u nich věnována menší pozornost. Uvádí se, že více než 70 procent koček ve věku 20 až 27 měsíců má příznaky zánětu dásní.
MVDr. Tomáš Fichtel, PhD. z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno upozorňuje na obtížně proveditelné čištění zubů u koček:
„Je to dáno jednak velikostí ústní dutiny a jednak osobností kočky, která se velmi nerada podrobuje nepříjemné manipulaci. Čištění zubním kartáčkem se proto stává u mnohých koček problematickou, nebo zcela nemožnou záležitostí.“
U jedinců, kde je čištění zubním kartáčkem skutečně problém, je pak jedinou možností ústní hygieny použití tzv. pasivních prostředků pro čištění zubů, jako jsou speciálně upravená krmiva se zvýšenou abrazivitou (schopností obrušování) a dentální pamlsky, které lze do určité míry přirovnat ke zvířecím žvýkačkám.
tm
Přečtěte si také |
---|