Tajemné kameny VI.: Posvátné megality

19.10.2009 00:00   |   Ezoterika - KAMENY
Seriál o kamenech se sluší zakončit něčím zvláštním. Tím jsou bezesporu megality. Kameny, které jsou věčnou záhadou vědcům i ezoterikům.

Tajemné kameny VI.: Posvátné megality

Jako megalit se označuje veliký, hrubě opracovaný kámen, vztyčený pravěkými lidmi. Jsou to nejstarší dochované stavby na světě. Sloužily pravděpodobně jako kultovní objekty... Spekulativně se o nich uvažuje i jako o astronomických observatořích.

Zkamenělý slouha (160 cm) stojí u plotu v Dolních Chabrech v Ládevské ulici, jediný dochovaný menhir na území Prahy.

Tak megality popisuje otevřená encyklopedie. „Nevíme o nich nic konkrétního. Všechno, co o nich bylo publikováno, i na stranách odborných knih, jsou jen a jen dohady,“ dodává Václav Vokolek, autor knihy Svět posvátných kamenů.

Kámen je živý...

Vokolek zobrazuje dnešní svět jako ten, „který v kamenech vidí jen stavební materiál, oblíbený při stavbě dálnic, kdy je drcen na štěrk, a jen výjimečně materiál pro sochaře, kteří z něj často vyjmou jen nepravý tvar.“ Pro dnešní svět je kámen „cosi dávno překonaného. Prehistorického. S bídou do základů a do betonové směsi.“

Zmiňuje i umělý kámen, který si našel oblibu zejména v poslední době.. „Neobsahuje v sobě nic, je skutečně uměle vyrobený a předem mrtvý,“ tvrdí Vokolek.

„Ale po dlouhá tisíciletí byl kámen čímsi jiným... Od pravěku býval spojován s posvátností. Symbolizoval stálost, trvalost, věčnost a nesmrtelnost. V duchovním smyslu může představovat vesmír...“

Orientace pro mimozemšťany

Vraťme se však k megalitům. Je více pramenů, které se dokonce přiklánějí k názoru, že byly v pravěku vystavěny k astronomickým účelům. Objevují se i spekulace, že se jedná o orientační body pro mimozemšťany.

Slovo megalit pochází z řečtiny (megas = velký, lithos = kámen). „Megalitů stojí v západní Evropě tisíce. Jsou to pravěké kamenné objekty, staré čtyři, ale někdy také sedm tisíc let,“ upřesňuje archeolog Jan Michálek. „Nevíme úplně přesně, k čemu sloužily - a i to je jeden z důvodů, proč se o ně odedávna lidé zajímali. Opředli je pověstmi a bájemi.“

TAJEMSTVÍ KAMENŮ

Jak a čím působí
Pro zdraví i štěstí
Moc křišťálu
Jak působí kameny na čakry
Suiseki – střežený poklad

„Mohutné kamenné objekty nemají žádný praktický smysl, ale uchvacují nás svou monumentalitou a jen těžko definovatelným působením,“ píše Václav Vokolek. „Jsou to skutečně posvátné kameny. Putují k nim badatelé, ale zejména nadšenci, kteří v často osamocených kamenech vidí pozůstatky významného duchovního vzkazu. Pokoušejí se ho rozluštit, přijmout, nebo se jen přiblížit ukryté duchovní energii a čerpat z ní.“ Každopádně se podle něj jedná o největší záhadu prehistorie.

Tajemné Stonehenge

Jedním z nejznámějších míst, kde se megality nalézají, je Stonehenge ve Velké Británii. Tisíce návštěvníků toto místo označují za jedno z nejtajemnějších architektonických struktur na naší planetě.

„Záhady těchto multi-megalitů jsou částečně způsobeny nedostatkem racionálních vysvětlení pro způsob, jakým by mohla tehdejší primitivní technologie zvednout tak gigantické bloky horniny. Některé z kamenů této starobylé památky váží dvacet pět až čtyřicet pět tun a navíc byly přineseny z kilometry vzdáleného lomu a jsou umístěny způsobem, který by neumožnila ani naše moderní technologie,“ uvádí ve své stati Leonardo Vintini.

Ani on nevylučuje doměnku, že konstruktéři monumentu jej mohli využívat k astonomickým účelům. „Ukázalo se, že v den rovnodennosti a slunovratu svítí paprsky vycházejícího slunce přímo skrze osu stavby,“ píše a dále uvádí, že například profesor astronomie Gerald Hawkins popsal, jakým způsobem se dá monument vužít pro předpovídání zatmění Slunce.

Chiromantie

Ukaž mi svou ruku a já ti
řeknu, co tě v životě čeká...

Láska i smrt vepsaná v dlaních

... a ty další

„Podobné tajemné objekty najdeme rozseté ve velkém nožství po celé planetě,“ tvrdí Václav Vokolek. Jenom v Evropě je jich úctyhodné množství....

Zkamenělý pastýř či Kamenný muž (330 cm). Stojí na poli několik metrů od silnice z Klobuk do Telců (Kladensko).

Soudí se, že původní počet všech evropských megalitů se pohyboval okolo neuvěřitelného půl milionu!“ Za zmínku stojí, že poměrně neznámý Castlering v severoanglické Cumbrii má shodné rozměry jako Stonehenge. Již roku 1772 to dokázal W. Gilpin. „To by dokazovalo úvahy o jisté unifikaci megalitických staveb,“ říká Vokolek. „Oxfordský profesor Alexander Thom po prostudování mnoha megalitických půdorysů došel k názoru, že dávní stavitelé znali Pythagorovu větu a používali závazné délkové míry. Megalitický yard, jehož hodnota je 82,93 m.“

Za posvátnými kameny však nemusíme až do daleké Angllie. Monumentální kamenné památníky z předhistorické doby máme i v Česku. Nejslavnější a také největší z kamenů stály či ještě stojí u Klobuk, Drahomyšle, Března a nebo v pražských Chabrech či u obce Cehnice na Strakonicku.

Megality nejsou těmi kameny, které si přineseme z procházky domů a vystavíme ve vitríně. Nikdy se nestanou ani našimi šperky, jako broušené drahokamy.Můžeme se k nim však přiblížit, sáhnout si na ně a nechat se přitom unášet vlastní fantazií kam libo - do dalekých galaxií či krajin, světa bohů, mytologie, zázraků, tajemství i nadpřirozena...

dp

Přečtěte si také


Diskuse: Tajemné kameny VI.: Posvátné megality

Megality

28.6.2010   |   21:40   |   od: Grisis
Když se poprvé člověk setká s megalitem, říká si "kámen". Ale, o co tu vlastně jde? Zeptal jsem se a přišlo mi to. Kameny, které lidé okoukali, lidově řečeno, od přírody...
Lidé odpradávna cítili, že na horách i na kopečcích je zajímavá energie, která člověku dávala pocítit úplně něco jiného. A také samozřejmě přišli na to, že je shora hezký rozhled a že hora je něco jako vůdce krajiny. To je celé tajemství megalitů.
Zkuste to. Líbí se vám nějaké místo? Nemusí to být kopec ani hora, ale můžete na něm vytvořit kopeček ze svých intuitivně nasbíraných kamínků či jednoho kamene a zakódovat tak do krajiny své poselství, které tam bude. Vaše hora, váš "pán krajiny", jak jsem to pro názornost pojmenoval, bude tam a bude do kraje vysílat energoinformační strukturu. K tomu nepotřebujete žádný přísun energie - té je v přírodě a při dobré intuici vždy dost. A bude vám to fungovat. Pokud takový "pán krajiny" je vybudován s láskou a slouží harmonii, pak nahradí a dokonce předčí drahé dekorace a umělé zářiče.
Jen upozornění: Nesnažte se megalit postavit myšlenkově, nesnažte se přemýšlet. Snažte se srdcem.
Zobrazen poslední příspěvek, celkový počet 1 příspěvek.
poslední příspěvek: 28. 6. 2010 21:40
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci