Prodlužte vašemu psovi život i o několik let!

25.4.2018 00:00   |   Zvířata
Nemoci spojené se špatným jídelníčkem a nedostatkem pohybu nejsou problémem pouze lidí. Nadváha trápí také naše čtyřnohé přátele. Z průzkumů vyplývá, že jí trpí čtyři psi z deseti. Přitom pokud je váš domácí miláček ve správné kondici, může s námi žít až o dva roky déle.

obezita psů

Obezita u psů má stejnou příčinu jako u lidí – příjem energie je vyšší než její výdej. Druhým hlavním faktorem je stejně jako u lidí nedostatek pohybu. Další příčiny obezity u psů jsou spojeny se stárnutím, s kastrací nebo také se zdravotními problémy, které je omezují v pohybu.

Psi si ale obsah misky nevybírají a jsou zcela odkázáni na svého majitele, který je za jejich zdraví zodpovědný. Určující pro zdravý životní styl psa je důslednost majitele.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Šest největších mýtů v krmení psů
Bylinky jsou výborné i pro psí zažívání
Víte, kdo a jak vyrábí výživu pro psa?

„Každý majitel by měl svému psovi poskytnout v krmivu veškeré základní i doplňkové živiny. Bez nich pes zdravotně strádá a nedostává se mu dostatečné fyzické a mentální pohody,“ říká MVDr. Petra Miklišová, specialistka na výživu psů ve společnosti Purina.

Pravidelnost je stěžejní

Abyste dopřáli svému mazlíčkovi zdravý a spokojený život, dbejte na vyváženou stravu. Kvalitní krmení by mělo obsahovat správný poměr výživných látek, především bílkovin, tuků, sacharidů, minerálů a vitamínů. Důležitá je také pravidelnost.

„Dospělí psi by měli krmivo dostávat maximálně 2x denně. Pokud je pes zvyklý na pravidelnost, jeho metabolismus se zrychluje a následně se snižuje riziko získání nadváhy,“ doplňuje MVDr. Petra Miklišová.

Plemena se sklony k nadváze Tipy, jak rozpoznat psí obezitu
Labrador Špatné rozpoznání pasu
Zlatý retrívr Nelze snadno nahmatat žebra
Bígl Nechuť k hraní
Jezevčík Ploužící se chůze
Mops Zvýšená spavost a únava

Obezitu mohou způsobovat také nevhodné pamlsky. Především u menších plemen je nutné sledovat energetický výdej zvířete a tomu přizpůsobovat příjem. A rozhodně nepodceňujte pitný režim. Pes by měl mít neustále k dispozici misku s čerstvou vodou.¨

Nezapomínejte na pohyb

Krmení a pravidelný pohyb spolu úzce souvisí. Proto byste neměli zapomínat, že stejně jako lidé, tak i psi musí potravu trávit. Proto fyzická aktivita není vhodná ihned poté, co váš pes vymete misku. Na krátkou procházku byste měli jít hned ráno před odchodem do práce.

„Po ranním vyvenčení naplňte psovi misku částí denní doporučené dávky krmiva. Nebude z vašeho odchodu tak smutný a zároveň bude mít čas na to, aby krmivo strávil a načerpal energii. Večer můžete vyrazit na delší procházku a po ní přichází na řadu druhá větší dávka krmiva,“ radí MVDr. Miklišová.

Samozřejmě neexistuje standardizovaný manuál, který by vám řekl, kolik potřebuje pes pohybu. Vzhledem k tomu, že existují stovky různě velkých plemen, požadavky na energetický příjem i výdej se značně liší.

Menším psům, mezi které patří například čivava nebo jorkšír, stačí jedna krátká procházka denně, naopak na dostatek pohybu například pro chrty a velké lovecké psy si musíte najít výrazně více času.

Psí sporty

Jako skvělá alternativa může posloužit canicross, což je oficiální sportovní disciplína, ve které pes táhne běžce. Podobně jako jiné sporty se dá canicross provozovat i v „hobby“ verzi, což znamená, že jde spíše o výklus se psem, při kterém si sami stanovíte rychlost běhu.

Na canicross není zapotřebí žádné drahé vybavení, pro začátek vám postačí jen postroj a vodítko s amortizérem. Pokud je váš pes už starší a má problémy s klouby, běh a tím pádem i dostatečný výdej energie se dá nahradit plaváním.

Běh a plavání ale nejsou jediné pohybové aktivity, které můžete se svými čtyřnohými přáteli provozovat. Velmi známé a v poslední době rozšířené je agility, což je sport, který je často přirovnáván ke koňskému parkuru.

Nejvhodnější plemena k agility jsou border kolie, pudlové, sheltie, papilonové nebo belgičtí ovčáci. Agility je pro psy jedna z nejpřirozenějších aktivit – pes spolupracuje se svým pánem při překonávání překážek v honbě za kořistí, kterou je pamlsek či hračka a pochvala na konci každého parkuru.

Je to sport, který prospívá fyzické kondici psa i psovoda a velmi dobře upevňuje vztahy mezi psem a pánem. Se psem můžete také jezdit na kole, ovšem mějte na paměti limity vašeho plemene. Zároveň nemějte vašeho pejska na obojku, postroj je pro něj výrazně příjemnější.

 

Pokud váš pes miluje aportování, pořiďte mu frisbee. S létajícím talířem vašeho psa rychle, zdravě a zábavnou formou unavíte a zajistíte mu tak dostatečný energetický výdej. U všech fyzicky namáhavých aktivit nezapomínejte mít u sebe láhev s vodou.

Ať už se nakonec rozhodnete pro canicross, frisbee, kolo nebo například obyčejné aportování s tenisákem nebo suchou větví, váš pes vám bude velmi vděčný a zároveň každým z těchto pohybů zlepšujete kondici, a tím pádem i zdraví, nejen jemu, ale i sobě.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

 Diskuse: Prodlužte vašemu psovi život i o několik let!

ČÍST VŠE / REAGOVAT

LÁZNĚ MŠENÉ ZVOU
DO DĚTSKÉHO POKOJÍČKU

Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci