Tajemné kameny V.: Suiseki – střežený poklad
10.10.2009 00:00 | Ezoterika - KAMENYTakzvané suiseki nejsou jen tak „obyčejné“ kameny. Najdete si je v přírodě, ale musí být zajímavé tvarem. Pak se ještě doma hezky upraví a vystaví.
Zvyk ze staré Číny
„Tento zvyk – sbírat zajímavé kameny a upravenéje pak vystavovat jako vzácné šperky na podstavci, je velmi starý,“ říká Karel Šerák, který se o suiseki zajímá už od roku 1996. „Pochází z Číny, v 8. století jej převzali Japonci a dnes je možné po celém světě najít stovky nadšenců, kteří dovedou nekonečné hodiny v přírodě hledat poklad v podobě živého kamene nevšedních tvarů, struktur a povrchu.“
Karel Šerák razí heslo, že nezáleží ne množství kamenů, které domá máme, ale na jejich kvalitě. „Posuzuje se pět základních vlastností – tvrdost, kvalita povrchu, barva, tvar a stáří.“
Sběratelé dávají svým kamenům často jména. A tak je na výstavách suiseki možné spatřit například Stolovou horu, Pagodu, Madonu, Ptáčka nebo Zelený ostrov a řadu dalších.
TAJEMSTVÍ KAMENŮPro zdraví i peníze |
Střežený poklad
Japonci často své kameny, které jsou pro ně velmi vzácné, vůbec nevystavují. „Doma je mají uloženy ve speciálních krabičkách zvaných kiribaku a ještě zabaleny do cenných látek,“ vysvětluje Šerák.
„Je to nejen z důvodu častých zemětřesení, která Japonsko postihují a před kterými své kameny chrání. Opatrují tak vše, co má pro ně hodnotu,“ dodal. Nemusí přitom jít o hodnotu materiální, často jsou to kameny děděné po předcích a opatrované z generace na generaci jako oko v hlavě.
„Pokud je vystavují, pak ve speciálním výklenku ve zdi. „Nazývá se tokonoma a spolu se suiseki jsou v něm často bonsaje a kaligrafie,“ doplňuje sběratel.
Lidské postavy, zvířata, domečky...
Kdo se jednou začne zajímat o suiseki, zjistí, že to je docela složitá záležitost. Nestačí pouze sbírat lecjaké kameny a ty pak vystavovat. Nerosty se dělí do speciálních skupin. „Například mezi tzv. objektové kameny, neboli keisho-seki, patří kameny připomínající lidské postavy, zvířata, domečky, chatrče, lodě, ryby, hmyz či ptáky,“ vyjmenovává jeden z nejznámějších sběratelů suiseki v Česku.
Dalšími druhy jsou například funagata, znázorňující všechny možné tvary lodí, nebo hashi-ishi, připomínající mosty. „V různých variantách se nacházejí také tzv. chryzantémové kameny, na kterých jsou nejdůležitější motivy květin a barvy,“ dodává sběratel (biseki - barevné kameny).
Nejcennějšími jsou podle něj baika-seki. Obrazové kameny s motivem kvítku slivoně. „Květ má pět okvětních lístků, což si Japonci velmi hlídají,“ vysvětluje Šerák. Tyto kameny se nacházejí pouze v Japonsku a i tady je jich velmi poskrovnu.
ChiromantieUkaž mi svou ruku a já ti Láska i smrt vepsaná v dlaních |
Vedle objektových kamenů do suiseki patří velmi oblíbená kategorie kamenů znázorňujících nejrůznější typy krajiny, známých pod názvem san-sui-kei-seki. Jedná se o hory, ostrovy, vzdálené hory, hory s vodopády, pobřežní oblasti a další.
České kamenné šperky
Tradice suiseki – kamenů, nad kterými se medituje a které konejší naši duši – sice vzešla z Číny a Japonska, jednotlivé kousky však nemusejí pocházet pouze odtamtud.
Mnoho českých sběratelů má ve svých sbírkách ryze české suiseki. „Samozřejmě, že se zajímavé kameny najdou i u nás, nemusíme Japoncům závidět a myslet si, že když se k nim nedostaneme, nemůžeme suiseki začít sbírat,“ usmívá se Šerák. „Stačí se projít po přírodě, koukat kolem sebe s otevřenýma očima a pochopit, o čem ty kameny jsou,“ láká vášnivý sběratel.
Náročný proces
Než se ovšem z „obyčejného“ kamene stane suiseki, čeká ho náročný proces. Musí se očistit, v některých případech je dovoleno jej vyleštit. Připravený kámen patří na speciální dřevěnou podložku daiza a když se vystavuje, pokládá se na lakovaný dřevěný stolek.
„Slavný velký mudrc Konfucius řekl, že jen dokonalý se těší z pohledu na hory a kameny,“ zacitoval nám na závěr Karel Šerák.
Staňme se tedy alespoň na chvilku „dokonalými“ a potěšme oko i duši pohledem na pár kousků ze sbírky pražské Botanické zahrady, Karla Šeráka, akademických malířů Milana Kliky a Vlaďky Kuřátkové a dalších sběratelů, které před časem redakční fotoaparát zachytil na výstavě suiseki.
dp
Přečtěte si také |
---|