Chtějte vědět, kdo a jak vyrábí výživu pro vašeho psa

11.4.2017 00:00   |   Zvířata
Také nevíte, co zvolit z nepřeberné nabídky petshopů, supermarketů nebo online-obchodů se zvířecí výživou? Podle čeho poznat, co je pro našeho čtyřnohého miláčka to nejlepší?

krmivo psi

Ve snaze dát mu to nejkvalitnější krmivo, nezřídka sáhnete po takovém, které má v podtitulu název superprémiové nebo prémiové a doufáte, že zvíře tak dostává to nejlepší. Bohužel tyto názvy jsou ve většině případů pouze marketingovým tahem, protože složení mohou mít naprosto stejné.

Dnes neexistuje kvalitativní rozdělení krmiv. A tak se můžete setkat s dlouhou řadou různých přívlastků - prémiové, superprémiové, ultraprémiové, naturální, organické, nebo biologicky vhodné.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Když pes loudí, nechce pamlsek!
Chybami při krmení miláčkům ubližujeme
Jaké pamlsky pejskům? Čokoládu schovejte!

„Z pohledu aktuální legislativy žádná kritéria pro zařazení krmiv do těchto "kvalitativních" kategoriích nejsou,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka. O kvalitě krmiva musí proto vždy rozhodnout složení. To je to jediné, co může říct, jestli je krmivo kvalitní.

„Jedna nejmenovaná známá značka má dokonce takové složení, že by spíše odpovídalo krmivu ekonomickému (tedy tomu nejlevnějšímu, které seženete v běžných obchodech) a přitom na obalu má napsáno superprémiové krmivo,“ dodává Pučálka.

Kde se krmivo "vaří"

Dříve se dělila krmiva pouze na marketová a pak prémiová. Později přišla superprémiová krmiva a přibývaly další názvy - naturální, ultraprémiové atd. Těchto „superlativ“, která mají nalákat koncové spotřebitele, je dnes skutečně mnoho.

„Kvalitní granule nebo konzervy by neměly obsahovat obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla nebo soli, které nejsou dobré pro trávení a patří mezi nejčastější alergeny. Důležitým faktorem je sledovat obsah masa, protože pes je masožravec a potřebuje dostatek živočišných bílkovin,“ dodává Pučálka.

Důležitá je i kvalita vstupních surovin. Pokud bude mít krmivo odpovídajícího složení, neznamená to ještě, že bude dobře fungovat. Za to pak mohou méně kvalitní suroviny. Tyto informace na obalech většinou nenajdete, takže je důležité se "pídit" po informacích jinou cestou např. na internetu.

Podstatným faktorem v této souvislosti je renomé výrobce a továrna, kde se krmivo vyrábí. Někteří výrobci na vyžádání poskytnou informace o původu surovin, nebo jejich kvalitě. Je ale nutné stále hledat.

Vyzkoušejte holistické receptury

Z marketingových superlativ se malinko vymyká jedna skupina krmiv, která si říkají holistická. Ta by měla mít pozitivní vliv na zdravotní stav psa a jeho celkovou vitalitu. Neměla by obsahovat suroviny nevhodné pro výživu.

Krmivo je většinou vyrobeno z kvalitních surovin dle holistických receptur, které obsahují bylinky na zdravé zažívání psů.

Holistické granule mají také vysoký obsah masa, minerálů a nenasycených mastných kyselin. Holistická krmiva vycházejí z predikce, že prevence je lepší než péče, a proto obsahují suroviny, které mají mít kladný vliv na celý organismus psa.

Holistický znamená v doslovném překladu celostní. Holistická krmiva nabízí psům celek, který obsahuje kromě základních živin i látky, které mají ve výživě psa své poslání, ale do kategorie základních živin nespadají, ale díky kterým je krmení biologicky plnohodnotné.

tzo, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Chtějte vědět, kdo a jak vyrábí výživu pro vašeho psa

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci