Pět rad, jak pomoci zvířatům z útulku
21.10.2014 00:30 | ZvířataAktivisté nadace rady rozdělili podle časové náročnosti, každý má možnost se zapojit podle svých možností. Zde jsou od nejnáročnější až po nejjednodušší:
1. Adopce zvířete
Do časově nejnáročnější podpory jednoznačně patří osvojení si zvířete z útulku. Je to práce na plný úvazek na několik let. Zvířata z útulku mohou mít šrámy na duši, a proto je jejich resocializace a výchova pořádnou výzvou.
Odměnou bude nekonečná oddanost a láska, kterou vám zvíře za péči věnuje. Adopce či osvojení zvířete do správné a milující rodiny je důležitou pomocí, a především cílem všech útulků. Získání nového domova, je největší odměnou pro každého pejska i kočičku, ale i pro ošetřovatele.
Jestli víte, že se psem nebo kočkou chcete prožívat radostné chvíle a neplánujete absolvování výstav, je zvířátko z útulku tou nejlepší volbou.
Doporučení:
Chcete-li si pořídít čtyřnohého přítele, neobracejte se na inzeráty, které nabízejí „čistokrevné“ zvíře bez PP za nízké ceny. Obvykle se o žádné skutečně čistokrevné zvíře nejedná a můžete tak nevědomky podpořit některou z nelegálních „množíren“.
2. Venčení psů
Velkou výpomocí je venčení psů z útulků. Péče o zvířata v nich je náročná a při pravidelné údržbě kotců je velmi obtížné, aby si správce útulku do každodenního programu zařadil i procházku se psy.
MŮŽE VÁS ZAJÍMATInteligentní krasavec pro život v rodině |
V okolí útulku si můžete naplánovat vycházkovou trasu a spojit příjemné s užitečným. Pejsci ocení vycházky celoročně za každého počasí. Před výjezdem do útulku si u ošetřovatelů ověřte, zda jsou volní pejsci k procházkám a nezapomeňte doma průkaz totožnosti, který se ve většině případů předkládá při předání pejska.
Nějaký čas vám venčení zabere, ale u srdce vás může hřát, že jste udělali dobrý skutek nejen pro pejsky, ale i pro svou kondici.
3. Materiální výpomoc
Každý z nás si jednou za čas udělá doma pořádek a rozhodne se vyhodit starou deku, polštář, povlečení, ručníky nebo trička. Neházejte je rovnou do kontejneru. Zavolejte do nejbližšího útulku, zda takové vybavení potřebují a zda jim ho máte odvézt, nebo si ho vyzvednou, aby se pejsci v chladnějších dnech měli do čeho zachumlat.
Co všechno můžete přinášet:
- pamlsky – velké kosti, žvýkací tyčinky, vitamíny
- hračky jak pro pejsky, tak pro kočičky
- pelíšky, misky, kočičí WC, škrabadla, vodítka, obojky
- čisté staré deky, prostěradla, ručníky, přehozy, bavlněná trička
- savé podložky – pod zvířátka po operacích
- vatové tampónky a tyčinky, hygienické ubrousky, sterilní gázy
- čisticí prostředky a desinfekce, po domluvě kyblíky, lopatky, smetáčky…
- krmivo – granule a konzervy pro pejsky a kočičky (dospělé, seniory, štěňata a koťata)
4. Finanční pomoc
Schopnost pomáhat zvířatům v tísni je závislá na množství finančních prostředků získaných darem od sponzorů a dárců. Náklady na provoz útulku – misky, pelíšky, čisticí prostředky, výdaje za energie a mnoho dalších jsou ve většině případů hrazeny z peněz od sponzorů a dárců.
Díky kampani „Pomozte naplnit misky v útulcích“ se tak útulkům snižují náklady na krmivo. Chcete-li se zapojit k dárcům tímto způsobem, vyhledejte si ve vašem okolí útulek, do kterého si můžete zajít zkontrolovat, jak je s financemi nakládáno.
Za zaslané peníze se nejčastěji pořizují věci, které jsou akutní. Rozhodnete-li se k pravidelnému zasílání částek, např. stokoruny, věřte, že vám ošetřovatelé i zvířátka budou nesmírně vděčná za pravidelnou podporu.
5. Pomozte naplnit misky v útulcích
Letos běží již 6. ročník úspěšné kampaně „Pomozte naplnit misky v útulcích“. Podpora této kampaně patří mezi ty nejjednodušší a časově nejméně náročné.
Nakupovat chodíme alespoň jednou až dvakrát týdně každý. Pokud máme doma pejska, nebo kočičku, kupujeme jim krmivo pravidelně, a proto pro nikoho z nás nebude tato forma podpory znamenat žádnou časovou zátěž.
Spotřebitelé, kterým není lhostejný osud opuštěných zvířat, se mohou zapojit do 2. listopadu 2014 nákupem jakýchkoliv výrobků značek Pedigree® a Whiskas®.
Po skončení kampaně Společnost Mars Czech s.r.o. a Nadace na základě množství prodaných výrobků přerozdělí vybraným útulkům krmivo, které pro jejich provozovatele znamená výraznou finanční úlevu. Ušetřené prostředky útulek může využít na výstavbu kotců nebo jinou modernizaci.
Podle údajů Nadace na ochranu zvířat bylo v Česku na konci letošního května registrováno 150 útulků. A do projektu „Pomozte naplnit misky v útulcích“ se v roce 2013 zapojilo 42 útulků, v nichž bylo umístěno 1706 psů a 1005 koček, což představovalo 87 procent celkové kapacity.
zpt, ŽenyproŽeny.cz
Přečtěte si také |
---|