Teriéři, mopsi a knírači trpí nejvíc

25.6.2010 00:00   |   Zvířata
Toužíte po psím kamarádovi? Zjistěte si, jaká plemena trpí nejčastěji nějakým dědičným zatížením. Vyhnete se starostem i průvanu v peněžence.

veterina

Chcete si pořídit psa? Měli byste vědět, že dlouhodobým šlechtěním bez kontroly chovu se mohou začít projevovat různá dědičná onemocnění nebo vrozené vady. Tím se pochopitelně snižuje věk a kvalita života těchto psů.

Která plemena jsou v tomto ohledu nejvíce zasažena? O problému jsme podrobně hovořili s veterinární lékařkou MVDr. M. Načeradskou:

Nejde úplně přesně vyjmenovat, jaká plemena to jsou. Obecně lze nicméně říci, že jde právě o ta hodně populární. To znamená, že je začal chovat kdekdo a vůbec se při křížení nezajímal o genetiku či o vrozené vady.

• Momentálně tedy v oblíbenosti vedou jaká plemena?

V současné době jsou velmi populární Jack Russel teriéři. Z dalších malých plemen je to například yorkšírský teriér, čivava nebo pražský krysařík.

Před nimi byla i ještě přetrvává obliba labradorských retrívrů a také německých ovčáků, rotvajlerů. V poslední době jsou to třeba i leonbergři nebo různé dogy jako tosa-inu či argentinská doga.

• Pokud vezmeme v úvahu základní rozdělení na velká a malá zvířata, která z nich trpí nejvíce?

Ani tady se nedá říci, která – jestli malá, nebo velká trpí více. Záleží spíše na tom, jak si kdo který chov hlídá, co pustí do dalšího křížení a co už nikoliv.

V poslední době se zdraví psů začíná hodně hlídat. Pro některá plemena již existují testy DNA na průkaz různých dědičných onemocnění, což také významně pomáhá při výběru vhodných jedinců.

Může vás zajímat

Když pes loudí, nechce pamlsek!
K zubaři musejí hafani i kočky
Pejskův blog: Propadám sladkým vůním

K celé problematice bych chtěla uvést, že v některých klubech je, bohužel, stále ještě upřednostňován spíše osobní zájem lidí a nikoliv to, že další generace budou například mít dysplazii kyčelních kloubů (dědičné onemocnění kyčelních kloubů, uplatňuje se kombinace genetiky a vnějších faktorů). Takoví psi pak ve vyšším věku prakticky nebudou schopni chůze atp.

• Mezi nejběžnější domácí mazlíčky u nás patří jezevčíci, knírači, mopsi, početná skupina teriérů. Z těch větších jsou to vlčáci, boxeři, dobrmani, labradoři nebo ridgebackové. Kdybyste měla tato plemena hodnotit podle vrozených chorob, pak která jsou nejproblematičtější? Jaké z jejich nemocí jsou z hlediska péče i léčby nejsložitější?

Jezevčíci trpí hlavně potížemi s páteří (různá onemocnění meziobratlových plotének) díky dlouhému tělu – dlouhá záda, jsou k tomu predisponovaní.

Občas se zejména u těch menších může objevit problém s čéškou, luxace patelly. Mají totiž mělký žlábek, v němž čéška klouže v koleni, může pak snadno vyskočit a pes tak na postiženou nohu není schopen chvíli stoupnout. Ale po chvíli se zase vrátí zpět a pes opět běhá stejně jako předtím.

Čím mělčí žlábek je, tím častěji může čéška vyskočit. Postupně se tak v koleni rozvíjí artroza a pes může začít kulhat trvale, protože ho koleno začne bolet.

• Co třeba malí knírači, jejichž neurotické projevy mnozí z nás znají velmi dobře?

Pokud jde o malé knírače, tak u nich se nejčastěji vyskytují extrahepatální portosystemické shunty. Znamená to, že krev, která nese živiny ze střeva, obchází játra. Nezpracované, pro tělo „toxické“ látky pak kolují v krvi. Mohou prostupovat i do mozku, což má za následek časté neurologické příznaky ve spojení s tímto onemocněním.

Další vážnější chorobou může být sick sinus syndrom, tedy porucha převodního systému srdce. Například u lidí se v takových případech nasazuje kardiostimulátor.

• A standardní knírači? Jaké problémy trápí je?

Nejčastěji se u nich vyskytuje dysplazie kyčelních kloubů. Méně často je to pak KKC (keratoconjunktivitis sicca, zánět rohovky díky nedostatečné tvorbě slz v oku).

Stejně tak velcí knírači trpí zejména na dysplazii kyčelních kloubů a méně často na PRA (progresivní retinální atrofie) a retinální dysplazii. Obě onemocnění sítnice vedou k postupnému oslepnutí.

• Jak je to u populárních mopsíků?

U mopsů se nejčastěji vyskytují záněty rohovek, hlavně vzhledem ke stavbě oka. Poměrně často také mívají různé vady očních víček – tady je nutné operovat, protože dráždí rohovku, v níž se ukládá pigment a pes postupně oslepne.

Vzhledem k velkému množství kožních záhybů kolem čumáku mají často záněty kůže v této oblasti a mohou rovněž častěji trpět atopiemi. Mají také velmi krátký a díky tomu i deformovaný nos – mohou se u nich tudíž vyskytovat různé deformity nosních chrupavek, nosní houby a průdušnice, což jim může velmi ztěžovat dýchání.

• Pojďme k teriérům. Kteří z nich k vám do ordinace chodí nejvíce?

Asi nejčastěji to jsou yorkšírští teriéři. Někteří kolegové tvrdí, že by bez nich neměli na chleba.

Pokud jde o choroby, pak konkrétně u yorkšírských teriérů se třeba velmi často vyskytují zmiňované portosystemické shunty (krev ze střeva obchází játra a nezpracovaná tak proudí do velkého krevního oběhu a mozku).

Rovněž bych tady zmínila problémy s čéškou. A také poměrně častý je u nich výskyt kolapsu trachey – chrupavky, které mají v podobě prstenců držet průchozí průdušnici, jsou příliš měkké, a průdušnice se při dýchání může stát téměř neprůchodnou.

• Jak je na tom módní Jack Russel teriér?

V poslední době jsme s kolegyní zaznamenali více případů již zmiňovaných problémů s čéškou, i když se o nich ve spojitosti s tímto plemenem zatím moc nepíše. Dále to byla urolithiáza (močové kameny) již ve třech měsících věku. U jiných zase různé kožní obtíže, což byla pravděpodobně alergie na krmivo.

U Jack Russel teriérů je zmiňován rovněž častější výskyt některých onemocnění očí (katarakta, luxace čočky). A také potíže pohybového aparátu jako je třeba myasthenia gravis – postupně se zhoršující svalová slabost.

• A u větších teriérů?

Například u stafordšírských bulteriérů je to nejčastěji dysplazie kyčelních kloubů. Častěji se u nich vyskytují zákaly čočky a také demodikóza. Demodex je kožní parazit – pes má lysinky na kůži a může se mu rozvinout sekundární zánět kůže.

• Dostali jsme se až k velkým psům…

U německých ovčáků je to dlouhý seznam. Za zmínku určitě stojí dysplazie kyčelních kloubů, různé kožní choroby. Častěji se vyskytuje i onemocnění slinivky (EPI, exokrinní pankreatická insuficience), porucha srážlivosti krve (hemofilie), degenerativní onemocnění míchy a další.

U boxerů se často vyskytují zúžení aorty, kardiomyopatie (onemocnění srdce) a dystrofie rohovky (onemocnění rohovky, například ukládání cholesterolu do rohovky). U dobrmanů pak kardiomyopatie, různá onemocnění páteře nebo porucha srážlivosti krve.

Pes u veterinářeCo vás může zajímat

Mývalí kočkopes, který aportuje
Chřipku může mít i váš mazlíček
Trápí vašeho psa svilušky?

Labradoři zase často trpí dysplazií loketních a kyčelních kloubů, dysplazií sítnice. Častý je u nich i výskyt různých kožních onemocnění, například atopie.

• Shrňme si to – která plemena jsou na tom nejhůře?

Z malých plemen bych jako nejproblematičtější viděla yorkšírské teriéry, malé knírače a mopse. A z velkých plemen pak německé ovčáky a labradory.

Nejproblematičtější jsou vrozená onemocnění jako například kardiomyopatie.

U větších plemen je to pak dysplazie kyčelních kloubů, kde v některých případech je řešením pouze nákladná výměna kloubu.

Také různá vrozená onemocnění páteře jsou problémem – často neodstranitelným.

Značně obtížné je zvládání kožních chorob. Vyžaduje to totiž absolutní spolupráci majitele při léčbě, která bývá obvykle i velmi nákladná.

• Jistě, veterinární péče není zadarmo. Na kolik vyjde léčba některých nemocí, jako jsou třeba ekzémy, problémy s klouby či dýchací potíže?

Každý veterinář si svou cenu určuje sám. Takže někde zákrok vyjde na dvě stě korun s tím, že se nebude zjišťovat, co přesně psovi je, a začne se léčit... Nebo pes půjde na pořádné podrobné vyšetření, majitel získá přesnou diagnózu a léčba toho samého problému bude například stát dvacet tisíc korun.

Opravdu nelze zobecňovat. Je možné atopii u psa léčit kortikoidovou mastičkou za pár korun, ale nikdy se psovi pořádně nepomůže. A je také možné nechat udělat autovakcínu a používat šetrné léky – pak léčba vyjde třeba až na osm tisíc na měsíc podle velikosti psa.

• Děkujeme za rozhovor.

mw

V rozhovoru nebylo možné zcela postihnout veškerá závažná onemocnění všech plemen psů. Podrobné informace vám poskytnou internetové stránky HandicappedPets.com nebo přímo konzultace u veterinárního lékaře.

Přečtěte si také


Diskuse: Teriéři, mopsi a knírači trpí nejvíc

Pejsek do bytu?

19.2.2013   |   11:46   |   od: Jája
Dobrý den, chceme si s přítelem koupit malé plemeno do bytu. Chtěli jsme jorkšíra, jenže mám strach, že nás bude hrozně moc stát, až začne mít zdravotní potíže. Také jsme přemýšleli nad čivavou, ale ta zase líná. Mohl by mi někdo poradit, jaké opravdu mini plemeno, které nebude mít tolik zdravotních potíží, si vybrat? Velmi děkuji.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 19. 2. 2013 11:46
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci