Také děti a zvířata v posteli ovlivňují kvalitu spánku

17.5.2016 00:00   |   Wellness
Možná odpovíte, že největším nepřítelem kvalitního spánku je nedostatek času na odpočinek a regeneraci. Jenomže nevyspání může být následek toho, že se v posteli dělíte místo s dětmi a domácími mazlíčky.

děti v posteli

Jedním z faktorů, který se může podepsat na kvalitě spánku, je stáří a stav matrace a lůžkovin. Téměř 72 procent dotazovaných v průzkumu o kvalitě spánku přiznalo, že na svoji matraci uléhají již déle než deset let a polštáře a peřiny mají přes osm let.

To je však špatně. V matracích a lůžkovinách se během noci usazuje pot, odumřelé buňky a vlasy, čímž se vytváří dokonalé klima pro roztoče. Ti jsou jedním z důvodů, proč lidé čím dál častěji trpí alergiemi, ekzémy a dalšími zdravotními obtížemi, které znepříjemňují i spánek.

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT

Spánek jako lék – udrží vás v kondici
Známe největší nepřátele kvalitního spánku
Chcete-li usínat jako v bavlnce...

„Při pravidelném používání vám může kvalitní matrace sloužit bez úhony až 15 let, z hygienického hlediska je však ideální vyměnit matraci zhruba po osmi až deseti letech,“ říká Lukáš Novotný, specialista na zdravý spánek ze společnosti Sleep Centrum.

Polštáře by se podle Lukáše Novotného měly měnit po třech a peřiny maximálně po šesti letech.

Děti v posteli

Osm lidí z deseti jednou za čas sdílí vlastní postel s dětmi, a to i přesto, že tři čtvrtiny českých dětí mají samostatný pokoj.

Samozřejmě, podělit se občas o rodičovské lože s ratolestmi samozřejmě neškodí, obzvláště v případě, jsou-li děti v kritickém období předškolního věku, kdy se mohou z různých důvodů bát usínat sami – častý je strach z bouřky, tmy nebo třeba strašidel.

Ani v takových případech by se ale ze společného usínání neměla stát běžná praxe a dítě by mělo dobře vědět, že se jedná o výjimečnou situaci.

„Dlouhodobé spaní rodičů s dětmi není vhodné nejen z hlediska psychologického – ať už jde o zdravý vztah mezi rodičem a dítětem, tak mezi rodiči jako partnery –, ale také z hlediska fyziologického,“ připomíná dětská lékařka MUDr. Eva Čermáková.

„Dítě totiž potřebuje pro kvalitní a zdravý spánek zcela jiný typ matrace než jeho rodič, protože se na lůžku často ‚stěhují‘ do různých poloh a rostou. Zatímco pro dospělého je velice vhodná zónová matrace, pro děti je naopak ideální pevnější typ konstrukce matrace, ideálně pak ve střední tvrdosti,“ vysvětluje pediatrička.

A domácí mazlíčci?

V otázce týkající se čtyřnohých miláčků v posteli se respondenti rozdělili na dva podobně velké tábory. 57 % dotázaných své domácí mazlíčky do postele nikdy nepouští, 43 procentům přítomnost zvířete při spánku nevadí.

Pro spoustu lidí je zvíře právoplatný člen rodiny stejně jako partner či děti, a proto mu spaní v posteli dovolují. Nicméně je zde opět problém hygienický.

„Zvířata často pelichají a mohou také přenášet různé roztoče a parazity, kteří se v teplém prostředí matrace rychle rozmnoží,“ argumentuje Lukáš Novotný.

Pokud si milovníci zvířat svého čtyřnohého miláčka do postele přeci jen pustí, měli by používat matracový chránič a ten pravidelně prát. Ovšem astmatici a lidé trpící alergiemi by měli domácím mazlíčkům svoji postel bezpodmínečně zcela zakázat.

ozt, ŽenyproŽeny.cz

Přečtěte si také


Diskuse: Také děti a zvířata v posteli ovlivňují kvalitu spánku

ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci