Jak zvládnout skutečné zlobidlo

25.7.2009 00:00   |   Děti - JAK DĚTI ZVLÁDNOUT
Jsou děti, které netrpí hyperaktivitou, ale přesto zlobí tak, že by je jeden nejraději přetrhl. Domluvy ani křik nepomáhají, co s tím?

Jak zvládnout skutečné zlobidlo

Osmiletý Kuba byl nezvládnutelné dítě. Jeho matce Markétě se zdálo, že zlobí jen tak, pro zábavu. Jít s ním do restaurace se podobalo hororu, stejně jako, když domů přišla návštěva. Kamarádky jí sice říkaly, že to nic, že se asi jen tak předvádí... Ale viděla, že se s ní raději sejdou, když Jakub není na blízku.

Přitom nepomáhaly domluvy ani tresty nebo nějaký ten pohlavek. Půl hodiny byl Kuba v klidu, a pak vše začalo nanovo. Někdy syn připomínal demoliční četu, jindy nezdvořile skákal lidem do řeči a občas ho při odmítnutí jeho přání popadl záchvat vzteku.

Proč děti zlobí?

Nejprve se zkuste zamyslet nad tím, proč dítě zlobí. Možná se mu něčeho nedostává nebo trpí nějakou úzkostí.

Věnujete se dítěti? Nežárlí na mladšího sourozence? Je v rodině pohoda nebo trpí strachem, že se rozvedete? Nešikanují ho vrstevníci? Jací jsou jeho kamarádi?

Až si na všechny tyto otázky odpovíte, pak si proberte, jak moc váš potomek vlastně zlobí.

"Trochu zlobit je normální. Děti se snaží ve svém okolí prosadit, testují, co jde a co už nikoliv. A právě v tom je zakopaný pes," říká psycholožka Šárka Bezvodová.

Další díly – JAK DĚTI ZVLÁDNOUT:


Je správné brzy odejít od rodičů?
Výchova z kloubů vymknutá
Zlobit je normální. Nechtějte slušňáka
Nezlobí, vaše dítě je jen hyperaktivní

Pokud dítěti včas postavíme mantinely, aby vědělo, kde končí legrace, většinou si zvykne. A překračovat je pak bude jen občas, z normálního dětského vzdoru. Naopak volná výchova vytváří v dítěti pocit, že je dovoleno úplně vše.

Volnost, ale po kapkách

Volnější způsob výchovy má své kouzlo, pokud dokážeme jako rodiče takovou výchovu „ukočírovat“. Dítěti je napřed třeba vysvětlit, co se nedělá, proč se to nedělá a jaké sankce za to mohou přijít.

Pevné mantinely se s věkem samozřejmě začnou povolovat a dítě bude více využívat svůj vlastní rozum k tomu, co si může dovolit a co ne.

Co když už nám ujel vlak

Když jsme dítě nechali první roky života vyrůstat v blahé nevědomosti, co je to poslušnost, bude náprava složitější. Vyžaduje to trpělivost a klid. Hlavní pravidlo zní: nikdy se nenechme jeho zlobením rozpálit doběla. Náš vztek jen vyvolá podobnou protireakci.

Buďme klidní, důslední a nikdy jednou vyřčený trest nezpochybňujme nebo dokonce neodvolávejme. Pozor! Trest musí být přiměřený a zároveň takový, aby dítě opravdu zamrzel. Měli bychom mít dopředu připravenou takovou naši hitparádu trestů, které zabírají.

Tělesné tresty?

I když dítě řádí jako čert, neměli bychom se uchylovat k bití. Něco jiného je plácnutí přes zadek či ruku, když je nouze nejvyšší... Někdy může malé zlobidlo na poslední chvíli zastavit před tím, aby se opařilo nebo i jinak ublížilo. Ale jakékoli jiné tělesné tresty jsou nepřijatelné, nic nevyřeší a naopak mohou být velice ponižující.

Následující seriál – NÁSILÍ A DĚTI:


Láska a pár facek
Právo silnějšího
Když rupnou nervy
Zaplať, nebo...
Agresivita je jako mor

Snažme se v dítěti podporovat dobré vlastnosti a namísto kritiky jej také chvalme. Pokud zvolíme tresty fyzické, dítě si nezapamatuje nevhodnost svého chování, ale jen negativní pocity z pohlavků.

Fyzické tresty starších dětí brání v jejich duševním vývoji. Dítě nepřemýšlí o svém chování a stává se poslušným jen proto, aby se vyhnulo potrestání. V dospělosti pak většinou reaguje agresivně a protože se naučilo, že prosazovat se člověk může i pěstmi.

Lada Mašková

Přečtěte si také


Diskuse: Jak zvládnout skutečné zlobidlo

Co poradíte?

26.11.2013   |   18:32   |   od: Jana
Dcera odešla od manžela s devítiletým synem (mým vnukem), který se ale vůbec nechce smířit s tím, že už se k otci nevrátí a chová se jako smyslů zbavený. Nechce se učit, matce nadává a stále vychvaluje tátu, protože dříve se nemusel učit jako nyní a stačilo to. Oba křičí a denně jsou hádky - není možné s vnukem po dobrém ani po zlém vyjít. Dcera odešla, protože ji manžel bil a psychicky týral, ale vnuk má přitom svého otce jako vzor.

Kam to až zajde?

9.9.2013   |   16:44   |   od: děda
Jsem šedesátiletý děda. Občas jsou u nás "odloženi" oba vnuci. A ten starší, pětiletý, je velice vynalézavý. Pominu-li nálady, že to červené v jídle nechce, kdy barva se mění s momentálním duševním rozpoložením, pak můj názor, že u večeře nemusí sledovat s otevřenou pusou seriál Kobra 11, je evidentně zcestný. Babička se čertí, proč jsem vypnul televizi. Můj názor, že pětileté děcko nemusí mezi sousty guláše zírat na hořící auta a zakrvácené mrtvolky, je brána jako zlomyslnost, že mladému pánovi odpírám nějaké potěšení.
Vynalézavost mladého pána zašla velmi daleko. Dědek "Herodes" chce abych si uklidil hračky? No, počkej dědku, já ti zatopím. A začal jsem nacházet v obýváku na koberci loužičky... Protože mám dva pejsky, padlo hned podezření na ně. Babí mně dala "kouř", vydrbala fleky kyselým zelím, já vyplatil oba psy.
Ale, světe div se, jednou byla louže na kraji sedačky, což mně zaujalo, jak to technicky malý pejsek zvládl. Další mokrý flek potom byl na patře v hostinské ložnici. Já blbec lezl s baterkou po půdě a hledal místo, kudy zatéká do pastoušky. A ejhle, pak jsem přistihl mladého pána, jak čůrá za křeslo - pindíka jen tak povystrčeného a čůral na nohu od křesla. Ale babička tomu dodnes nevěří, že by její andílek byl něčeho takového schopný.
Prostě, pomsta "dědkovi" byla sladká za jeho pošetilé požadavky na třeba úklid hraček, chování při jídle, úmyslné ničení věcí - zkrátka, takové ty dospělácké malichernosti. Kam až msta mladého pána zajde?

Čemu se divíte?

28.12.2009   |   13:01   |   od: QDP
Prosazovat se bezohledností a pěstmi na úkor druhých a poctivých nás naučila polistopadová tzv.demokracie. V dnešní době se takoví jedinci považují za úspěšné a schopné se o sebe postarat.
Jde o pokřivené životní hodnoty, peníze na prvním místě, nenávist a prudké zhoršení mezilidských vztahů.

Jedna dobře mířená

7.10.2009   |   19:30   |   od: pada
Jedna dobře mířená a v pravou chvíli vyřeší víc, než roky vysvětlování...
Zobrazeny poslední 4 příspěvky, celkový počet 4 příspěvky.
poslední příspěvek: 26. 11. 2013 18:32
ČÍST VŠE / REAGOVAT


Tiskové zprávy

Vzkaz redakciMáte dotaz či připomínky?Napište vzkaz redakci