Potkánci, jak jim jen odolat

19.2.2010 00:30   |   Zvířata
Mnoha ženám se při pohledu na myšku cosi uvnitř sevře, některé naopak nezvladatelně piští. A čím větší, tím větší pokušení skočit na stůl nebo utéct hodně daleko. Těžko jim vysvětlovat, že jsou to takoví roztomilí mazlíčci.

potkani

„Moje první zvířátko, které jsem si pořídila, byl křeček džungarský. Když umřel, zůstala jsem u hlodovaců a koupila si potkana s flíčkem,“ říká chovatelka potkanů Veronika Vojáčková z Kladna.

Nikdy si nedokázala představit, že by se potkan mohl stát jejím mazlíčkem. Křečky milovala, ale jak mazlivý a přítulný může být potkan? Až vloni, když ji v létě umřelo morče a jelikož v rodině bylo smutno, rozhodli se pořídit nové zvířátko – opět hlodavce.

Potkaní kluk, nebo holka?

Samozřejmě, chtěli opět křečka džungarského, ale nikde nebyl k sehnání. „Šla jsem do zverimexu a chodila od klece ke kleci. Nic se mi nelíbilo. Až jsem se nakonec zastavila u klece s potkany a mezi několika bílými byl jeden potkánek s černým flíčkem přes hlavičku. Byl moc roztomilý, díval se na mně těma roztomilýma očičkama a já neodolala. Bylo rozhodnuto,“ vzpomíná Veronika Vojáčková, která tyto hlodavce v podstatě neznala.

Pes u veterinářePŘEČTĚTE SI TAKÉ

Chřipku může mít i váš mazlíček
Chraňte svého pejska, nezapomeňte na očkování!
Psy ohrožují zákeřné osiny

„Ve zverimexu mi řekli, že je to sameček, tak jsem mu dala jméno Flíček. Nakonec se z něho vyklubala holčička, jméno jí už zůstalo. Nikdy jsem však svého kroku nelitovala,“ dodává chovatelka.

Sameček Ferda

Rodina Vojáčkova miluje zvířata. Proto Veronice dovolili už v mládí chovat různá zvířata. „Měli jsme křečky, želvičku, králíka, morče, korelu i několik pejsků. Ale žádné z nich mi neříkalo pane. Zhruba polovina z nich byla zachráněna před útulky nebo utracením,“ říká Veronika.

Dalším potkaním přírůstkem byl sameček Ferda. Je to krásný albínek s červenýma očkama, ale není čistokrevní, je křížený s fuzz potkánkem.

„Dostala jsem ho od chovatele, který se jej potřeboval zbavit, jelikož mu nevyhovovalo pohlaví. Tenkrát jsem si ho pořizovala v domnění, že Flíček bude mít kamaráda. Nakonec museli jít od sebe, když jsem zjistila, že je to páreček,“ říká chovatelka.

Přibyl Dudan a Cupito

Dnes Veronika chová čtyři potkánky – tři samečky a jednu samičku. Ty dva nové přírůstky dostala od rodiny, kde se vyskytla alergie na potkaní moč.

„Bylo mi jich líto, a tak jsem si je vzala k sobě. Oba jsou z chovatelských stanic a jmenují se Dudan a Cupito. Jen co jsem je přivezla domů, hned byli s Ferdou nejlepší kamarádi a spolu začali pobíhat po bytě,“ vzpomíná chovatelka.

 

KOČIČÍ SERIÁL

Mývalí kočkopes, který aportuje

Kráska se smaragdovýma očima

Chcete britku nebo siamku?

Mňoukající plyšový medvídek

Šelma ze skandinávských lesů

Kočku doma, či venku?

Mícu, anebo šlechtičnu?

Přítulní a upovídaní Marťánci

Malý levhart ve vašem pokoji Milá číča, co vypadá jako sova

Kromě potkanů žije v rodině Vojáčkově i několik koček, dva pejsci, fretka, králík, andulka a želvička. „Jelikož bydlíme v dvougeneračním domě, kde se všechny zvířata vzájemně nevidí, a tak nejsou žádné problémy se vzájemnou komunikaci. Ale jinak se pejsci snášejí s kočkami a kočky nepovažují menší zvířata za kořist,“ dodává chovatelka.

Opravdu chytrá zvířata

Po dvou letech života s potkánky se Veronika přesvědčila, že nejde o pouhé hloupé hlodavce, kterým stačí strava a pohodlná klec. „Nejvíc si na nich cením, že jsou to opravdu chytrá zvířátka, s kterými se člověk může nejen pomazlit, ale i pobavit. Dočetla jsem se dokonce, že se s potkánky dělají i terapie. A věřím tomu. Když jsem smutná, jsou ke mně milejší a přítulnější. Když má dobrou náladu, hned se chtějí hrát a skotačit. A když jsem nemocná, zalezou někde hluboko do klece a trpělivě čekají, až mi bude líp,“ dodává chovatelka.

Veronika by doporučila chov těchto potkánků jak dětem, tak i dospělým, kteří jsou schopni si na ně udělat čas více než půl hodinu denně a dokáží jim věnovat trochu lásky, péče a třeba je i něco naučit. „Osobně bych si přála jim více rozumět. Kdyby mohli nějak mluvit, nebo naznačit co by si přáli, bylo by to skvělé,“ dodává Veronika.

Zajímavosti o potkanech

 • Laboratorní potkan je z mnoha hledisek ideální domácí mazlíček, Je to tvor inteligentní, srovnatelný se psem nebo koněm.
 • Potkan je ideálním kompromisem mezi zábavou a nenáročnosti chovu. Rozeznává lidi, vítá členy rodiny, naučí se přiběhnout na jméno nebo zvukový signál a lze se s ním mazlit stejně jako s kočkou nebo psem.
 • Klidně usne na klíně, na rameni a pokud je třeba, snadno nenápadně zmizí v rukávu nebo ledvince.
 • Když se ho je potřeba na chvíli zbavit, místo najde v kleci a máte jistotu, že v bytě nic nezničí.
 • Jsou jedinci,kteří poslouchají dobře, ale jsou mezi nimi i takoví, kterým se to prostě nechce. Pokud máte štěstí na poslušného a hravého jedince, můžete ho naučit různým veselým kouskům.
 • Každý potkan se však velice brzy naučí přiběhnout na určitý zvuk – mlasknutí, tlesknutí, hvízdnutí nebo zavolání jména. A to tak, že těsně před každým podáváním potravy a zejména nějaké neodolatelné pochoutky vyloudíte onen zvuk. Bez odměny potkana nikdy nepřivolávejte.
 • Při pozorování jeho aktivit se nikdo nenudí.
 • Potkani z 99% nekoušou, když se jim něco nelíbí, maximálně zapiští.
 • Jeho jedinou nevýhodou je krátký život. Zpravidla se dožívá pouhých dvou let. Hlavním důvodem je dědičná náchylnost k různým onemocněním, zejména k rakovině, záměrně vypěstovaná u předků těchto našich domácích potkanů v laboratořích.
 • Pokud si chcete potkana pořídit, nejlepší je obrátit se na chovatele – nadšence a ne na množitele.
 • Koupit si zvíře ve zverimexu jde také, ale zkušení chovatelé to nedoporučují. Zvířata z obchodu bývají neochočená, stresovaná, mívají parazity a nevíte nic o jejich původu.
 • Samečci bývají klidnější, přítulnější, línější, ale o něco víc zapáchají. Samičky jsou čistotnější, ale živější, čilejší a pohyblivější, občas až hyperaktivní.
 • Potkánci se nejlépe cítí ve skupině stejného pohlaví – alespoň dva samečci nebo dvě samičky.

mw

Přečtěte si také


Diskuse: Potkánci, jak jim jen odolat

Potkánek

22.9.2012   |   17:53   |   od: Vanesa
Ahoj, přemýšlím, že si pořídím potkánka. Jenže nevím, jestli si na mě zvykne, když bude ve sklepě ve škole, protože na internátu být nesmí. Prosím, poraďte.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 22. 9. 2012 17:53
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci