Chcete-li si opravdu odpočinout, naučte se meditovat

1.7.2016 00:00   |   Wellness
Vnitřní klid je důležitý nejen pro očistu naší mysli, ale ovlivňuje i naše každodenní fungování. Naučit se meditovat přitom není žádná věda a zdaleka to není jen výsadou zapřisáhlých jogínů či východních kultur.

meditace

Jde o dokonalý způsob odpočinku pro naše tělo i mysl, který nestojí nic jiného než trochu času a trpělivosti. Cílem meditace je naprosté uvolnění mysli a uvědomění si sebe sama. Již po několika meditacích se budete cítit odpočatí a vaše psychika ožije.

Začít lze kdykoli

S meditací můžete začít v jakémkoliv věku a nemá žádná omezení. Lze ji praktikovat na libovolném klidném místě, kde nebudete rušeni okolním světem. Ideálním místem může být ložnice.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Se Sluncem se vrací aktivita, ale i úrazy
Vybíráme správné jízdní kolo
Jaro, kolo, brusle a spol.

Pro začátek zvolte i mírné přítmí, pomohou zatažené závěsy, důležitá je také izolace od okolního hluku: zavřete okna a dveře. Nejčastěji se medituje v naprostém tichu, ale použít lze také klidnou instrumentální hudbu.

Z počátku může být těžké se oprostit od svých myšlenek a snažit se jen být. V první fázi proto začněte zlehka, a pokud se nedokážete uvolnit, meditujte jen na pár minut. Pomoci mohou i úpravy meditační místnosti, aby vám v ní bylo příjemně a nic vás zde nerušilo.

Co potřebujete

„Pokud zvolíte k meditaci ložnici, zkuste postupně vyměnit syntetické materiály za přírodní. Začít můžete u postele a v jejím bezprostředním okolí. Bude se vám během noci lépe spát, což prospěje snazší koncentraci při meditaci, a zároveň pomůžete lepšímu proudění energií,“ doporučuje Jakub Šoufek z firmy Johann Malle.

K samotné meditaci nejsou potřeba žádné speciální pomůcky. „Pokud se ale chcete opravdu uvolnit a dosáhnout hlubší meditace, doporučují se speciální meditační polštáře, zvané zafu (případně zabuton či zazen) vyrobené z přírodních materiálů,“ radí Jakub Šoufek.

Kromě kruhových polštářů jsou k dostání i různé další podsedáky. „Zafu pomáhají uvolnit tlak na dolní pánev, kostrč a případně i prostatu. Zároveň poskytují oporu páteři a ulevují od nepříjemného pocitu v nohou, ale také od bolestí zad a kloubů,“ doplňuje fyzioterapeut René Kacián.,

Kde, kdy a jak dlouho meditovat?

Posaďte se do zkříženého sedu, narovnejte se v zádech, tak aby hlava, krk i záda byly v jedné přímce. Položte si ruce na kolena nebo spojte palec a ukazováček pro lepší proudění energie a zavřete oči.

Několikrát se zhluboka nadechněte a následně se snažte svůj dech zklidnit a uvědomovat si proudění vzduchu ve svém těle. Na nic nemyslete. V počátku bude vaše mysl roztěkaná, ale postupně se zklidní.

Pomůže, pokud se naučíte správně dýchat, to je klíčem i ke zklidnění mysli. Jestliže nedokážete mysl zklidnit, představujte si místa, kde je vám příjemně.

Každý člověk je naprosto jiný. Někomu může vyhovovat ráno, někomu brzké odpoledne, jinému večer, nebo chvíle před usnutím.

A jak dlouho meditovat? Na to si asi musí odpovědět každý sám. Někomu bude vyhovovat 10 minut denně, jsou samozřejmě i lidé, kteří vydrží při meditaci několik hodin, nebo i celý den.

ctz, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Chcete-li si opravdu odpočinout, naučte se meditovat

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci