Se Sluncem se vrací aktivita, ale i úrazy

19.5.2015 00:00   |   Děti
Síla Slunce v nás budí aktivitu a tak se vrháme do úklidu, na zahrádky, do přírody a na hřiště. Ale tam všude není od věci vzít sebou i opatrnost. Čím větší aktivita, tím větší je riziko, že si přivodíme nepříjemný úraz.

úrazy

Riziko vážných úrazů dětí a mládeže zvyšuje po zimě špatný stav hřišť, zanedbané povrchy a poškozené vybavení. Spolu s jarní sníženou výkonností dětí se podle lékařů v tomto období dramaticky zvyšuje pravděpodobnost vážných úrazů.

„Ročně v České republice musíme hospitalizovat na 30tisíc dětí s úrazy a dobrá desetina z nich je způsobena při aktivitách na dětském hřišti, které obecně považujeme za bezpečné. Jaro patří k vůbec nejrizikovějším,“ upozorňuje doc. MUDr. Veronika Benešová, CSc., vedoucí pracovník Národního koordinačního centra prevence úrazů.

Kde na děti čeká nepříjemnost

Tři čtvrtiny úrazů mají na svědomí hřiště veřejná. Na domácích hřištích se standartním vybavením, které zakoupíme u některého z výrobců, se stává čtvrtina úrazů. Na po domácku vyrobených hřištích se ročně zraní pouhé jedno procent dětí.

Nadpoloviční většina (53%) úrazů dětí je spojena pádem z výšky z různých hracích prvků. Houpačky (19%) jsou na tom podobně jako od batolecích let oblíbené skluzavky (17%).

Mezi nejčastější úrazy způsobené na hřištích patří zlomeniny (39 %). Dále se jedná o tržné rány (22 %) a zhmožděniny (20 %). Poranění kloubů představuje 11% všech úrazů způsobených na hřištích.  

„Zvýšené riziko úrazů nemůžeme samozřejmě eliminovat úplně, zaměřit bychom se ale měli na prevenci. Při sportech lze použít jednoduché pomůcky, jako přilby nebo chrániče, při vodních sportech pak u horších plavců například tzv. „rukávky“ nebo nafukovací kruhy,“ uvádí náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

S rodinkou na kole

Stále populárnější jsou rodinné výlety na kolech, hlavně v okolí Prahy i dalších větších měst se to na silnicích a cestách hlavně o víkendech hemží cyklisty. Bohužel jsou mezi nimi i vyslovení hazardéři se zdravím.

Co nepodceňovat při projížďce na kolech:

  • Helma – děti by jí měly podle zákona mít automaticky a samozřejmě při pádu ochrání i dospělého.
  • Dodržujte pitný režim – Na pitný režim po zimě je třeba dbát dvakrát tolik co předtím. Vyhnout byste se měli slazeným limonádám a alkoholu. 
  • Nepřeceňujte své síly –  naplánujte si takovou trasu, která bude v silách toho nejslabšího z rodiny. Třeba na Karlštejn můžete došlapat a vrátit se vlakem.
  • Mějte po ruce základní zdravotní vybavení – na odřeniny a další zranění byste měli pamatovat stejně, jako vozíte lékárničku povinně ve vozidle.
  • Nepřemáhejte se – Nevyjíždějte, pokud jste unavení, nebo nemocní.

Úrazy nepřicházejí jen se sportem

Samozřejmě se úrazu absolutně nevyhne ani ten, který nesportuje a tráví volný čas doma. Třeba při gruntování a kutění je příležitostí ke zranění až až. Typická jsou úrazy elektrickým proudem, pády z výšky…

Ženy se nejčastěji zraní například při mytí oken, věšení záclon nebo stírání prachu. „V těchto případech se většinou jedná o poranění zápěstí, tedy zlomeniny dolního konce vřetenní kosti, dále poranění páteře v bederní oblasti, zlomeniny hlezna a zlomeniny v oblasti horního konce stehenní konce,“ říká MUDr. Karel Kostlivý z Chirurgické kliniky Thomayerovy nemocnice.

Jejich manželé - domácí kutilové - nezřídka spěchají do chirurgické ordinace s řeznou ránou na ruce společně s poraněním šlach, způsobené používáním žiletkových zalamovacích nožů a brusných kotoučů. Nejrizikovější je práce s rychle rotujícími přístroji bez adekvátních pomůcek.

Velmi nebezpečné jsou také pády starších osob ze židlí, domácích žebříků nebo štaflí. Tyto pády mohou způsobit zlomeniny horního konce stehenní kosti, což může mít v případě vyššího věku pacienta vážné následky.

Něco zvládnete, ale lékaři se nevyhýbejte!

„Ne pro všechny domácí úrazy je nutné vyhledat pomoc lékaře. Pohmožděniny, podvrtnutí nebo povrchní ranky je možno ošetřit vlastními silami. Pro tyto případy obvykle postačí studený obklad, elastická bandáž a klidový režim,“ konstatuje MUDr. Karel Kostlivý z Chirurgické kliniky Thomayerovy nemocnice.

„Na druhou stranu - při jasném porušení končetiny, výrazné bolestivosti nebo popáleninách je lékařská pomoc nezbytná.“

Dětská náplast Cosmos s Krtkem

Zdolávání dětských prolézaček, testování houpačky a klouzačky se ne vždy obejde bez potrhaných kalhot a odřených kolenou. Aby se odřeniny lépe hojily, použijte vhodnou náplast. Ideálně takovou, která místo nejen ochrání, ale také odpoutá pozornost a zlepší dětem náladu.

Dětská náplast COSMOS s veselými obrázky Krtka a jeho přátel je určena na bolístky těch nejmenších. Je prodyšná a šetrná k citlivé dětské pokožce.

V jednom balení je 16 náplastí ve třech velikostech. Na výběr jsou pestré kombinace barev s postavičkami z oblíbené pohádky. K dostání jsou v lékárnách a drogeriích.

reTiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci