Chybami při krmení psím miláčkům ubližujeme

25.7.2014 00:00   |   Zvířata
Více než polovina domácností v České republice chová psa nebo kočku, na čtyři a půl miliónu domácností připadají dva milióny mazlíčků. Stinnou stránkou je, a potvrzují to i veterináři, mnoho chovatelů svého kamaráda, hlavně psa, neumí nakrmit.

krmení

Správné krmení je přitom pro psa důležité nejen z hlediska výživy, ale i výchovy. Často se vědomky i nevědomky dopouštíme při krmení našich čtyřnohých miláčku chyb, které mohou vést nejen k špatnému zažívání pejska, ale i k výchovným problémům.

Jde o chyby, které lze snadno odstranit, přinášíme vám proto ty nejčastější prohřešky, kterých se pejskaři dopouštějí při podávání potravy svým miláčkům.

Smutné psí oči

Pes umí dělat velmi smutné oči, když chce dostat aspoň kousek jídla z našeho talíře. Ale krmit psa jídlem od stolu je naprosto nevhodné, protože ho tím nejen rozmazlujeme a říkáme mu, že má stejné postavení jako my, ale učíme ho i loudit.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když pes loudí, nechce pamlsek!
I pejsek trpí potravinovou alergií
Naši věrní kamarádi trpí ve vedru jako my

Tento zvyk je pak zvlášť nepříjemný, když pes loudí u cizích lidí např. v restauraci. Navíc časté přilepšování stravy vařeným jídlem může mít za následek odmítání klasických granulí.

Je třeba také připomenout, že lidská strava se absolutně nehodí pro psy. Větší množství soli a koření, které obsahuje lidské jídlo, přetěžuje ledviny a způsobuje žaludeční potíže.

Z hlediska výchovy pak není vhodné dávat psovi krmivo před tím, než se sami najíte. Je důležité ho učit podřízenému postavení ve „smečce.“

Nepravidelnost

„Pes by měl dostávat jídlo každý den ve stejnou dobu a ve stejném množství. Pokud si misku nesní, odeberte mu ji a dejte až v době, kdy je zvyklý na další krmení, např. večer,“ připomíná Martin Pučálka z Krmiva-pucalka.cz, dlouholetý výrobce a prodejce psího krmiva.

„Taková důslednost se vám vyplatí, protože pejsek se na jídlo bude těšit a okamžitě ho spořádá. Dospělého psa je dobré krmit dvakrát denně hlavně větší plemena, která jsou náchylná k torzi žaludku, “ dodává Martin Pučálka.

Naprosto nevhodné a nevýchovné je, pokud pejsek granule nesní a ohrnuje nad nimi čumák, mu dávat alternativy v podobě vařeného masa nebo konzervy.

Překrmování

Není hezký pohled na funící chlupatou kouli, která už dávno zapomněla běhat, ale krmení potřebuje za tři. „Ale on vypadá stále hladově a všechno sní, tak proč mu nedopřát?“ To je častý argument majitelů překrmených psů.

Ano, pejsci spořádají cokoliv v jakémkoliv množství, pokud jim to chutná. Je proto důležité jim dávat opravdu jen odpovídající množství i v případě, že bude chodit hodinu po jídle smutně vylizovat misku.

Každé psí plemeno má svojí váhu a podle té vždy množství odměřte na základě tabulek na obalu krmiva. Při dávkování je vždy nutné přehlédnout individuálně k danému psovi. Vždy je lepší krmit míň.

Na každém balení seriózního výrobce krmení je krmná dávka uvedena. Například pro dospělého psa malého plemene (do 10 kg) je u krmiva Artemis Fresh Mix doporučená denní krmná dávka:

Váha v kg

gramů za den

1

30

2

45

4

90

6

120

8

150

10

150

Pozor dejte i na pamlsky, nikdy psovi nedávejte více než je povolená denní dávka. Překrmený pes má sklony k obezitě a ztrátě pohybu a s tím přichází i časté zdravotní komplikace.

Vařená strava

Říkáte si, že přeci není nad domácí stravu a chcete svému pejskovi dopřát, tak mu každý den vaříte maso, rýži nebo zeleninu. Není to jen neekonomické, ale i trochu zbytečné, protože kvalitní granule obsahují přesný počet vyvážených vitamínů a minerálů, které pes potřebuje.

Navíc granulovaná strava je prospěšná i pro psí chrup. Pokud již psovi chcete přilepšit například kostí, tak mu nedávejte nikdy vařené, ale syrové. Vařené kosti mohou snadno uvíznout v tlamě nebo žaludku. Naprosto nevhodné jsou kuřecí kosti. Ideální jsou masité kosti z hovězího.

Krmení před procházkou

„Tak jako lidé po jídle odpočívají, měli by odpočívat i psi, aby se veškeré živiny z jídla dobře uložily. Pes by měl odpočívat nejen před jídlem, ale klid by měl mít i před krmením. Naučte ho vždy jíst, půl hodiny před nebo půl hodiny po procházce.“ radí Martin Pučálka.

zt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Chybami při krmení psím miláčkům ubližujeme

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci