Erika: S mateřstvím chce počkat, zveřejnění svého příběhu nelituje

23.11.2016 00:00   |   Společnost
Erika Luzsicza je úspěšnou podnikatelkou, zatím dává přednost práci ve vedení firmy před mateřstvím. Ve velmi otevřeném interview s námi hovořila o tom, jaké je to být ženou na vysoké pozici a jak s ní pak jednají muži i jaké výhody má převážně ženský pracovní kolektiv. Zmínila rovněž reakce, s nimiž se setkala po zveřejnění svého příběhu i rozhodnutí zamrazit vajíčka a s mateřstvím počkat.

zamrazena vajicka

• Jste úspěšnou manažerkou distribuční firmy, která působí v několika zemích. Co vás k televiznímu světu přitahuje?

"K tomuto oboru jsem se dostala spíše náhodou, nakonec jsem ale u něj zůstala. Je to totiž neustále se měnící svět, kde se člověk ani chvíli nenudí.

Televizní diváci jsou stále náročnější, už jim nestačí univerzální program, chtějí také čistě sportovní, filmové nebo dokumentární kanály, A moje firma navíc působí v několika zemích, v každé přitom upřednostňují něco jiného.

V televizním světě se zkrátka pořád něco děje. Stále se učím nové věci a řeším nové výzvy."

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Po jakém muži vlastně ženy touží
Češi se do manželství nehrnou, ale rozvádět se nebojí
Pečujete o vztah, nebo se necháváte opečovávat?

• Hraje kariéra důležitou roli ve vašem životě?

"Postup na pracovním žebříčku pro mě nikdy nebyl důležitý, spíše přišel tak nějak přirozeně, protože do každého zaměstnání jsem se vždy snažila dávat maximum a zaměstnavatel to uměl ocenit. Teď vedu vlastní firmu, věnuji jí hodně času, ale to je myslím případ jakéhokoliv podnikatele.

Já mám to štěstí, že mě práce baví i proto, že se mi podařilo vybudovat skvělý pracovní tým. Myslím, že je hodně důležité mít nadšení pro to, co člověk v životě dělá, ať už je to cokoliv. V mém případě je to moje práce, ale to neznamená, že jdu tvrdě po kariérním postupu."

• Jaká jste šéfka? Preferujete cukr a bič, nebo spíše uvolněnou přátelskou atmosféru?

"Je to něco mezi tím. Hledám způsoby, jak s lidmi vycházet co nejlépe, své podřízené se snažím vést k osobnímu i profesnímu růstu."

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

I Facebook vás může připravit o zaměstnání
Užitečné tipy před nástupem do nového místa
Nechte si poradit, jak najít dobrou práci

"Moje zkušenost je taková, že v přátelské atmosféře se všem pracuje lépe. A to se pak projeví i na plnění cílů firmy.

Náš kolektiv je převážně ženský. Pokud ale komunikace a spolupráce s druhou stranou dlouhodobě nefunguje, umím to vyřešit i rázně."

• Říkáte, že pracujete převážně v ženském kolektivu. Popsala byste nám odlišnosti takového prostředí od „smíšeného“ pracovního týmu?

"Rozdíly určitě jsou. Ženy mají podle mých zkušeností větší schopnost naslouchání. Při rozhodování také více dají na intuici – i když se takové řešení mnohdy nezdá na první pohled logické, často zafunguje nejlépe."

kopretinaKVĚTINOVÝ
HOROSKOP

"A když je pracovní kolektiv takzvaně smíšený, ženy se tomu snaží přizpůsobit, takže intuici a emoce raději potlačují. Muži se naopak ženskému způsobu myšlení tolik nepřizpůsobují."

• Jsou ženy dobré manažerky? Mají mladé dívky vůbec ambice dosáhnout na vysoké pozice ve firmě?

"Myslím, že doba, kdy ženy nebyly vnímány jako vhodné pro vedoucí pozice, je již pryč. Avšak v dívkách stále přetrvávají obavy z toho, že nedokáží dobře naplnit obě role – pracovní i osobní. Mnoho mladých žen, s nimiž se pracovně setkávám, má o skloubení kariéry s rodinným životem zkreslené představy."

PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Barvy nemluví a přece jsou slyšet
Pro všední dny: Jak si udržet krásu
Třetí život máme všichni. A kdy?
Versailles má unikátní muzeum vůní

"Domnívám se, že by bylo užitečné, kdyby se úspěšné ženy občas prezentovaly například vystoupením ve středních a vysokých školách, aby tak ukázaly, že lze vést firmu a přitom být skvělou manželkou i matkou."

• Setkala jste se někdy s tím, že se k vám obchodní partneři chovali jinak kvůli tomu, že jste atraktivní žena?

"Srovnání přímo nemám, protože jsem nikdy nebyla v pozici muže. Ale nezažila jsem, že bych byla nějak zvýhodňovaná kvůli tomu, že jsem žena. Ani sama si nedokáži představit, že při obchodním jednání zohledňuji pohlaví obchodního partnera. I když někdy se intuicí řídím."

Může vás zajímat
JAK BÝT KRÁSNÁ PODLE MĚSÍCE

"Atraktivní vzhled může jistě pomoci v oborech jako je třeba herectví či modeling, ale já dělám obchod. Tím však neříkám, že by mi muži jako ženě neotevřeli dveře nebo nepomohli do kabátu – to ovšem považuji za přirozenou zdvořilost."

• S mateřstvím chcete ještě počkat, nechala jste si zamrazit vajíčka. Proč jste se rozhodla svůj osobní příběh zveřejnit?

"Protože se ve společnosti o této možnosti málo mluví a některé ženy o ní třeba ani nevědí. Přitom to v některých případech může být jediný způsob, jak mít dítě.

Chtěla jsem se podělit o svou zkušenost a tím třeba inspirovat ženy, které se na mateřství zatím necítí, ale zároveň se obávají budoucí neplodnosti."

• S jakými jste se pak setkala reakcemi?

"Podpůrné zprávy mi přišly pouze dvě. A překvapivě byly od mužů – oba prožívali nesnáze s početím se svými partnerkami a mrzelo je, že se o této možnosti nedozvěděli dříve."

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Chcete zdravé miminko? Myslete na jídelníček!
Když odkládáte těhotenství, více si hlídejte zdraví
100 křestních jmen s výkladem

"Dostala jsem však obrovské množství negativních emailů a sms, ve kterých mě úplně cizí lidé odsuzovali a někdy i uráželi. Zveřejnění svého příběhu ale rozhodně nelituji."

• Váš ideální protějšek a otec vašich dětí by měl vypadat jak?

"Nemám žádnou konkrétní představu o vzhledu – že by to měl být třeba vysoký blonďák. Záleží mi spíše na vlastnostech, protože výběr partnera je přece jen jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v životě.

Měl by to tedy být rozumný, inteligentní a schopný člověk s podobným emocionálním a mentálním naladěním jako já."

Umíte si představit, že se své pozice ve firmě vzdáte a stanete se na pár let ženou v domácnosti?

"Neumím si představit, že budu od své firmy odříznutá úplně. Rozhodně si ale přeji mít dítě a jsem připravená mu věnovat veškerý čas a péči.

Už jsem několikrát zažila, že jsem svou energii musela věnovat něčemu jinému než práci, ať už ze zdravotních nebo rodinných důvodů. A nikdy jsem žádné abstinenční příznaky nepozorovala."

• Máte nějaké sny, které nesouvisejí s prací ani rodinou a které si chcete jednou splnit?

"Mám jeden dlouhodobý cíl – tím je dobročinný projekt pro seniory. Ráda bych jim pomohla k naplnění jejich života v období, kdy skončí ve svém zaměstnání. Někteří se pak totiž cítí vyčlenění ze společnosti. Přitom je tolik způsobů, jak mohou tuto životní etapu vhodně využít. To je tedy můj sen, na který ale ještě potřebuji hodně času i financí.

A pokud jde o sny, jaké bych si chtěla splnit v čistě osobním životě, tak to mi opravdu stačí rodina, klid a zázemí."

• Jak vlastně vypadá váš standardní pracovní den?

"Můj běžný den začíná sportem, kdy se tři čtvrtě hodiny věnuji pohybu. Dalších deset minut se věnuji své mysli, tedy krátké meditaci, kdy si utřídím, za co všechno jsem v životě vděčná a na co se budu soustředit v daný den."

TAJEMSTVÍ KAMENŮ

Pro zdraví i štěstí
Moc křišťálu
Jak působí na čakry
Suiseki – střežený poklad
Posvátné megality

"Jestliže pracuji v Praze, tak v kanceláři a na schůzkách jsem přibližně do sedmé hodiny večerní. Průměrně dva dny v týdnu trávím na cestách – to vstávám ráno před pátou a usínám po půlnoci, snažím se ale doplnit energii alespoň zdravou a vyváženou stravou."

• A co nejraději děláte ve volném čase?

"Ve volném čase ráda cestuji s přáteli nebo s rodinou. Snažím se také využívat čas pro svůj osobní rozvoj a jezdím například na vzdělávací nebo meditační pobyty. To mi pak pomáhá zvládat stresové situace, které mě v mém oboru potkávají vcelku často."

• Děkujeme za rozhovor.

zpr, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také

Diskuse: Erika: S mateřstvím chce počkat, zveřejnění svého příběhu nelituje

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci