Toužíte po kočce? Trochu se na nového domácího připravte!

24.8.2018 00:00   |   Zvířata
Rozhodli jste se pořídit si domů kočku? Pak se připravte na velkou změnu. Tou největší bude, že se stanete nájemníkem v obydlí vaší micky... Kočičí šelma dokáže váš život obohatit, ale očekává, že na oplátku dostane tu nejlepší péči.

kočka

První krok, kterým bychom měli začít, je pořídit výbavičku než si domů koťátko přineseme. Stáří koťátka by mělo být alespoň 3 měsíce, do té doby by mělo být se svou kočičí maminkou.

V případě, že plánujete chovat kočku výhradně doma, musíte pořídit kočičí záchod a stelivo, stravu, škrabadlo na obrušování drápků, pelíšek a hračky.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Krmíte svou kočku správně?
I kočky mohou účinkovat v divadle
Kočkám psí granule nedávejte, nestačí jim!

Kromě vybavení je dobré zajistit prostředí, ve kterém se bude kočka pohybovat, například v paneláku opatřit okna sítěmi, které zabrání vypadnutí  z okna. Nebo odstranit z dosahu věci, které by mohly jí ublížit, jako jsou jedovaté rostliny nebo vratké vybavení či předměty.

Pokud chcete chovat kočku i venku, musíte počítat s tím, že ze začátku bude nějaký čas trávit s námi doma, a poté správně načasovat její vypuštění ven. Než poprvé pustíte kočku z domu, měli bychom jí pár týdnů před tím naučit na volně přístupné místo, kde bude mít k dispozici krmivo.

Ze začátku vypusťte kočku před pravidelným krmením, hlad ji přinutí vrátit se zpět domů. Postupně můžete intervaly prodlužovat.

Jak s výživou?

Kočka je  masožravec a neobejde se bez bílkovin živočišného původu. Dobře metabolizuje tuky, vyžaduje minimum sacharidů a vůbec nepotřebuje zeleninu nebo ovoce.

Samozřejmě je rozdíl mezi kočkou chovanou výhradně doma a kočkou, která má přístup ven. „Venkovní“ kočka si obohacuje jídelníček masem z ulovených drobných hlodavců. Složení potravy kočky žijící doma máte plně ve své kompetenci.

Základem jsou hotová krmiva, ať už ve formě granulí, tak mokrá, tedy konzervy a kapsičky. Pokud zvolíte kvalitní krmivo, máte jistotu, že vaše kočka dostane přesně to, co potřebuje. Vždy vybíráme krmivo dle věku a specifických potřeb kočky.

Přesvědčení, že kočka potřebuje také maso v přírodní podobě, vede často k podávání syrového masa. Pak je ale nutné dbát na to, aby bylo zdravotně nezávadné a z prověřeného zdroje. V dnešní době máme velký výběr kvalitních granulí pro koťata, dospělé kočky i kočky v pokročilejším věku, tedy granule seniorské.

Dále jsou k dispozici granule pro kastrované kočky, pro kočky s dlouhou srstí nebo žijící výhradně doma. Je na vás a hlavně na vaší kočce, jakou příchuť a druh granulí si kočka vybere, výběr je opravdu veliký.

Které potraviny kočkám škodí?

Kočce škodí jednostranná strava. Výlučné krmení masem či masnými produkty může způsobit zdravotní komplikace. U zvířat krmených syrovým, ale i vařeným masem musíte dbát na vyváženost krmné dávky a zastoupení všech důležitých složek, které kočka potřebuje.

Nedoporučuje se podávat lidskou stravu - tedy sladké, slané, kořeněné nebo mastné. Přestože jim naše jídlo většinou chutná, riskujete tím možné zdravotní problémy především trávení nebo i potíže oběhového systému, díky nevyváženému poměru iontů.

Kastrovat či nekastrovat?

Nejde-li o zvíře do chovu, ale pouze o mazlíčka, je lepší přistoupit ke kastraci. Tou se vyřeší problémy spojené s dospíváním, jako je změna chování a nehygienické projevy nejen kocourů (značkování).

CHOVÁME KOČKU – seriál

Mývalí kočkopes, který aportuje

Kráska se smaragdovýma očima

Chcete britku nebo siamku?

Mňoukající plyšový medvídek

Šelma ze skandinávských lesů

Kočku doma, či venku?

Mícu, anebo šlechtičnu?

Přítulní a upovídaní Marťánci

Malý levhart ve vašem pokoji Milá číča, co vypadá jako sova

Kočka pohlavně dospívá zhruba v šesti měsících, v té době dochází k první říji (mrouskání) a může dojít i k nakrytí. Pro zdraví kočky není rozhodující, zda někdy v životě měla koťata.

Potřebuje nás k čistotě?

V případě uší a zubů kočka péči chovatele potřebuje. Uši se doporučují čistit preventivně dvakrát ročně, bavíme-li se o zdravé kočce. Důležitá je především prevence a také pravidelná kontrola ucha veterinářem, který včas dokáže odhalit začínající zánět ucha nebo případný svrab.

Co se týče péče o zuby, je vhodné kontrolovat zejména u starších koček, zda se nerozvíjí zánět dásní. Nejčastější příčinou je zubní kámen, který se postupně rozšíří až k zubnímu lůžku. Zubní kámen odstraní veterinář.

Na vzniku zubního kamene se nejvíce podílí vyšší příjem syrové stravy a konzerv, kdy kočka není nucena stravu kousat a tím si mechanicky obrušovat zubní kámen. Předkládáním granulovaného krmiva dochází již při samotném krmení k mechanickému čištění zubů a tím předcházení vzniku zubního kamene.

V současné době existují rovněž zubní kartáčky a enzymatické pasty s různými příchutěmi k čištění kočičích zubů. Pokud ovšem chcete kočce zuby čistit, je dobré ji zvykat na kartáček již od koťátka.

Jak předcházet onemocněním?

Zdravotní péče by měla být založena na odpovídající péči a prevenci  a adekvátní veterinární péči ze strany odborníka.

Už od narození prochází kočka vakcinací. S tou je možné začít již v 8. týdnu věku. Druh očkování se opakuje asi ve 12. týdnu a následně jedenkrát za rok. Na trhu je velké množství vakcín a záleží jen na vás proti jakým onemocněním necháte svoji kočku očkovat.

Součástí péče je také běžné sledování zdravotního stavu:

  • Uši mají být světle růžové, bez nečistot a vyšší koncentrace mazu uvnitř
  • Oči by neměly slzet, měly by být bez výtoku a větších ospalků
  • Nos má být čistý, bez příznaků rýmy, neslyšné dýchání
  • Dásně a jazyk mají být růžové
  • Srst lesklá bez parazitů a holých nebo zarudlých míst či strupů.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Toužíte po kočce? Trochu se na nového domácího připravte!

Konzervy pro kočku

25.4.2020   |   09:13   |   od: Marcela
Jestli máte v plánu své kočce pořádně dopřát, tak mohu doporučit konzervy Brit Fish Dreams. Moje kočka je opravdu zbožňuje, a jiné vůbec nechce.

Konzervy pro kočku

24.4.2020   |   08:40   |   od: Ivana
Žere vaše kočka konzervy? já jsem jich vyzkoušela už více druhů, ale většinou si vzala jen trochu, a zbytek mi tam nechala.
Zobrazeny poslední 2 příspěvky, celkový počet 2 příspěvky.
poslední příspěvek: 25. 4. 2020 9:13
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci